REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
 Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.
Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora.

REKLAMA

REKLAMA

Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Pętla histerezy to zmienna temperatura między 20 a 22 stopniami C, gdzie temperatura rośnie po załączeniu (układ podgrzewa) i maleje po wyłączeniu (układ bez grzania wychładza się). Choć to prosty regulator, doskonale spełnia swoje zadanie. Powszechnie stosowany jest choćby w żelazkach lub w lodówkach (w tym przypadku termostat chłodzi). Pierwowzór termostatu to urządzenie mechaniczne z elementem termoczułym, najczęściej bimetalicznym. Takie urządzenia do dziś stosowane są z powodzeniem, jednak obecnie termostatem określa się wszystkie regulatory temperatury stosowane w domu.

REKLAMA

Z czego składa się układ regulacji temperatury termostatycznej i automatycznej?

REKLAMA

Najważniejszy jest sam termostat (regulator). Oferta handlowa jest bardzo szeroka. Te lepsze, oprócz układu regulacji temperatury, mają programatory dobowe, tygodniowe i miesięczne, co pozwala programować temperatury w ciągu doby lub na czas nieobecności. Drugim, niezbędnym elementem jest czujnik temperatury (pomiar). Trzeci to element wykonawczy, czyli urządzenie, któremu termostat wydaje polecenie zadziałania, zawory regulacyjne i styczniki załączające obwody grzewcze.

Regulacja polega na stworzeniu pętli sprzężenia zwrotnego pomiędzy czujnikiem, regulatorem i urządzeniem wykonawczym. Czujnik mierzy wartość rzeczywistą na regulatorze. Nastawiamy wartość zadaną i jeśli między tymi wartościami jest różnica, regulator wysyła do elementu wykonawczego sygnał o zwiększeniu lub zmniejszeniu napływu ciepła do pomieszczenia. Proces ten jest ciągły, a temperatura mierzona stale, oscyluje wokół temperatury zadanej.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnych sieci grzewczych

REKLAMA

Najczęściej stosowane głowice termoregulacyjne to typowe termostaty. Jednak regulacja temperatury za ich pomocą jest upośledzona. Nastawianie temperatury odbywa się za pomocą kilku namalowanych numerków. Pomiar w obrębię samej głowicy ma niewiele wspólnego z temperaturą w pomieszczeniu. Pomiar znajduje się obok grzejnika. Metodą prób i kilkakrotnej korekty dochodzimy do oczekiwanego komfortu, a i tak po zmianie temperatury na zewnątrz musimy dokonać kolejnych korekt.

Pomieszczenie nie jest zamkniętym urządzeniem tak jak żelazko, do którego dopasowuje się termostat spełniający prawidłowo swoją rolę. Potrzebny jest układ regulacji, za pomocą którego nastawiamy temperaturę zadaną na regulatorze. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej i potrzebujemy większej ilości ciepła, termostat zwiększa temperaturę, a gdy na zewnątrz jest cieplej –zmniejsza grzanie, stale utrzymując temperaturę zadaną. Ogrzewanie wodne może odbywać się przy zastosowaniu grzejników lub ogrzewania powierzchniowego (potocznie „podłogówki”). W obu przypadkach części układu regulacji są takie same: czujnik temperatury, regulator i zawór sterujący napływem ciepłej wody do gałęzi regulowanej. W ogrzewaniu grzejnikami zawory regulacyjne umieszczamy przed grzejnikami, a w przypadku podłogówki zawór umieszczamy na rozdzielaczu, na gałęzi ogrzewającej pomieszczenie, gdzie znajduje się regulator z czujnikiem. W przypadku grzejników wyposażonych w głowice termoregulacyjne, wystarczy zdjąć głowice i zastąpić je siłownikiem regulacyjnym na ten sam zawór.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Regulacja pomieszczeń ogrzewanych elektrycznie termostatem

Większość elektrycznych urządzeń grzewczych to produkty zamknięte konstrukcyjnie: farelki, słoneczka, grzejniki olejowe. Przeważnie wyposażone są w najprostsze termostaty, które zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem, a dostępne nastawy regulują intensywność grzania, tj. ilość załączonych grzałek, lub sterują obrotami wentylatora, a nie temperaturą w pomieszczeniu. O regulacji temperatury w pomieszczeniu możemy mówić przy elektrycznym ogrzewaniu powierzchniowym, które realizowane jest tak samo jak inne regulacje czujnik-regulator. Niestety, sterowanie dopływem ciepła jest utrudnione. Mata grzewcza przypomina rozpłaszczoną grzałkę i nie może grzać więcej lub mniej. Regulacja napływu ciepła odbywa się za pomocą sekwencji czasowo – ilościowych o skomplikowanych programach. Budowa takiego ogrzewania już przy zakupie wymaga zdania się na producentów co do ilości mat i rodzaju regulatora. Kupujemy gotowe zestawy, dopasowując moc grzewczą zestawu do naszych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA