Modernizacja instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
Właściciele domów jednorodzinnych szukają coraz efektywniejszych sposobów ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Ocieplenie ścian budynku i montaż termoizolowanych okien pozwala na zmniejszenie strat ciepła nawet o 50%, jednak pełny efekt oszczędzania można uzyskać tylko pod warunkiem efektywniejszego wykorzystania dostępnej energii. Kotły kondensacyjne, dzięki swojej konstrukcji i mechanizmom działania, pozwalają maksymalnie wykorzystać proces spalania gazu, ograniczyć jego zużycie a przy tym zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Kotły kondensacyjne pozwalają uzyskać jeszcze lepsze efekty, dzięki szerokim zakresom modulacji mocy 1:10 zapewniającym precyzyjne dopasowanie bieżącej mocy urządzenia do aktualnych potrzeb systemu grzewczego.
REKLAMA
Zobacz także: Grzejniki elektryczne – wszechstronne ogrzewanie
Podwójny odzysk energii
Tradycyjne kotły atmosferyczne emitują do atmosfery spaliny o temperaturze nawet powyżej 100°C. Zjawisko kondensacji pozwala ograniczyć straty energii wykorzystując nie tylko ciepło zawarte w spalinach, lecz również energię zawartą w skraplającej się parze wodnej. W momencie, gdy spaliny zostają schłodzone na powierzchni wymiennika para wodna ulega skropleniu i jednocześnie oddaje dodatkowe ciepło parowania. Sprawności kotłów kondensacyjnych sięga nawet do 108%, dzięki precyzyjnej regulacji pneumatycznej i elektronicznej. Zaawansowane technologicznie podzespoły pozwalają w jeszcze lepszy sposób wykorzystać zjawisko kondensacji, gdyż w inteligentny sposób dostosowują pobór gazu i energii elektrycznej do aktualnego zapotrzebowania grzewczego. Modulowany palnik, wentylator i pompa efektywnie zmniejszają liczbę cykli włączeń i wyłączeń, co oznacza bardzo cichą pracę, nawet do 38 dB i mniejsze zużycie energii. Optymalnie dozowana mieszanka powietrze-gaz obniża straty podczas spalania. Zamknięta komora spalania, połączona ze specjalnym przewodem spalinowo-powietrznym, gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania.
Zobacz także: Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego
Dojrzałe rozwiązania dla potrzeb grzewczych
Optymalne działanie systemu z kondensacyjnym kotłem gazowym zależy od właściwego doboru zasobnika. Jego pojemność dostosowuje się do ilości osób i punktów poboru wody. Zbyt duży zbiornik w stosunku do zapotrzebowania oznacza wydłużenie czasu podgrzewania wody, a więc większe straty energii i obniżenie komfortu użytkowania. Z kolei za mały zbiornik w stosunku do mocy kotła i potrzeb domowników może skutkować przegrzewaniem urządzeń i ich zwiększoną awaryjnością.
Źródło: Ariston
REKLAMA
REKLAMA