REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Joanna Orzechowska
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Dobór odpowiedniego grzejnika

Wyboru grzejnika nie można dokonywać tylko i wyłącznie na podstawie własnych upodobań, preferencji estetycznych, czy zalet praktycznych danego rozwiązania. Należy kierować się przede wszystkim funkcją grzejnika, czyli tym, że ma on dostarczać wystarczającej ilości ciepła do pomieszczenia, jest to tzw. obciążenie cieplne.

REKLAMA

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

Określając obciążenie cieplne, je należy wziąć pod uwagę określone czynniki:

– położenie geograficzne (region Polski),

– usytuowanie poszczególnych ścian zewnętrznych względem stron świata,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– położenie budynku i wietrzność,

– rodzaj zamontowanych okien i szyb,

– zabezpieczenie cieplne budynku,

– temperaturę zasilania i powrotu, czyli parametry czynnika grzewczego.

Standardowa wysokość grzejnika wynosi 60 cm, ale jeżeli nasze potrzeby odbiegają od standardowych, mamy duży wybór – 15, 20, 30, 40, 45, 50, 55, 70, 75 lub 90 cm. Także szerokość grzejnika nie powinna stanowić problemu, grzejniki dostępne na rynku mają wymiary od 40 cm do 3 m długości. Problemu nie powinna sprawiać także głębokość, mamy możliwość zamówienia grzejnika o gr. od 6 do 20 cm.

Na stronie następnej:  Jak podłączyć i gdzie zamontować grzejnik?


Gdzie zamontować grzejnik?

Ze względu na to, że na ścianach zewnętrznych oraz przy oknach następują największe utraty ciepła, to właśnie tam powinny zostać zamontowane grzejniki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zamontujemy urządzenie gdzieś indziej, zmniejszy to wydajność cieplną grzejnika o ok. 10%. Montując grzejnik należy pamiętać, że ciepło od grzenika do reszty pomieszczenia transportuje powietrze, dlatego trzeba umożliwić jak najlepszą jego cyrkulację. W jaki sposób? Poprzez zachowanie przynajmniej 10 cm odległości zarówno od parapetu, jak i od podłogi. W przypadku, gdy ta odległość jest mniejsza wydajność cieplna urządzenia spada o 10%.

Zobacz także: Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

W jaki sposób podłączyć grzejnik?

W tym przypadku wybór również jest ogromny. Kupić możemy grzejniki z najróżniejszymi sposobami podłączenia do instalacji:

1. Najczęściej stosowane, tradycyjne podłączenia:

  • dolne – oba kroćce umieszczone są obok siebie pod grzejnikiem z prawej lub lewej strony,
  • boczne – oba kroćce są umieszczone po tej samej stronie (prawej lub lewej), woda wpływa do grzejnika górnym a spływa dolnym.

2. Rodzaje podłączeń nowego typu:

  • siodłowe – podłączenie stosowane rzadko (ze względu na znaczne, ok. 10%, straty wydajności cieplnej), kroćce w formie kolanek znajdują się po obu bokach grzenika w jego dolnych częściach,
  • krzyżowe – kroćce są umieszczone po obu stronach grzejnika – jeden na górze, drugi na dole; to połączenie sprawdza się w przypadku większych grzejników (powyżej 200 cm długości) lub takich, których długość jest przynajmniej czterokrotnie większa niż wysokość,
  • pośrednie – łączące dwa rozwiązania w zależności od potrzeb.

Należy wyjątkowo uważnie podchodzić do podłączania grzejników. Szczegółowych informacji powinniśmy szukać w instrukcji producenta. Jeżeli zrobimy to w niewłaściwy sposób może skutkować to spadkiem mocy grzewczej czy nierównomiernym rozkładem wody w grzejniku. Można to oczywiście naprawić, ale łączy się to zwykle z przeróbką instalacji lub, jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, montażem specjalnych zworów (tzw. zawory krzyżakowe). Najlepiej jednak uniknąć dodatkowej pracy i kosztów odpowiednio przygotowując się do montażu.

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA