REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest pompa ciepła?

Artur Nowotka
Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Fot. materiały prasowe
Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej słyszymy o odnawialnych źródłach energii oraz o przyszłościowych rozwiązaniach związanych z pompami ciepła. Istnieje wiele programów dotacji do instalacji z pompami ciepła. Warto więc zrozumieć czym jest właściwie pompa ciepła i jak możemy ją wykorzystać w naszym domu.

Ogólna zasada działania

Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Urządzenia te pobierają energię cieplną z tych źródeł i transportują ją do budynku. W zależności od rodzaju źródła ciepła jesteśmy w stanie pobrać różne ilości energii. Na przykład pompy ciepła pobierające energię z gruntu wykorzystują gruntowe wymienniki ciepła które są w stanie przejąć około 40 W na każdy metr wymiennika ciepła. Dla porównania, dla ogrzania domku jednorodzinnego potrzeba od 50 do 75 W na każdy metr kwadratowy.

REKLAMA

Zobacz także: Jak mądrze ogrzać dom?

Procesy fizykochemiczne

REKLAMA

Działanie pompy ciepła jest analogiczne do działania lodówki, z tą różnicą że wykorzystywana jest tu gorąca strona obiegu termodynamicznego w niej zastosowanego. Czynnik roboczy (paradoksalnie nazwany chłodniczym) jest sprężany, rozprężany oraz skraplany w konkretnych elementach pompy ciepła, dzięki czemu uzyskujemy proces grzania lub chłodzenia. Dla odbioru ciepła ze źródeł o niskich temperaturach ( np. woda gruntowa 80C ) wykorzystywane są czynniki o niskich temperaturach parowania – np. R410A.

Pierwotnie ciekły czynnik roboczy wypływa z parownika (wymiennik ciepła po stronie źródła ciepła ) w postaci gazu. Gaz ten zostaje sprężony przez sprężarkę i pod ciśnieniem ulega skropleniu w skraplaczu (wymiennik ciepła po stronie instalacji budynku) na wysokim poziomie temperatury, oddając ciepło skraplania i ciepło sprężania np. wodzie w instalacji grzewczej. Pozostający pod ciśnieniem czynnik ulega rozprężeniu w zaworze rozprężającym, przechodząc do części pierwotnej ( niskociśnieniowej) i obieg rozpoczyna się od początku. Transport energii cieplnej z źródła o niższej temperaturze do ośrodka o temperaturze wyższej możliwy jest dzięki energii elektrycznej dostarczanej z zewnątrz do sprężarki pompy ciepła. Jednak ilość dostarczonej energii jest 2–4 krotnie wyższa od ilości energii pobranej co powoduje że pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem grzewczym.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA