REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Grzejnik płytowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Dobór odpowiedniego grzejnika

Wyboru grzejnika nie można dokonywać tylko i wyłącznie na podstawie własnych upodobań, preferencji estetycznych, czy zalet praktycznych danego rozwiązania. Należy kierować się przede wszystkim funkcją grzejnika, czyli tym, że ma on dostarczać wystarczającej ilości ciepła do pomieszczenia, jest to tzw. obciążenie cieplne.

REKLAMA

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

Określając obciążenie cieplne, je należy wziąć pod uwagę określone czynniki:

– położenie geograficzne (region Polski),

– usytuowanie poszczególnych ścian zewnętrznych względem stron świata,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– położenie budynku i wietrzność,

– rodzaj zamontowanych okien i szyb,

– zabezpieczenie cieplne budynku,

– temperaturę zasilania i powrotu, czyli parametry czynnika grzewczego.

Standardowa wysokość grzejnika wynosi 60 cm, ale jeżeli nasze potrzeby odbiegają od standardowych, mamy duży wybór – 15, 20, 30, 40, 45, 50, 55, 70, 75 lub 90 cm. Także szerokość grzejnika nie powinna stanowić problemu, grzejniki dostępne na rynku mają wymiary od 40 cm do 3 m długości. Problemu nie powinna sprawiać także głębokość, mamy możliwość zamówienia grzejnika o gr. od 6 do 20 cm.

Na stronie następnej:  Jak podłączyć i gdzie zamontować grzejnik?


Gdzie zamontować grzejnik?

Ze względu na to, że na ścianach zewnętrznych oraz przy oknach następują największe utraty ciepła, to właśnie tam powinny zostać zamontowane grzejniki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zamontujemy urządzenie gdzieś indziej, zmniejszy to wydajność cieplną grzejnika o ok. 10%. Montując grzejnik należy pamiętać, że ciepło od grzenika do reszty pomieszczenia transportuje powietrze, dlatego trzeba umożliwić jak najlepszą jego cyrkulację. W jaki sposób? Poprzez zachowanie przynajmniej 10 cm odległości zarówno od parapetu, jak i od podłogi. W przypadku, gdy ta odległość jest mniejsza wydajność cieplna urządzenia spada o 10%.

Zobacz także: Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?

Grzejnik płytowy. Fot. Purmo

W jaki sposób podłączyć grzejnik?

W tym przypadku wybór również jest ogromny. Kupić możemy grzejniki z najróżniejszymi sposobami podłączenia do instalacji:

1. Najczęściej stosowane, tradycyjne podłączenia:

  • dolne – oba kroćce umieszczone są obok siebie pod grzejnikiem z prawej lub lewej strony,
  • boczne – oba kroćce są umieszczone po tej samej stronie (prawej lub lewej), woda wpływa do grzejnika górnym a spływa dolnym.

2. Rodzaje podłączeń nowego typu:

  • siodłowe – podłączenie stosowane rzadko (ze względu na znaczne, ok. 10%, straty wydajności cieplnej), kroćce w formie kolanek znajdują się po obu bokach grzenika w jego dolnych częściach,
  • krzyżowe – kroćce są umieszczone po obu stronach grzejnika – jeden na górze, drugi na dole; to połączenie sprawdza się w przypadku większych grzejników (powyżej 200 cm długości) lub takich, których długość jest przynajmniej czterokrotnie większa niż wysokość,
  • pośrednie – łączące dwa rozwiązania w zależności od potrzeb.

Należy wyjątkowo uważnie podchodzić do podłączania grzejników. Szczegółowych informacji powinniśmy szukać w instrukcji producenta. Jeżeli zrobimy to w niewłaściwy sposób może skutkować to spadkiem mocy grzewczej czy nierównomiernym rozkładem wody w grzejniku. Można to oczywiście naprawić, ale łączy się to zwykle z przeróbką instalacji lub, jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, montażem specjalnych zworów (tzw. zawory krzyżakowe). Najlepiej jednak uniknąć dodatkowej pracy i kosztów odpowiednio przygotowując się do montażu.

Zobacz także: Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA