Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Dobór odpowiedniego grzejnika
Wyboru grzejnika nie można dokonywać tylko i wyłącznie na podstawie własnych upodobań, preferencji estetycznych, czy zalet praktycznych danego rozwiązania. Należy kierować się przede wszystkim funkcją grzejnika, czyli tym, że ma on dostarczać wystarczającej ilości ciepła do pomieszczenia, jest to tzw. obciążenie cieplne.
REKLAMA
Grzejnik płytowy. Fot. Purmo
Określając obciążenie cieplne, je należy wziąć pod uwagę określone czynniki:
– położenie geograficzne (region Polski),
– usytuowanie poszczególnych ścian zewnętrznych względem stron świata,
– położenie budynku i wietrzność,
– rodzaj zamontowanych okien i szyb,
– zabezpieczenie cieplne budynku,
– temperaturę zasilania i powrotu, czyli parametry czynnika grzewczego.
Standardowa wysokość grzejnika wynosi 60 cm, ale jeżeli nasze potrzeby odbiegają od standardowych, mamy duży wybór – 15, 20, 30, 40, 45, 50, 55, 70, 75 lub 90 cm. Także szerokość grzejnika nie powinna stanowić problemu, grzejniki dostępne na rynku mają wymiary od 40 cm do 3 m długości. Problemu nie powinna sprawiać także głębokość, mamy możliwość zamówienia grzejnika o gr. od 6 do 20 cm.
Na stronie następnej: Jak podłączyć i gdzie zamontować grzejnik?
Gdzie zamontować grzejnik?
Ze względu na to, że na ścianach zewnętrznych oraz przy oknach następują największe utraty ciepła, to właśnie tam powinny zostać zamontowane grzejniki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zamontujemy urządzenie gdzieś indziej, zmniejszy to wydajność cieplną grzejnika o ok. 10%. Montując grzejnik należy pamiętać, że ciepło od grzenika do reszty pomieszczenia transportuje powietrze, dlatego trzeba umożliwić jak najlepszą jego cyrkulację. W jaki sposób? Poprzez zachowanie przynajmniej 10 cm odległości zarówno od parapetu, jak i od podłogi. W przypadku, gdy ta odległość jest mniejsza wydajność cieplna urządzenia spada o 10%.
Zobacz także: Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?
Grzejnik płytowy. Fot. Purmo
W jaki sposób podłączyć grzejnik?
W tym przypadku wybór również jest ogromny. Kupić możemy grzejniki z najróżniejszymi sposobami podłączenia do instalacji:
1. Najczęściej stosowane, tradycyjne podłączenia:
- dolne – oba kroćce umieszczone są obok siebie pod grzejnikiem z prawej lub lewej strony,
- boczne – oba kroćce są umieszczone po tej samej stronie (prawej lub lewej), woda wpływa do grzejnika górnym a spływa dolnym.
2. Rodzaje podłączeń nowego typu:
- siodłowe – podłączenie stosowane rzadko (ze względu na znaczne, ok. 10%, straty wydajności cieplnej), kroćce w formie kolanek znajdują się po obu bokach grzenika w jego dolnych częściach,
- krzyżowe – kroćce są umieszczone po obu stronach grzejnika – jeden na górze, drugi na dole; to połączenie sprawdza się w przypadku większych grzejników (powyżej 200 cm długości) lub takich, których długość jest przynajmniej czterokrotnie większa niż wysokość,
- pośrednie – łączące dwa rozwiązania w zależności od potrzeb.
Należy wyjątkowo uważnie podchodzić do podłączania grzejników. Szczegółowych informacji powinniśmy szukać w instrukcji producenta. Jeżeli zrobimy to w niewłaściwy sposób może skutkować to spadkiem mocy grzewczej czy nierównomiernym rozkładem wody w grzejniku. Można to oczywiście naprawić, ale łączy się to zwykle z przeróbką instalacji lub, jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, montażem specjalnych zworów (tzw. zawory krzyżakowe). Najlepiej jednak uniknąć dodatkowej pracy i kosztów odpowiednio przygotowując się do montażu.
Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność
REKLAMA
REKLAMA