REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Joanna Orzechowska
Kocioł.
Kocioł.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Już dziś na rynku są dostępne ekologiczne kotły, ale czy faktycznie to, że mają certyfikaty oznacza, że są nieszkodliwe?

REKLAMA

Niestety, realia laboratoryjne, w których przeprowadzane są badania, znacząco odbiegają od rzeczywistości. Badacze stwarzają warunki idealne – najlepsze odprowadzenie spalin, temperatura, opał. Możemy jednak spróbować poprawić niektóre parametry.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim temperatura. To od niej zależy, czy opał ulegnie całkowitemu spaleniu (brak resztek, dymu). Musi być stała i odpowiednia do rodzaju opału – np.: węgiel – 1000oC. Pomagają w tym odpowiednie sterowniki regulujące dopływ powietrza i opału. Problem polega jednak na tym, że moc pieca dopasowujemy do warunków zewnętrznych – nie zawsze potrzebujemy maksymalnej.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

Co zatem zrobić, aby pogodzić dobro środowiska i własnego portfela?

Niestety nie ma jeszcze kotłów, które byłyby w stanie tego dokonać, ale istnieją inne rozwiązania. Najprostszym, które możemy zastosować samodzielnie dosyć niskim kosztem, jest zmniejszenie paleniska za pomocą kształtek szamotowych. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę spalania przy jednoczesnej optymalizacji ilości wytworzonego ciepła – jeżeli potrzeba go więcej można po prostu wyjąć adekwatną ilość kształtek. Innym, bardziej kosztownym, ale mniej kłopotliwym sposobem, jest ogrzewanie cykliczne, polegające na tym, że kocioł pracuje na pełnej mocy, ale z przerwami. Nadmiar ciepła gromadzony jest w zbiorniku buforowym, z którego rozprowadzane jest po instalacji w okresach przerw w pracy pieca. Taki zbiornik powinien być jak największy – dzięki temu zmniejszymy ilość załączeń kotła. Minimalna pojemność dla domu jednorodzinnego to 2000 l.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – rodzaje


Drugim istotnym aspektem zarówno z punktu widzenia oszczędności jak i ekologii, na który należy zwrócić uwagę jest kwestia oddania do instalacji grzewczej jak największej ilości ciepła z paleniska. Aby tak się stało, wyprodukowane spaliny powinny mieć obniżoną temperaturę – chcemy, aby ciepło zostało w domu zamiast ulatywać kominem. Z drugiej jednak strony, dobry ciąg kominowy zależy od wysokiej temperatury gazów spalinowych powodującej różnicę ciśnień. I tu pojawia się problem – chłodniejsze spaliny to słaby ciąg kominowy. Jak ten problem rozwiązać? Inspirację znajdujemy w kotłowniach przemysłowych, gdzie ciąg kominowy wytwarzany jest sztucznie. Dostępne są tego typu urządzenia dostosowane do używania w warunkach domowych. Jedne napędzane są siłą wiatru. Brzmi bardzo ekologicznie, ale w przypadku bezwietrznej pogody bezużytecznie. Inne, bardziej uniwersalne i uniezależnione od warunków atmosferycznych, to te które zasilane są silnikiem elektrycznym. Na co należy zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do naszych potrzeb? Przede wszystkim na to jakie kotły mogą być przez nie obsługiwane (moc), czy oferuje ono regulację wytwarzanego ciągu i jaka jest wartość przepływu spalin.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

„Ekologizacja“ ogrzewania może wyglądać dosyć kosztownie i skomplikowanie, nie bez kozery jednak coraz więcej ludzi stosuje te rozwiązania - dzięki początkowym inwestycjom „ekologiczny“ zacznie brzmieć coraz bardziej jak „ekonomiczny“.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA