Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu

REKLAMA
REKLAMA

kolektory słoneczne Fot. Fotolia
REKLAMA
Efektywność a właściwe dopasowanie
System perfekcyjnie dopasowany, od marca do października jest w stanie zapewnić gospodarstwu domowemu nawet 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W lecie – czyli w lipcu i sierpniu będzie to 100%, a jeśli i wiosna czy jesień, okaże się ciepła, niewykluczone, że pozostałe miesiące również zapewnią całkowitą oszczędność.
Zobacz także: Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?
Wybieramy miejsce na kolektor
Przy wyborze miejsca na kolektor , trzeba przemyśleć gdzie temperatury będą się równomiernie rozkładać przez cały rok. Chodzi o to, by wahania były jak najmniejsze – co zapewnia idealnie dopasowanie kąta nachylenia solarów.
Kolektory słoneczne Fot. Shutterstock
Kiedy robi się chłodniej, również nie trzeba się martwić. Do ogrzania wody wystarczy tylko kilka godzin słońca w ciągu dnia. To jedyne opłacalne rozwiązanie, jeśli nasz dom jest ogrzewany wyłącznie prądem albo kotłem na paliwo stałe. Jeśli ktoś jest w takiej sytuacji – wie jak uciążliwe może być dokładanie opału i jak bolesne są rachunki. W obu tych przypadkach inwestycja w zestaw solarny zwróci się już po kilku latach.
Zobacz także: Jakie wymiary powinien mieć kolektor?
Kiedy robi się chłodniej wodę można dogrzać podgrzewaczem elektrycznym lub skorzystać z kotła kondensacyjnego.
Kolektory słoneczne Fot. Shutterstock
Żeby naprawdę szybko poczuć oszczędności , wszystko musi działać idealnie, dlatego na początek trzeba wybrać solidną firmę. Najlepsze są takie, które gwarantują jakość systemu, profesjonalny montaż i gwarancję.
Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
Źródło: Hoven
REKLAMA
REKLAMA