Grzejniki elektryczne – wszechstronne ogrzewanie
REKLAMA
REKLAMA
W obecnych czasach, kiedy ceny paliw płynnych i gazowych rosną, grzejniki elektryczne są dodatkową opcją grzewczą.
REKLAMA
Jedną z bardzo ważnych cech grzejników elektrycznych jest łatwość ich zamontowania w każdym budynku. Koszt przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej lub gazowej jest zwykle bardzo wysoki i nie zawsze możliwy. Dodatkowo w grę wchodzą drogie inwestycje w węzeł lub całą instalację grzewczą (kocioł, komin odprowadzający spaliny, rury centralnego ogrzewania, pompy, zawory, termostaty i ewentualne zbiorniki na paliwo). Tymczasem prąd jest powszechnie dostępny, a praktycznie każda spełniająca normy instalacja elektryczna nadaje się do podłączenia grzejników elektrycznych.
Zobacz także: Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu
Bezpieczna regulacja
REKLAMA
Obecnie produkowane grzejniki elektryczne są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Bezpieczeństwo użytkowania gwarantują zintegrowane systemy zabezpieczające przed przegrzaniem. Każdy grzejnik elektryczny to samodzielna jednostka wyposażona w termostat, który reguluje pracę grzejnika na podstawie pomiarów temperatury w pomieszczeniu. Kiedy temperatura wzrasta do ustalonej wartości, grzejnik automatycznie przestaje grzać i nie pobiera niepotrzebnie energii z sieci. Dzięki temu jego praca jest maksymalnie wydajna i jednocześnie energooszczędna.
Zaawansowane modele termostatów grzejników elektrycznych obsługują również bardziej złożone funkcje jak: nocne obniżenie temperatury, tryb czasowego działania, redukcję mocy lub redukcję temperatury na powierzchni grzejnika. Regulacja za pomocą termostatów sprawia, ze grzejniki są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu i zużywają niewiele prądu. Czasowa regulacja temperatury pozwala na automatyczne wyłączenie grzejnika, w porach w których nie korzystamy z danego pomieszczenia. Wiele grzejników elektrycznych posiada zabezpieczenia przeciw zamarzaniu, które uruchamiają ogrzewanie gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej wartości granicznej. Wiele systemów umożliwia także podłączenie zewnętrznego sterownika umożliwiającego zdalne załączanie i wyłączanie pojedynczych grzejników, a także całych ich grup.
Uniwersalność grzejników elektrycznych
Instalacja grzejników elektrycznych zapewnia pełną niezależność od paliw ciekłych, gazowych lub stałych. Umożliwia korzystanie z ciepła w dowolnym momencie, nawet poza sezonem grzewczym. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie chcemy inwestować w tradycyjną instalację grzewczą lub gdzie podłączenie do innych niż prąd źródeł ciepła jest technicznie niemożliwe. Ogrzewanie elektryczne to wygodne rozwiązanie w starych kamienicach pozbawionych instalacji grzewczej, obiektach położonych z dala od miejskiej sieci cieplnej oraz w domach wykorzystywanych sezonowo (np. pensjonaty, domki letniskowe).
Zobacz także: Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?
Źródło: Purmo
REKLAMA
REKLAMA