REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Kocioł.
Kocioł.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Już dziś na rynku są dostępne ekologiczne kotły, ale czy faktycznie to, że mają certyfikaty oznacza, że są nieszkodliwe?

REKLAMA

Niestety, realia laboratoryjne, w których przeprowadzane są badania, znacząco odbiegają od rzeczywistości. Badacze stwarzają warunki idealne – najlepsze odprowadzenie spalin, temperatura, opał. Możemy jednak spróbować poprawić niektóre parametry.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim temperatura. To od niej zależy, czy opał ulegnie całkowitemu spaleniu (brak resztek, dymu). Musi być stała i odpowiednia do rodzaju opału – np.: węgiel – 1000oC. Pomagają w tym odpowiednie sterowniki regulujące dopływ powietrza i opału. Problem polega jednak na tym, że moc pieca dopasowujemy do warunków zewnętrznych – nie zawsze potrzebujemy maksymalnej.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Co zatem zrobić, aby pogodzić dobro środowiska i własnego portfela?

Niestety nie ma jeszcze kotłów, które byłyby w stanie tego dokonać, ale istnieją inne rozwiązania. Najprostszym, które możemy zastosować samodzielnie dosyć niskim kosztem, jest zmniejszenie paleniska za pomocą kształtek szamotowych. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę spalania przy jednoczesnej optymalizacji ilości wytworzonego ciepła – jeżeli potrzeba go więcej można po prostu wyjąć adekwatną ilość kształtek. Innym, bardziej kosztownym, ale mniej kłopotliwym sposobem, jest ogrzewanie cykliczne, polegające na tym, że kocioł pracuje na pełnej mocy, ale z przerwami. Nadmiar ciepła gromadzony jest w zbiorniku buforowym, z którego rozprowadzane jest po instalacji w okresach przerw w pracy pieca. Taki zbiornik powinien być jak największy – dzięki temu zmniejszymy ilość załączeń kotła. Minimalna pojemność dla domu jednorodzinnego to 2000 l.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – rodzaje


Drugim istotnym aspektem zarówno z punktu widzenia oszczędności jak i ekologii, na który należy zwrócić uwagę jest kwestia oddania do instalacji grzewczej jak największej ilości ciepła z paleniska. Aby tak się stało, wyprodukowane spaliny powinny mieć obniżoną temperaturę – chcemy, aby ciepło zostało w domu zamiast ulatywać kominem. Z drugiej jednak strony, dobry ciąg kominowy zależy od wysokiej temperatury gazów spalinowych powodującej różnicę ciśnień. I tu pojawia się problem – chłodniejsze spaliny to słaby ciąg kominowy. Jak ten problem rozwiązać? Inspirację znajdujemy w kotłowniach przemysłowych, gdzie ciąg kominowy wytwarzany jest sztucznie. Dostępne są tego typu urządzenia dostosowane do używania w warunkach domowych. Jedne napędzane są siłą wiatru. Brzmi bardzo ekologicznie, ale w przypadku bezwietrznej pogody bezużytecznie. Inne, bardziej uniwersalne i uniezależnione od warunków atmosferycznych, to te które zasilane są silnikiem elektrycznym. Na co należy zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do naszych potrzeb? Przede wszystkim na to jakie kotły mogą być przez nie obsługiwane (moc), czy oferuje ono regulację wytwarzanego ciągu i jaka jest wartość przepływu spalin.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

„Ekologizacja“ ogrzewania może wyglądać dosyć kosztownie i skomplikowanie, nie bez kozery jednak coraz więcej ludzi stosuje te rozwiązania - dzięki początkowym inwestycjom „ekologiczny“ zacznie brzmieć coraz bardziej jak „ekonomiczny“.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA