REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice

Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe
Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Każde z rozwiązań, które zmniejszają temperaturę wewnątrz budynku, różni się od siebie sposobem działania, zużyciem energii oraz efektywnością chłodniczą. Żeby wybrać system odpowiedni do naszych potrzeb, należy zapoznać się z tymi z powyższymi kryteriami.

REKLAMA

Na czym polega chłodzenie pasywne?

REKLAMA

Chłodzenie pasywne (inaczej: bierne lub naturalne) charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a także niewielkim zużyciem energii. Jest to możliwe dzięki temu, że chłodzenie pasywne wykorzystuje część podzespołów, które stosuje się w pompie. Pozostałe podzespoły (np. sprężarka) pozostają w spoczynku i uruchamia się je tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu).

Chłodzenie pasywne działa w oparciu o źródła dolne. Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, krąży w układzie, pochłaniając z tych źródeł niską temperaturę (latem wynosi ona od 6 do 8 stopni C) i przekazuje ją wodzie. Woda przepływa przez system chłodzenia powierzchniowego (z reguły podłogowego), pochłaniając nadmiar ciepła z pomieszczenia. Aby zwiększyć skuteczność tego procesu, warto dodatkowo zainstalować klimakonwektory. Są one wyposażone w wentylatory, co sprawia, że temperatura obniża się szybciej.

- Optymalnym rozwiązaniem w takim układzie jest zastosowanie chłodzenia sufitowego. Ciepłe powietrze unosi się, przez co proces jego schładzania przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku standardowej podłogówki – mówi Piotr Słaby z firmy Nateo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło, która jest pochłaniane w procesie chłodzenia ponownie trafia do źródła dolnego, dzięki czemu jego regeneracja po zimie usprawnia się.

Chłodzenie pasywne można wykorzystać przy pompach typu woda-woda lub woda-solanka. W tego typu chłodzeniu pompy woda-powietrze nie są wykorzystywane, ponieważ latem temperatura zewnętrzna jest za wysoka.

W tym systemie dobrze jest zastosować tzw. sondy geotermalne. Gwarantują one stabilne źródło chłodzenia. Sondy umieszcza się głęboko w ziemi, gdzie temperatura utrzymuje się na tym stałym poziomie. System ten jest układem zamkniętym – włącza się go zaledwie kilka razy w roku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Jak działa chłodzenie aktywne?

REKLAMA

Drugim rozwiązaniem jest chłodzenie aktywne. Ta metoda jest dostępna na rynku znacznie krócej. Chłodzenie aktywne jest cztery razy skuteczniejsze w porównaniu do pasywnego, ponieważ do pracy wykorzystuje pracę sprężarki, jednak zużywa więcej energii elektrycznej. Mimo to zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.

- Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują analogicznie do lodówki. Aby pompa zaczęła chłodzić, wystarczy odwrócić bieg jej działania – stwierdza Piotr Słaby.

Pompy odwracalne do chłodzenia wykorzystują kompresor, a także specjalny zawór czterodrogowy. Kiedy zmienimy jego pozycje, zmieni się obieg pompy, w rezultacie czego skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Pozostała część procesu odbywa się tak samo jak w przypadku chłodzenia pasywnego, ale sprężarka powoduje, że metoda aktywna jest bardziej skuteczna. W trakcie schładzania powstaje tzw. ciepło odpadowe. Można je wykorzystać do podgrzewania innych zbiorników, np. basenu.

Zobacz także:  Powietrzne pompy ciepła

W zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać jeden z dwóch typów chłodzenia.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA