REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
 Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.
Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.

REKLAMA

REKLAMA

Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Pętla histerezy to zmienna temperatura między 20 a 22 stopniami C, gdzie temperatura rośnie po załączeniu (układ podgrzewa) i maleje po wyłączeniu (układ bez grzania wychładza się). Choć to prosty regulator, doskonale spełnia swoje zadanie. Powszechnie stosowany jest choćby w żelazkach lub w lodówkach (w tym przypadku termostat chłodzi). Pierwowzór termostatu to urządzenie mechaniczne z elementem termoczułym, najczęściej bimetalicznym. Takie urządzenia do dziś stosowane są z powodzeniem, jednak obecnie termostatem określa się wszystkie regulatory temperatury stosowane w domu.

REKLAMA

Z czego składa się układ regulacji temperatury termostatycznej i automatycznej?

REKLAMA

Najważniejszy jest sam termostat (regulator). Oferta handlowa jest bardzo szeroka. Te lepsze, oprócz układu regulacji temperatury, mają programatory dobowe, tygodniowe i miesięczne, co pozwala programować temperatury w ciągu doby lub na czas nieobecności. Drugim, niezbędnym elementem jest czujnik temperatury (pomiar). Trzeci to element wykonawczy, czyli urządzenie, któremu termostat wydaje polecenie zadziałania, zawory regulacyjne i styczniki załączające obwody grzewcze.

Regulacja polega na stworzeniu pętli sprzężenia zwrotnego pomiędzy czujnikiem, regulatorem i urządzeniem wykonawczym. Czujnik mierzy wartość rzeczywistą na regulatorze. Nastawiamy wartość zadaną i jeśli między tymi wartościami jest różnica, regulator wysyła do elementu wykonawczego sygnał o zwiększeniu lub zmniejszeniu napływu ciepła do pomieszczenia. Proces ten jest ciągły, a temperatura mierzona stale, oscyluje wokół temperatury zadanej.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnych sieci grzewczych

REKLAMA

Najczęściej stosowane głowice termoregulacyjne to typowe termostaty. Jednak regulacja temperatury za ich pomocą jest upośledzona. Nastawianie temperatury odbywa się za pomocą kilku namalowanych numerków. Pomiar w obrębię samej głowicy ma niewiele wspólnego z temperaturą w pomieszczeniu. Pomiar znajduje się obok grzejnika. Metodą prób i kilkakrotnej korekty dochodzimy do oczekiwanego komfortu, a i tak po zmianie temperatury na zewnątrz musimy dokonać kolejnych korekt.

Pomieszczenie nie jest zamkniętym urządzeniem tak jak żelazko, do którego dopasowuje się termostat spełniający prawidłowo swoją rolę. Potrzebny jest układ regulacji, za pomocą którego nastawiamy temperaturę zadaną na regulatorze. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej i potrzebujemy większej ilości ciepła, termostat zwiększa temperaturę, a gdy na zewnątrz jest cieplej –zmniejsza grzanie, stale utrzymując temperaturę zadaną. Ogrzewanie wodne może odbywać się przy zastosowaniu grzejników lub ogrzewania powierzchniowego (potocznie „podłogówki”). W obu przypadkach części układu regulacji są takie same: czujnik temperatury, regulator i zawór sterujący napływem ciepłej wody do gałęzi regulowanej. W ogrzewaniu grzejnikami zawory regulacyjne umieszczamy przed grzejnikami, a w przypadku podłogówki zawór umieszczamy na rozdzielaczu, na gałęzi ogrzewającej pomieszczenie, gdzie znajduje się regulator z czujnikiem. W przypadku grzejników wyposażonych w głowice termoregulacyjne, wystarczy zdjąć głowice i zastąpić je siłownikiem regulacyjnym na ten sam zawór.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Regulacja pomieszczeń ogrzewanych elektrycznie termostatem

Większość elektrycznych urządzeń grzewczych to produkty zamknięte konstrukcyjnie: farelki, słoneczka, grzejniki olejowe. Przeważnie wyposażone są w najprostsze termostaty, które zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem, a dostępne nastawy regulują intensywność grzania, tj. ilość załączonych grzałek, lub sterują obrotami wentylatora, a nie temperaturą w pomieszczeniu. O regulacji temperatury w pomieszczeniu możemy mówić przy elektrycznym ogrzewaniu powierzchniowym, które realizowane jest tak samo jak inne regulacje czujnik-regulator. Niestety, sterowanie dopływem ciepła jest utrudnione. Mata grzewcza przypomina rozpłaszczoną grzałkę i nie może grzać więcej lub mniej. Regulacja napływu ciepła odbywa się za pomocą sekwencji czasowo – ilościowych o skomplikowanych programach. Budowa takiego ogrzewania już przy zakupie wymaga zdania się na producentów co do ilości mat i rodzaju regulatora. Kupujemy gotowe zestawy, dopasowując moc grzewczą zestawu do naszych potrzeb.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA