Jak wybrać zasobnik c.w.u?
REKLAMA
REKLAMA
Dobierając zbiornik ciepłej wody użytkowej do swojego domu, powinniśmy zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. Ponadto powinniśmy wiedzieć, z ilu źródeł będzie dostarczane ciepło do podgrzewania wody.
REKLAMA
Co może podgrzewać wodę w zbiorniku c.w.u. ?
Wodę użytkową najlepiej podgrzewać z kilku źródeł. Większość rozwiązań umożliwiających nam pozyskanie taniego ciepła ma swoje ograniczenia, mimo to źródła ciepła powinny się uzupełniać. Zbiornik c.w.u. może mieć kilka wężownic i dodatkowo grzałkę elektryczną.
Najczęściej rozwiązania grzewcze stosowane w instalacji c.w.u.
Instalacja c.w.u. jest najczęściej odrębną częścią instalacji w instalacji grzewczej w budynku. W instalacji c.w.u. woda przepływa przez zbiornik wężownicą, podgrzewając znajdująca się w nim wodę użytkową. Wadą tego sposobu ogrzewania jest to, że dom ogrzewany jest tylko w okresie zimowym. W okresie wiosenno-letnim używanie kotła grzewczego tylko do pogrzania wody użytkowej jest kłopotliwe i energochłonne.
Panele słoneczne – są doskonałym źródłem darmowego ciepła. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona efektywność w czasie niskich temperatur.
Grzałki elektryczne – jedyną wadą tego rozwiązania są wysokie rachunki za energię elektryczną, wykorzystywaną do podgrzewania wody.
Pompy ciepła – większość pomp ciepła, w niskich temperaturach obniża swoja sprawność. Pompy ciepła są także dość drogie.
Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?
Jak wybrać zbiornik c.w.u. ?
Przed wyborem zbiornika, musimy wiedzieć ile czynników grzewczych ma wchodzić w jego skład tzn. ile ma mieć wężownic. Należy zwrócić także uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Najlepiej wybrać zbiornik, zabezpieczony powłoką antykorozyjną lub też zakupić wykonany z materiału nie korodującego. Zbiornik powinien być dobrze zaizolowany cieplnie. Średnice króćców (rur) należy dobrać w taki sposób, aby pasowały do średnic rur instalacji w domu. Zwróćmy uwagę także na to, czy zbiornik jest wyproszony w termometr. W przypadku zbiornika z grzałka elektryczną, w zestawie powinien się znaleźć termostat. Przy wyborze zbiornika z kilkoma źródłami ciepła, musimy zaopatrzyć zestaw w automatykę ustalającą priorytety źródeł grzewczych. Nie chodzi o to, aby grzały one wszystkie na raz, ale o to aby w pierwszej kolejności grzały te z najtańszą energią a pozostałe, w razie potrzeby np. zmiany pory roku lub w przypadku wyłączenia tych tańszych.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć podgrzewacz c.w.u. przed korozją?
REKLAMA
REKLAMA