REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie kominkowe – rodzaje

Joanna Orzechowska
Kominek Fot. Kratki.pl
Kominek Fot. Kratki.pl
Kratki.pl

REKLAMA

REKLAMA

Duże koszty ogrzewania zarówno gazowego i elektrycznego powodują, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych rozważa ogrzewanie domu za pomocą kominka. Ogrzewanie kominkiem może odbywać się np. za pomocą kominka z płaszczem wodnym, lub też kominka zamkniętego z turbiną elektryczną. Zobacz czym różnią się te dwa rozwiązania.

Ogrzewanie wodne – kominek z płaszczem wodnym

W tym przypadku wykorzystywana jest instalacja centralnego ogrzewania – tradycyjna lub podłogowa. Ogrzewanie wodne być stosowane jako ogrzewanie główne lub dodatkowe. W kominku należy zamontować wkład z płaszczem wodnym, dzięki któremu woda nagrzewa się, a następnie jest transportowana do instalacji CO. Ten typ ogrzewania, dzięki możliwości decydowania o ilości spalanego drewna daje szansę łatwego zarządzania wydajnością urządzenia. W tym celu stosuje się sterowany elektronicznie wentylator ze zmienną prędkością obrotową, który zależnie od zapotrzebowania dostarcza do paleniska właściwą ilość powietrza.

REKLAMA

Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Jeżeli chcemy wykorzystywać ogrzewanie kominkowe jako dodatkowe istnieje możliwość zamontowania automatycznego układu, dzięki któremu kocioł włączy się, gdy temperatura wody z płaszcza wodnego spadnie poniżej wybranej temperatury. Montaż takiego układu należy zaplanować z wyprzedzeniem, ze względu na to, że nie wszystkie kotły są przystosowane do tego typu pracy.

Zobacz także: Czy kominek może ogrzać cały dom?


Ogrzewanie powietrzem

Do ogrzewanie powietrzem stosowane są zwykle kominki zamknięte, w których powietrze ogrzewa się wokół wkładu. Rozprowadzenie ciepłego powietrza po pozostałej części instalacji można dokonać dwojako:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za pomocą turbiny elektrycznej wymuszającej ruch powietrza. Może być ona umieszczona:

Pod urządzeniem grzewczym – turbina tłoczy zimne powietrze, które przepływając obok urządzenia ogrzewa się. Wydajność to ok. 150 m3/h.

– Nad urządzeniem grzewczym – w tym przypadku gorące powietrze tłoczone jest wprost do instalacji, wydajność wzrasta do ok. 600 m3/h.

Naturalnie (samoczynnie) poprzez konwergencję – unoszenie się ciepłego powietrza ku górze. Jest to sposób niezawodny i tani, ale niestety możliwy do zastosowania tylko w przypadku, gdy ogrzewana powierzchnia jest na prawdę niewielka – powietrze dociera do instlacji położonych zaledwie ok. 3 metry od kominka.

Zobacz także: Ogrzewanie wody za pomocą przepływowego ogrzewacza wody

Dużą zaletą ogrzewania kominkowego jest niska cena opału. Koszt wytworzenia ciepła z drewna opałowego to ok. 0,12zł/kWh – to znacznie mniej niż z gazu, oleju opałowego, nie wspominając o energii elektrycznej. Wydajność również jest dosyć dobra – 16–19MJ/kg.

Ogrzewanie kominkowe, szczególnie jako dodatkowe, to coraz popularniejsze rozwiązanie, warte polecenia szczególnie osobom, które są w trakcie budowy lub planowania własnego domu.

Zobacz także: Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA