REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Joanna Orzechowska
Kocioł.
Kocioł.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Już dziś na rynku są dostępne ekologiczne kotły, ale czy faktycznie to, że mają certyfikaty oznacza, że są nieszkodliwe?

REKLAMA

Niestety, realia laboratoryjne, w których przeprowadzane są badania, znacząco odbiegają od rzeczywistości. Badacze stwarzają warunki idealne – najlepsze odprowadzenie spalin, temperatura, opał. Możemy jednak spróbować poprawić niektóre parametry.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim temperatura. To od niej zależy, czy opał ulegnie całkowitemu spaleniu (brak resztek, dymu). Musi być stała i odpowiednia do rodzaju opału – np.: węgiel – 1000oC. Pomagają w tym odpowiednie sterowniki regulujące dopływ powietrza i opału. Problem polega jednak na tym, że moc pieca dopasowujemy do warunków zewnętrznych – nie zawsze potrzebujemy maksymalnej.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Co zatem zrobić, aby pogodzić dobro środowiska i własnego portfela?

Niestety nie ma jeszcze kotłów, które byłyby w stanie tego dokonać, ale istnieją inne rozwiązania. Najprostszym, które możemy zastosować samodzielnie dosyć niskim kosztem, jest zmniejszenie paleniska za pomocą kształtek szamotowych. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę spalania przy jednoczesnej optymalizacji ilości wytworzonego ciepła – jeżeli potrzeba go więcej można po prostu wyjąć adekwatną ilość kształtek. Innym, bardziej kosztownym, ale mniej kłopotliwym sposobem, jest ogrzewanie cykliczne, polegające na tym, że kocioł pracuje na pełnej mocy, ale z przerwami. Nadmiar ciepła gromadzony jest w zbiorniku buforowym, z którego rozprowadzane jest po instalacji w okresach przerw w pracy pieca. Taki zbiornik powinien być jak największy – dzięki temu zmniejszymy ilość załączeń kotła. Minimalna pojemność dla domu jednorodzinnego to 2000 l.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – rodzaje


Drugim istotnym aspektem zarówno z punktu widzenia oszczędności jak i ekologii, na który należy zwrócić uwagę jest kwestia oddania do instalacji grzewczej jak największej ilości ciepła z paleniska. Aby tak się stało, wyprodukowane spaliny powinny mieć obniżoną temperaturę – chcemy, aby ciepło zostało w domu zamiast ulatywać kominem. Z drugiej jednak strony, dobry ciąg kominowy zależy od wysokiej temperatury gazów spalinowych powodującej różnicę ciśnień. I tu pojawia się problem – chłodniejsze spaliny to słaby ciąg kominowy. Jak ten problem rozwiązać? Inspirację znajdujemy w kotłowniach przemysłowych, gdzie ciąg kominowy wytwarzany jest sztucznie. Dostępne są tego typu urządzenia dostosowane do używania w warunkach domowych. Jedne napędzane są siłą wiatru. Brzmi bardzo ekologicznie, ale w przypadku bezwietrznej pogody bezużytecznie. Inne, bardziej uniwersalne i uniezależnione od warunków atmosferycznych, to te które zasilane są silnikiem elektrycznym. Na co należy zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do naszych potrzeb? Przede wszystkim na to jakie kotły mogą być przez nie obsługiwane (moc), czy oferuje ono regulację wytwarzanego ciągu i jaka jest wartość przepływu spalin.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

„Ekologizacja“ ogrzewania może wyglądać dosyć kosztownie i skomplikowanie, nie bez kozery jednak coraz więcej ludzi stosuje te rozwiązania - dzięki początkowym inwestycjom „ekologiczny“ zacznie brzmieć coraz bardziej jak „ekonomiczny“.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA