REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice

Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe
Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Każde z rozwiązań, które zmniejszają temperaturę wewnątrz budynku, różni się od siebie sposobem działania, zużyciem energii oraz efektywnością chłodniczą. Żeby wybrać system odpowiedni do naszych potrzeb, należy zapoznać się z tymi z powyższymi kryteriami.

REKLAMA

Na czym polega chłodzenie pasywne?

REKLAMA

Chłodzenie pasywne (inaczej: bierne lub naturalne) charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a także niewielkim zużyciem energii. Jest to możliwe dzięki temu, że chłodzenie pasywne wykorzystuje część podzespołów, które stosuje się w pompie. Pozostałe podzespoły (np. sprężarka) pozostają w spoczynku i uruchamia się je tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu).

Chłodzenie pasywne działa w oparciu o źródła dolne. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, krąży w układzie, pochłaniając z tych źródeł niską temperaturę (latem wynosi ona od 6 do 8 stopni C) i przekazuje ją wodzie. Woda przepływa przez system chłodzenia powierzchniowego (z reguły podłogowego), pochłaniając nadmiar ciepła z pomieszczenia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, warto dodatkowo zainstalować klimakonwektory. Są one wyposażone w wentylatory, co sprawia, że temperatura obniża się szybciej.

- Optymalnym rozwiązaniem w takim układzie jest zastosowanie chłodzenia sufitowego. Ciepłe powietrze unosi się, przez co proces jego schładzania przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku standardowej podłogówki – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

Ciepło, która jest pochłaniane w procesie chłodzenia ponownie trafia do źródła dolnego, dzięki czemu jego regeneracja po zimie usprawnia się.

Chłodzenie pasywne można wykorzystać przy pompach typu woda-woda lub woda-solanka. W tego typu chłodzeniu pompy woda-powietrze nie są wykorzystywane, ponieważ latem temperatura zewnętrzna jest za wysoka.

W tym systemie dobrze jest zastosować tzw. sondy geotermalne. Gwarantują one stabilne źródło chłodzenia. Sondy umieszcza się głęboko w ziemi, gdzie temperatura utrzymuje się na tym stałym poziomie. System ten jest układem zamkniętym – włącza się go zaledwie kilka razy w roku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Jak działa chłodzenie aktywne?

REKLAMA

Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Ta metoda jest dostępna na rynku znacznie krócej. Chłodzenie aktywne jest cztery razy skuteczniejsze w porównaniu do pasywnego, ponieważ do pracy wykorzystuje pracę sprężarki, jednak zużywa więcej energii elektrycznej. Mimo to zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.

- Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują analogicznie do lodówki. Aby pompa zaczęła chłodzić, wystarczy odwrócić bieg jej działania – stwierdza Piotr Słaby.

Pompy odwracalne do chłodzenia wykorzystują kompresor, a także specjalny zawór czterodrogowy. Kiedy zmienimy jego pozycje, zmieni się obieg pompy, w rezultacie czego skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Pozostała część procesu odbywa się tak samo jak w przypadku chłodzenia pasywnego, ale sprężarka powoduje, że metoda aktywna jest bardziej skuteczna. W trakcie schładzania powstaje tzw. ciepło odpadowe. Można je wykorzystać do podgrzewania innych zbiorników, np. basenu.

Zobacz także:  Powietrzne pompy ciepła

W zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać jeden z dwóch typów chłodzenia.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA