Jak działa pompa ciepła?
REKLAMA
REKLAMA
Pompa ciepła pobiera energię cieplną np.: z gruntu i doprowadza ją do budynku. W zależności od pory roku i głębokości, temperatura gruntu wynosi od 4°C do 8°C. Na głębokościach powyżej 15 m, w gruncie dochodzi do procesu regeneracji, dzięki ciepłu z wnętrza ziemi czy wód gruntowych.
REKLAMA
Pompa ciepła zaliczana jest do ekologicznych urządzeń grzewczych. Zasada jej działania, opiera się na przemianach fizycznych. Czynnikiem roboczym w tego typu urządzeniach jest np.: gaz R407C, który wrze w niskich temperaturach (poniżej -10°C).
Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity
Pompa ciepła zbudowana jest z następujących elementów
- parownika – jest to rodzaj wymiennika, w którym dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego (freonu),
- sprężarki – jej zadaniem jest wymuszenie przepływu gazu oraz podwyższenie jego ciśnienia
- skraplacza – inna jego nazwa to kondensator, dochodzi w nim do skroplenia gazu, gdzie zamienia się on w ciecz,
- zaworu rozprężnego – jest odpowiedzialny za rozprężenie czynnika roboczego.
Zobacz także: Pompy ciepła a technologie hybrydowe
Czynnik chłodniczy odbiera ciepło z gruntu lub wody gruntowej i w postaci gazu opuszcza parownik. Inaczej mówiąc, w parowniku następuje proces odparowania, polegający na odebraniu ciepła ze źródła. Następnie, czynnik chłodniczy jakim jest freon np.: R407A zostaje sprężony przez sprężarkę, czemu towarzyszy wzrost temperatury i ciśnienia. Następnie trafia do skraplacza. Jak sama nazwa mówi gaz przepływający przez skraplacz ulega skropleniu, oddając tym samym wodzie z instalacji ciepło powstałe w wyniku sprężenia i odparowania. Ostatnim procesem jakiemu jest poddawany czynnik chłodniczy, jest proces rozprężania w zaworze rozprężnym. Proces rozprężania polega na obniżeniu temperatury i ciśnienia czynnika roboczego. Inaczej mówiąc dzięki temu procesowi uzyskujemy początkowe parametry czynnika. Następnie cały proces zaczyna się od początku.
Zobacz także: Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?
Pompy ciepła nie wytwarzają szkodliwych substancji. Ponadto ich zaletą jest niezawodność, cicha i bezobsługowa praca.
REKLAMA
REKLAMA