Tanie ogrzewanie – jak je wybrać
REKLAMA
REKLAMA
Najtańsza instalacja
Spośród instalacji grzewczych najtańsze w montażu oraz najmniej kłopotliwe z punktu widzenia użytkownika jest ogrzewanie elektryczne. Ze względu na stosunkowo wysoki koszt eksploatacji najkorzystniejsze jest zastosowanie go w domach pasywnych (czyli zbudowanych w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze parametry izolacyjne) lub niskoenergetycznych (energooszczędnych). Zaletą ogrzewanie elektrycznego jest oszczędność przestrzeni oraz kosztów początkowych.
REKLAMA
Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem
Zalety ogrzewania elektrycznego
Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy uniknąć:
- wydzielania oddzielnego pomieszczenia na kocioł grzewczy,
- zajmowania cennej powierzchni w domu zbiornikami na węgiel czy olej opałowy,
- instalowania w domu przyłącza gazowego (które bywa zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców),
- zakupu takich elementów instalacji c.o. jak grzejniki, zawory, pompy (w przypadku instalacji elektrcznej można skorzystać z mat grzewczych lub pieców akumulacyjnych),
- murowania komina (jeżeli w domu jest wentylacja mechaniczna i nie planujemy kominka).
Jak wybrać najtańsze ogrzewanie?
Jeśli źle dokonamy wyboru, konsekwencje błędnej decyzji, będziemy ponosić jeszcze przez długi czas. Dlatego, jeszcze na etapie budowy domu warto przyjrzeć się dokładnie kosztom eksploatacji danego rozwiązania. Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na koszt paliwa, z którego korzysta dane rozwiązanie. Prześledźmy to na przykładzie kosztów wytworzenia energii w źródle ciepła:
– najdroższa jest energia elektryczna – ok. 0,49 zł/kWh
– olej opałowy to koszt – ok. 0,35 zł/kWh
– gaz ziemny – 0,24 zł/kWh
– „ekogroszek“ – 0,15 zł/kWh
– najtańsze jest drewno i trociny – ok. 0,12–0,07zł/kWh
Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?
Koszt nośników energii to nie jedyny koszt eksploatacji ogrzewania, równie ważne są także straty poonoszone przy dostarczaniu ciepła do ogrzewanych pomieszczeń oraz wartość opałowa, czyli efektywność danego paliwa.
Paliwa stałe
– Najmniejszą wartość opałową ma sucha słoma zbożowa – 14–15MJ/kg,
– brykiety – 17–20MJ/kg,
– drewno – 16–19MJ/kg.
Zobacz także: Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?
Najbardziej wydajny jest węgiel:
– koks – 27MJ/kg,
– miał węgla kamiennego – 19–26MJ/kg,
– „ekogroszek“ oraz węgiel kamienny (orzech) – 24–28MJ/kg.
Ważne jest aby podejmując decyzję wziąć pod rozwagę wszystkie te czynniki, a także rodzaj budynku, który chcemy ogrzać – jego wielkość, istniejące instalacje, parametry izolacyjne.
W procesie eksploatacji możemy zrobić wiele, aby zaoszczędzić, ponieważ większość strat przy dostarczaniu ciepła do pomieszczeń to efekt produkcji zbyt dużej ilości ciepła, w stosunku do jego zapotrzebowania. Dlatego też należy kontrolować ilość produkowanego ciepła, bo jeden stopień więcej w pomieszczeniu, niezbyt odczuwalny dla mieszkańców, może w znacznym stopniu wpłynąć na rachunek. Ponadto można, korzystając z nowoczesnych sterowników, regulować ogrzewanie w taki sposób, aby w czasie nieobecności domowników utrzymywana była minimalna temperatura (15oC), a ogrzewanie załączało się dopiero na parę godzin przed naszym powrotem do domu.
Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity
REKLAMA
REKLAMA