REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie domu kominkiem

Subskrybuj nas na Youtube
W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.
W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Fot. Nateo sp. z o.o.
Nateo sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Alternatywę stanowią kominki z płaszczem wodnym oraz DGP. Czym różnią się te rozwiązania i co możemy dzięki nim zyskać?

REKLAMA

DGP

REKLAMA

Kominki z zamkniętą komorą mogą wykorzystywać w celach grzewczych tzw. DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. Wkład rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury jest opływany przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.

Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi – naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie lżejsze powietrze unosi się i  przedostaje przez kanały maksymalnie na odległość 3 metrów. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii.

Pamiętajmy jednak, że system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy możliwa będzie swobodna wymiana powietrza między kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Kominki z płaszczem wodnym

W kominkach z płaszczem wodnym przez szybę promieniuje zaledwie 20% ciepła. Pozostała część oddawana jest do czynnika grzewczego, tj. wody płynącej między podwójnymi ściankami komory, która następnie rozchodzi się do pozostałych pomieszczeń. System może zostać podłączony do istniejącego już centralnego ogrzewania, co znacznie obniży koszty inwestycyjne. Może współpracować też z różnymi wymiennikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami. Odpowiednio dobrane parametry, a co za tym idzie wysoka sprawności instalacji, zapewnią komfort grzewczy w trakcie całego roku. Warto też wspomnieć, że drewno dokłada się w tym wypadku zaledwie dwa razy w ciągu doby.

Zalety instalacji z płaszczem wodnym

Atutem instalacji z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystywania jej nie tylko w roli samodzielnego źródła, ale również wsparcia dla odrębnego systemu CO i CWU. Korzystnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii np. pompą ciepła.

Zobacz  także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

REKLAMA

– Takie połączenia nie są już na rynku nowością, dlatego pompy ciepła są do nich odpowiednio przystosowane – mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. Specjalne moduły pozwalają za pomocą panelu sterującego w prosty sposób zarządzać całym systemem, dostosowując parametry tak, by przynosiły optymalny efekt.

Oprzyrządowanie pozwala regulować pracę poszczególnych elementów instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej czy pompy obiegowe. Dzięki temu możemy dokładnie ustawiać np. temperaturę kominka, co zapewnia zyski nie tylko finansowe, ale również ekologiczne.

Źródło: Nateo sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA