REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Kratki .pl
Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.
Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.
Kratki.pl
Kratki.pl

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Ogrzewanie domu czy dekoracja?

Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu. Jeżeli ma być tylko „gadżetem”, w którym palone jest od przysłowiowego święta, a przede wszystkim ma ozdabiać nasz salon, to mamy duże pole do popisu. Nie musimy bowiem kierować się typowymi kryteriami doboru kominka tak jak w przypadku, gdy ma on pełnić funkcje grzewcze. Możemy zdecydować się np. na instalację popularnych ostatnio biokominków. Są one szczególnie polecanym rozwiązaniem dla  mieszkańców bloków lub apartamentów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kominek jako źródło ciepła, to musimy rozważyć kilka kwestii.  Przed zakupem kominka pamiętajmy o tym, że nie może on stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, ponieważ zabrania tego prawo. Nie znaczy to jednak, że kominek nie może być głównym źródłem ogrzewania, na co często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć jest ta, czy kominkiem chcemy ogrzać tylko powietrze, czy zdecydujemy się podłączyć go do c.o. i będzie ogrzewał również wodę płynącą w kaloryferach. 

REKLAMA

Rodzaje kominków domowych

Kominki powietrzne mogą, za pomocą systemu DGP, ogrzać wszystkie pomieszczenia, do których doprowadzone są rury lub kanały rozprowadzające ciepło. Rozwiązanie to jest łatwe w montażu, ale mimo to należy powierzyć je specjaliście, który odpowiednio obliczy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ilość powietrza, która musi być doprowadzona do spalania. Dobierze również turbinę i zaplanuje system rozprowadzenia rur drogą o najmniejszych oporach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję dobrze zaplanowanych przepływów powietrza, które nie będą tamowane gwałtownymi załamaniami dróg. O zastosowaniu tego rozwiązania trzeba jednak myśleć już na wczesnym etapie budowy domu. 

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?


Kominki z płaszczem wodnym są droższe w montażu, ponieważ wymagają wielu dodatkowych urządzeń, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia do instalacji c.o. lub do ogrzewania podłogowego. Tu również powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego instalatora. Najlepsze rezultaty po zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym osiągamy dopiero wtedy, gdy palimy w kominku stale, nie okazjonalnie. Wtedy rzeczywiście można zauważyć znaczne oszczędności w stosunku do innych sposobów ogrzewania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moc grzewcza kominka

REKLAMA

Kiedy już zdecydujemy się na jedną z opcji, kolejną decyzją jaką musimy podjąć, jest dobranie odpowiedniej mocy kominka. Decyzja ta uwarunkowana jest powierzchnią, którą kominek ma ogrzać, a  także zapotrzebowaniem energetycznym budynku. 

Wybierając kominek warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, jaka jest sprawność urządzenia – powinna być ona nie mniejsza niż 70%. Kominki o takich parametrach uważane są za najbardziej wydajne i efektywne. Po drugie, czy kominek został przebadany przez odpowiedni instytut i czy posiada wszelkie certyfikaty pozwalające na jego użytkowanie. Po trzecie, jaką gwarancję daje producent na używanie pieca. Zazwyczaj polscy producenci udzielają gwarancji na 5 lat. 


Zasady montażu kominka

Kominki żeliwne powinny mieć odpowiednio grube ściany, min. 8 mm, co gwarantuje ich bezawaryjną pracę. Czopuch kominka (kaptur) powinien być wysoki i, podobnie jak ściany boczne, wyposażony w liczne radiatory (wypustki). Dzięki temu ciepłe powietrze, produkowane przez kominek, ma większą powierzchnię wymiany z otoczeniem. Dobrze, jeżeli kominek posiada deflektor, czyli powietrzną półkę, która wydłuża drogę ciepłych spalin przed ujściem do rury dymowej. Kominek powinien mieć również wbudowany szyber, którym reguluje się ciąg powietrza oraz szufladę, pozwalającą w łatwy i wygodny sposób usunąć popiół. W przypadku kominków wodnych i stalowych jedną z najważniejszych kwestii jest materiał. Najlepiej jeżeli kominek wykonany jest z blachy kotłowej o grubości 4-5 mm. Dodatkowo jego komora spalania może być wyłożona wermikulitem lub szamotem. Niezależnie od rodzaju kominka, powinien on być wyposażony w szybę odporną na pracę w bardzo wysokich temperaturach (nawet ok. 800 °C). Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w montażu kominków powietrznych i wodnych, jest zamontowanie  instalacji doprowadzającej powietrze spoza budynku. Dzięki temu pracujący wkład nie pobiera tlenu z pomieszczenia. 

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Ekonomikę pracy kominków żeliwnych i wodnych możemy poprawić stosując różnego rodzaju sterowniki wspomagające i kierujące pracą kominków. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciągu kominowego w procesie spalania drewna. Dzięki temu temperatura wokół kominka utrzymuje się na tym samym poziomie. Sterownik kieruje pracą przepustnicy podłączonej do kanału, który z zewnątrz doprowadza powietrze do kominka. Ponadto precyzyjnie reguluje dopływem powietrza do komory spalania, utrzymując ustaloną wysokość temperatury. Dodatkowo stosując te rozwiązania proces spalania przepływa bardziej ekonomicznie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić ilość zużywanego drewna.

Zobacz także:  Jaki kominek wybrać, powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA