REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Joanna Orzechowska
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Dobór odpowiedniego grzejnika

Wyboru grzejnika nie można dokonywać tylko i wyłącznie na podstawie własnych upodobań, preferencji estetycznych, czy zalet praktycznych danego rozwiązania. Należy kierować się przede wszystkim funkcją grzejnika, czyli tym, że ma on dostarczać wystarczającej ilości ciepła do pomieszczenia, jest to tzw. obciążenie cieplne.

REKLAMA

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

Określając obciążenie cieplne, je należy wziąć pod uwagę określone czynniki:

– położenie geograficzne (region Polski),

– usytuowanie poszczególnych ścian zewnętrznych względem stron świata,

– położenie budynku i wietrzność,

– rodzaj zamontowanych okien i szyb,

– zabezpieczenie cieplne budynku,

– temperaturę zasilania i powrotu, czyli parametry czynnika grzewczego.

Standardowa wysokość grzejnika wynosi 60 cm, ale jeżeli nasze potrzeby odbiegają od standardowych, mamy duży wybór – 15, 20, 30, 40, 45, 50, 55, 70, 75 lub 90 cm. Także szerokość grzejnika nie powinna stanowić problemu, grzejniki dostępne na rynku mają wymiary od 40 cm do 3 m długości. Problemu nie powinna sprawiać także głębokość, mamy możliwość zamówienia grzejnika o gr. od 6 do 20 cm.

Na stronie następnej:  Jak podłączyć i gdzie zamontować grzejnik?


Gdzie zamontować grzejnik?

Ze względu na to, że na ścianach zewnętrznych oraz przy oknach następują największe utraty ciepła, to właśnie tam powinny zostać zamontowane grzejniki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zamontujemy urządzenie gdzieś indziej, zmniejszy to wydajność cieplną grzejnika o ok. 10%. Montując grzejnik należy pamiętać, że ciepło od grzenika do reszty pomieszczenia transportuje powietrze, dlatego trzeba umożliwić jak najlepszą jego cyrkulację. W jaki sposób? Poprzez zachowanie przynajmniej 10 cm odległości zarówno od parapetu, jak i od podłogi. W przypadku, gdy ta odległość jest mniejsza wydajność cieplna urządzenia spada o 10%.

Zobacz także: Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

W jaki sposób podłączyć grzejnik?

W tym przypadku wybór również jest ogromny. Kupić możemy grzejniki z najróżniejszymi sposobami podłączenia do instalacji:

1. Najczęściej stosowane, tradycyjne podłączenia:

 • dolne – oba kroćce umieszczone są obok siebie pod grzejnikiem z prawej lub lewej strony,
 • boczne – oba kroćce są umieszczone po tej samej stronie (prawej lub lewej), woda wpływa do grzejnika górnym a spływa dolnym.

2. Rodzaje podłączeń nowego typu:

 • siodłowe – podłączenie stosowane rzadko (ze względu na znaczne, ok. 10%, straty wydajności cieplnej), kroćce w formie kolanek znajdują się po obu bokach grzenika w jego dolnych częściach,
 • krzyżowe – kroćce są umieszczone po obu stronach grzejnika – jeden na górze, drugi na dole; to połączenie sprawdza się w przypadku większych grzejników (powyżej 200 cm długości) lub takich, których długość jest przynajmniej czterokrotnie większa niż wysokość,
 • pośrednie – łączące dwa rozwiązania w zależności od potrzeb.

Należy wyjątkowo uważnie podchodzić do podłączania grzejników. Szczegółowych informacji powinniśmy szukać w instrukcji producenta. Jeżeli zrobimy to w niewłaściwy sposób może skutkować to spadkiem mocy grzewczej czy nierównomiernym rozkładem wody w grzejniku. Można to oczywiście naprawić, ale łączy się to zwykle z przeróbką instalacji lub, jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, montażem specjalnych zworów (tzw. zawory krzyżakowe). Najlepiej jednak uniknąć dodatkowej pracy i kosztów odpowiednio przygotowując się do montażu.

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA