REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
 Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.
Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.

REKLAMA

REKLAMA


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Pętla histerezy to zmienna temperatura między 20 a 22 stopniami C, gdzie temperatura rośnie po załączeniu (układ podgrzewa) i maleje po wyłączeniu (układ bez grzania wychładza się). Choć to prosty regulator, doskonale spełnia swoje zadanie. Powszechnie stosowany jest choćby w żelazkach lub w lodówkach (w tym przypadku termostat chłodzi). Pierwowzór termostatu to urządzenie mechaniczne z elementem termoczułym, najczęściej bimetalicznym. Takie urządzenia do dziś stosowane są z powodzeniem, jednak obecnie termostatem określa się wszystkie regulatory temperatury stosowane w domu.

REKLAMA

Z czego składa się układ regulacji temperatury termostatycznej i automatycznej?

REKLAMA

Najważniejszy jest sam termostat (regulator). Oferta handlowa jest bardzo szeroka. Te lepsze, oprócz układu regulacji temperatury, mają programatory dobowe, tygodniowe i miesięczne, co pozwala programować temperatury w ciągu doby lub na czas nieobecności. Drugim, niezbędnym elementem jest czujnik temperatury (pomiar). Trzeci to element wykonawczy, czyli urządzenie, któremu termostat wydaje polecenie zadziałania, zawory regulacyjne i styczniki załączające obwody grzewcze.

Regulacja polega na stworzeniu pętli sprzężenia zwrotnego pomiędzy czujnikiem, regulatorem i urządzeniem wykonawczym. Czujnik mierzy wartość rzeczywistą na regulatorze. Nastawiamy wartość zadaną i jeśli między tymi wartościami jest różnica, regulator wysyła do elementu wykonawczego sygnał o zwiększeniu lub zmniejszeniu napływu ciepła do pomieszczenia. Proces ten jest ciągły, a temperatura mierzona stale, oscyluje wokół temperatury zadanej.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnych sieci grzewczych

REKLAMA

Najczęściej stosowane głowice termoregulacyjne to typowe termostaty. Jednak regulacja temperatury za ich pomocą jest upośledzona. Nastawianie temperatury odbywa się za pomocą kilku namalowanych numerków. Pomiar w obrębię samej głowicy ma niewiele wspólnego z temperaturą w pomieszczeniu. Pomiar znajduje się obok grzejnika. Metodą prób i kilkakrotnej korekty dochodzimy do oczekiwanego komfortu, a i tak po zmianie temperatury na zewnątrz musimy dokonać kolejnych korekt.

Pomieszczenie nie jest zamkniętym urządzeniem tak jak żelazko, do którego dopasowuje się termostat spełniający prawidłowo swoją rolę. Potrzebny jest układ regulacji, za pomocą którego nastawiamy temperaturę zadaną na regulatorze. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej i potrzebujemy większej ilości ciepła, termostat zwiększa temperaturę, a gdy na zewnątrz jest cieplej –zmniejsza grzanie, stale utrzymując temperaturę zadaną. Ogrzewanie wodne może odbywać się przy zastosowaniu grzejników lub ogrzewania powierzchniowego (potocznie „podłogówki”). W obu przypadkach części układu regulacji są takie same: czujnik temperatury, regulator i zawór sterujący napływem ciepłej wody do gałęzi regulowanej. W ogrzewaniu grzejnikami zawory regulacyjne umieszczamy przed grzejnikami, a w przypadku podłogówki zawór umieszczamy na rozdzielaczu, na gałęzi ogrzewającej pomieszczenie, gdzie znajduje się regulator z czujnikiem. W przypadku grzejników wyposażonych w głowice termoregulacyjne, wystarczy zdjąć głowice i zastąpić je siłownikiem regulacyjnym na ten sam zawór.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Regulacja pomieszczeń ogrzewanych elektrycznie termostatem

Większość elektrycznych urządzeń grzewczych to produkty zamknięte konstrukcyjnie: farelki, słoneczka, grzejniki olejowe. Przeważnie wyposażone są w najprostsze termostaty, które zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem, a dostępne nastawy regulują intensywność grzania, tj. ilość załączonych grzałek, lub sterują obrotami wentylatora, a nie temperaturą w pomieszczeniu. O regulacji temperatury w pomieszczeniu możemy mówić przy elektrycznym ogrzewaniu powierzchniowym, które realizowane jest tak samo jak inne regulacje czujnik-regulator. Niestety, sterowanie dopływem ciepła jest utrudnione. Mata grzewcza przypomina rozpłaszczoną grzałkę i nie może grzać więcej lub mniej. Regulacja napływu ciepła odbywa się za pomocą sekwencji czasowo – ilościowych o skomplikowanych programach. Budowa takiego ogrzewania już przy zakupie wymaga zdania się na producentów co do ilości mat i rodzaju regulatora. Kupujemy gotowe zestawy, dopasowując moc grzewczą zestawu do naszych potrzeb.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA