REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?

Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i komfortowy sposób na ogrzanie sypialni. Fot. PURMO
Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i komfortowy sposób na ogrzanie sypialni. Fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA

Idealnie dobrane centralne ogrzewanie powinno umożliwiać domownikom korzystanie z ogrzewania według ich uznania. Optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni to 18 st. C - jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni? Dlatego komfortową sytuacją była by możliwość utrzymania w niej niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach.

Wybór zdrowego sposobu ogrzewania ma znaczenie dla naszego organizmu, szczególnie dotyczy to sypialni. Jeśli urządzamy nowe mieszkanie powinniśmy dobrze rozplanować układ mebli, tak by łóżko nie stało bezpośrednio przy grzejniku. Jego bliskość negatywnie wpływa na zdrowie, powoduje wysuszenie śluzówek i ogólnie gorsze samopoczucie. Budzimy się zmęczeni i źle wypoczęci. Dlatego także osoby, które mają już urządzone sypialnie, a w nich grzejniki blisko łóżka powinni wraz z nadejściem wiosny pomyśleć o zmianie aranżacji przestrzeni sypialnej, w taki sposób, aby grzejnik znajdował się jak najdalej od wezgłowia łóżka.

REKLAMA

Zdrowe ogrzewanie

Najwygodniejszym i zdrowym rozwiązaniem do sypialni jest ogrzewanie podłogowe.

Zobacz także: Jak dobrze urządzić sypialnię?

„Ciepło rozchodzi się wówczas równomiernie, gdyż instalacja rozłożona jest pod powierzchnią całej podłogi w danym pomieszczeniu” – wyjaśnia Marcin Kotas z firmy Purmo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Montaż ogrzewania podłogowego w sypialni powoduje zdrowy i naturalny rozkład ciepła: więcej przy podłodze, a mniej na poziomie głowy. Ogrzewanie zamontowane pod podłogą powoduje mniejszą cyrkulację kurzu, co jest szczególnie ważne w sypialni, gdzie odpowiednia jakość powietrza zapewnia komfort snu. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to także estetyka. Instalacja w całości ukryta jest pod podłogą, dzięki czemu w pomieszczeniu mamy swobodę aranżacji na wszystkich ścianach. Nie musimy się już martwić o odpowiednie ustawienie łóżka względem grzejników. Ważny jest też komfort, jaki zapewnia ciepła podłoga, kiedy wstajemy rano z łóżka.

To o czym powinniśmy pamiętać decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w sypialni to konieczność ułożenia na podłodze naturalnych materiałów jak kamień, płytki ceramiczne lub odpowiedni rodzaj drewna, które dobrze przewodzą ciepło. Jako ostateczność dopuszczalne są także cienkie wykładziny dywanowe.

„Jeśli planujemy ogrzewanie połogowe w sypialni pamiętajmy, aby wybrać łóżko na nóżkach. Dzięki wolnej przestrzeni pod łóżkiem ciepło równomiernie rozchodzi się po sypialni” – podpowiada ekspert Purmo.

Inteligentna regulacja

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak np. termostaty, ogrzewanie podłogowe w sypialni zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Termostat monitorując stale temperaturę powietrza i podłogi, inteligentnie steruje ogrzewaniem podłogowym i nie pozwala na przegrzewanie lub wychłodzenie podłogi dzięki zaawansowanej regulacji PWM (Pulse Width Modulation). Załącza i wyłącza ogrzewanie z wyprzedzeniem, tak aby uzyskać komfort cieplny o ustawionej przez użytkownika porze. Dopasowuje się do bezwładności danego pomieszczenia, dzięki funkcji samoadaptacji. Przystosowuje się do dobowego cyklu życia użytkownika, aby zapewnić możliwie najlepszy mikroklimat w sypialni oraz innych pomieszczeniach. Regulacja indywidualna, oprócz najwyższego komfortu, generuje również duże oszczędności, ponieważ obniża temperaturę i komfort cieplny, kiedy nie korzystamy z pomieszczenia. Skala oszczędności sięga niemal 50% w porównaniu do systemów bez żadnej regulacji oraz 20-30% przy systemach z jednym czujnikiem temperatury na cały budynek. Przy obecnych i stale rosnących cenach źródeł energii, inwestycja w system termostatów zwraca się po około 2-4 latach. W przypadku grzejników również warto korzystać z termostatów (montowanych bezpośrednio na grzejniku). One także pomogą nam ustawić temperaturę w sypialni na optymalnym poziomie 18°C i zredukować koszty.

Zobacz także: Jak urządzić wygodną sypialnię?

Uwaga na porady

REKLAMA

Ogrzewanie centralne wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wokół wiele porad jak z tym walczyć. Dlatego często domowymi sposobami próbujemy nawilżyć powietrze, szczególnie w sypialni wieszając np. zmoczony ręcznik na grzejnik. Nie zawsze najprostsze metody są jednak właściwe. Umieszczenie mokrego ręcznika na grzejniku płytowym powoduje zakrycie od góry wylotu ciepłego powietrza. W efekcie grzejnik nie może działać prawidłowo. Warto więc pamiętać, by nigdy nie zakrywać w całości grzejnika od góry. Lepiej wybrać elektryczny nawilżacz powietrza.

Eksperci Purmo ostrzegają także, by nie suszyć na grzejniku ścierek gospodarczych, które nasączone były detergentami czy płynami do czyszczenia. Detergent, po rozgrzaniu ścierki może się ulatniać i negatywnie wpłynąć na zdrowie. Często niszczy także sam grzejnik, który w wyniku silnego działania środków czyszczących zmienia kolor i powoduje odwarstwienie pokrywającej go emalii.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA