REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Kratki .pl
Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.
Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.
Kratki.pl
Kratki.pl

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Ogrzewanie domu czy dekoracja?

Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu. Jeżeli ma być tylko „gadżetem”, w którym palone jest od przysłowiowego święta, a przede wszystkim ma ozdabiać nasz salon, to mamy duże pole do popisu. Nie musimy bowiem kierować się typowymi kryteriami doboru kominka tak jak w przypadku, gdy ma on pełnić funkcje grzewcze. Możemy zdecydować się np. na instalację popularnych ostatnio biokominków. Są one szczególnie polecanym rozwiązaniem dla  mieszkańców bloków lub apartamentów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kominek jako źródło ciepła, to musimy rozważyć kilka kwestii.  Przed zakupem kominka pamiętajmy o tym, że nie może on stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, ponieważ zabrania tego prawo. Nie znaczy to jednak, że kominek nie może być głównym źródłem ogrzewania, na co często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć jest ta, czy kominkiem chcemy ogrzać tylko powietrze, czy zdecydujemy się podłączyć go do c.o. i będzie ogrzewał również wodę płynącą w kaloryferach. 

REKLAMA

Rodzaje kominków domowych

Kominki powietrzne mogą, za pomocą systemu DGP, ogrzać wszystkie pomieszczenia, do których doprowadzone są rury lub kanały rozprowadzające ciepło. Rozwiązanie to jest łatwe w montażu, ale mimo to należy powierzyć je specjaliście, który odpowiednio obliczy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ilość powietrza, która musi być doprowadzona do spalania. Dobierze również turbinę i zaplanuje system rozprowadzenia rur drogą o najmniejszych oporach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję dobrze zaplanowanych przepływów powietrza, które nie będą tamowane gwałtownymi załamaniami dróg. O zastosowaniu tego rozwiązania trzeba jednak myśleć już na wczesnym etapie budowy domu. 

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?


Kominki z płaszczem wodnym są droższe w montażu, ponieważ wymagają wielu dodatkowych urządzeń, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia do instalacji c.o. lub do ogrzewania podłogowego. Tu również powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego instalatora. Najlepsze rezultaty po zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym osiągamy dopiero wtedy, gdy palimy w kominku stale, nie okazjonalnie. Wtedy rzeczywiście można zauważyć znaczne oszczędności w stosunku do innych sposobów ogrzewania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moc grzewcza kominka

REKLAMA

Kiedy już zdecydujemy się na jedną z opcji, kolejną decyzją jaką musimy podjąć, jest dobranie odpowiedniej mocy kominka. Decyzja ta uwarunkowana jest powierzchnią, którą kominek ma ogrzać, a  także zapotrzebowaniem energetycznym budynku. 

Wybierając kominek warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, jaka jest sprawność urządzenia – powinna być ona nie mniejsza niż 70%. Kominki o takich parametrach uważane są za najbardziej wydajne i efektywne. Po drugie, czy kominek został przebadany przez odpowiedni instytut i czy posiada wszelkie certyfikaty pozwalające na jego użytkowanie. Po trzecie, jaką gwarancję daje producent na używanie pieca. Zazwyczaj polscy producenci udzielają gwarancji na 5 lat. 


Zasady montażu kominka

Kominki żeliwne powinny mieć odpowiednio grube ściany, min. 8 mm, co gwarantuje ich bezawaryjną pracę. Czopuch kominka (kaptur) powinien być wysoki i, podobnie jak ściany boczne, wyposażony w liczne radiatory (wypustki). Dzięki temu ciepłe powietrze, produkowane przez kominek, ma większą powierzchnię wymiany z otoczeniem. Dobrze, jeżeli kominek posiada deflektor, czyli powietrzną półkę, która wydłuża drogę ciepłych spalin przed ujściem do rury dymowej. Kominek powinien mieć również wbudowany szyber, którym reguluje się ciąg powietrza oraz szufladę, pozwalającą w łatwy i wygodny sposób usunąć popiół. W przypadku kominków wodnych i stalowych jedną z najważniejszych kwestii jest materiał. Najlepiej jeżeli kominek wykonany jest z blachy kotłowej o grubości 4-5 mm. Dodatkowo jego komora spalania może być wyłożona wermikulitem lub szamotem. Niezależnie od rodzaju kominka, powinien on być wyposażony w szybę odporną na pracę w bardzo wysokich temperaturach (nawet ok. 800 °C). Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w montażu kominków powietrznych i wodnych, jest zamontowanie  instalacji doprowadzającej powietrze spoza budynku. Dzięki temu pracujący wkład nie pobiera tlenu z pomieszczenia. 

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Ekonomikę pracy kominków żeliwnych i wodnych możemy poprawić stosując różnego rodzaju sterowniki wspomagające i kierujące pracą kominków. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciągu kominowego w procesie spalania drewna. Dzięki temu temperatura wokół kominka utrzymuje się na tym samym poziomie. Sterownik kieruje pracą przepustnicy podłączonej do kanału, który z zewnątrz doprowadza powietrze do kominka. Ponadto precyzyjnie reguluje dopływem powietrza do komory spalania, utrzymując ustaloną wysokość temperatury. Dodatkowo stosując te rozwiązania proces spalania przepływa bardziej ekonomicznie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić ilość zużywanego drewna.

Zobacz także:  Jaki kominek wybrać, powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA