REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice

Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe
Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Każde z rozwiązań, które zmniejszają temperaturę wewnątrz budynku, różni się od siebie sposobem działania, zużyciem energii oraz efektywnością chłodniczą. Żeby wybrać system odpowiedni do naszych potrzeb, należy zapoznać się z tymi z powyższymi kryteriami.

REKLAMA

Na czym polega chłodzenie pasywne?

REKLAMA

Chłodzenie pasywne (inaczej: bierne lub naturalne) charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a także niewielkim zużyciem energii. Jest to możliwe dzięki temu, że chłodzenie pasywne wykorzystuje część podzespołów, które stosuje się w pompie. Pozostałe podzespoły (np. sprężarka) pozostają w spoczynku i uruchamia się je tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu).

Chłodzenie pasywne działa w oparciu o źródła dolne. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, krąży w układzie, pochłaniając z tych źródeł niską temperaturę (latem wynosi ona od 6 do 8 stopni C) i przekazuje ją wodzie. Woda przepływa przez system chłodzenia powierzchniowego (z reguły podłogowego), pochłaniając nadmiar ciepła z pomieszczenia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, warto dodatkowo zainstalować klimakonwektory. Są one wyposażone w wentylatory, co sprawia, że temperatura obniża się szybciej.

- Optymalnym rozwiązaniem w takim układzie jest zastosowanie chłodzenia sufitowego. Ciepłe powietrze unosi się, przez co proces jego schładzania przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku standardowej podłogówki – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło, która jest pochłaniane w procesie chłodzenia ponownie trafia do źródła dolnego, dzięki czemu jego regeneracja po zimie usprawnia się.

Chłodzenie pasywne można wykorzystać przy pompach typu woda-woda lub woda-solanka. W tego typu chłodzeniu pompy woda-powietrze nie są wykorzystywane, ponieważ latem temperatura zewnętrzna jest za wysoka.

W tym systemie dobrze jest zastosować tzw. sondy geotermalne. Gwarantują one stabilne źródło chłodzenia. Sondy umieszcza się głęboko w ziemi, gdzie temperatura utrzymuje się na tym stałym poziomie. System ten jest układem zamkniętym – włącza się go zaledwie kilka razy w roku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Jak działa chłodzenie aktywne?

REKLAMA

Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Ta metoda jest dostępna na rynku znacznie krócej. Chłodzenie aktywne jest cztery razy skuteczniejsze w porównaniu do pasywnego, ponieważ do pracy wykorzystuje pracę sprężarki, jednak zużywa więcej energii elektrycznej. Mimo to zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.

- Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują analogicznie do lodówki. Aby pompa zaczęła chłodzić, wystarczy odwrócić bieg jej działania – stwierdza Piotr Słaby.

Pompy odwracalne do chłodzenia wykorzystują kompresor, a także specjalny zawór czterodrogowy. Kiedy zmienimy jego pozycje, zmieni się obieg pompy, w rezultacie czego skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Pozostała część procesu odbywa się tak samo jak w przypadku chłodzenia pasywnego, ale sprężarka powoduje, że metoda aktywna jest bardziej skuteczna. W trakcie schładzania powstaje tzw. ciepło odpadowe. Można je wykorzystać do podgrzewania innych zbiorników, np. basenu.

Zobacz także:  Powietrzne pompy ciepła

W zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać jeden z dwóch typów chłodzenia.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA