REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki płytowe – jak działają?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Grzejniki płytowe. Fot. Fotolia
Grzejniki płytowe. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki płytowe, to najpowszechniej spotykany dziś rodzaj urządzenia grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyzwyczailiśmy się już do najprostszej jego wersji – grzejnika profilowanego z widocznymi kanałami (“pofalowanego”). Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia z bardziej dekoracyjnymi płytami frontowymi, które nie wymagają już wykonywania dodatkowych osłon.

Jak zbudowany jest grzejnik płytowy?

Grzejnik płytowe złożone są ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy (tzw. płyt). Poprzez znajdujące się w nich poziome i pionowe kanały przepływa gorąca woda. Ciepło z wody najpierw przenika do płyty, a następnie do powietrza. Aby znacząco (ok. 60%) zwiększyć moc grzejnika warto zwrócić uwagę na grzejniki z konwektorem – arkuszem falistej blachy przymocowanej do płyty. Konwektor ma za zadanie ogrzać powietrze, które przepływa wzdłuż niego, może być ich maksymalnie tyle ile płyt (każdy jest przymocowany do jednej płyty). Na rynku występują grzejniki jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe i czteropłytowe. Ich oznaczenia symbolizują odpowednio: pierwsza cyfra – liczbę płyt, druga cyfra – liczbę konwektorów (np: 22 – grzejnik dwupłytowy z dwoma konwektorami, 30 – grzejnik trzypłytowy bez konwektora).

REKLAMA

Grzejnik płytowy.

Na stronie następnej: Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?


Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?

Istnieją obecnie dwa sposoby rozprowadzenia czynnika grzewczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy – sposób równoległy, to metoda tradycyjna, najczęściej stosowana. Gorąca woda wpływa do grzejnika od góry i zostaje rozprowadzona jednakowo na wszystkie płyty, po ogrzaniu materiału spływa i powraca do źródła ciepła.

Drugim sposób to szeregowy – gorąca woda doprowadzana jest najpierw do płyty znajdującej się od strony pomieszczenia (najdalej od ściany), a następnie coraz zimniejsza przepływa kolejno do dalszych. Jest to sposób nowy, a niektórzy eksperci są zdania, że bardziej wydajny od tradycyjnego.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Jak regulować temperaturę?

Regulacji temperatury w pomieszczeniu służy urządzenie zwane popularnie termostatem, a składające się z dwóch elementów – wkładki i głowicy. Wkładka termostatyczna to element hydrauliczny, który służy zapewniu możliwość regulacji ilości wody w grzejniku. Na tę nakładkę montuje się głowicę termostatyczną, czyli część, która widoczna jest na zewnątrz grzejnika. To właśnie ona służy bezpośredniej regulacji temperatury. Zwykle głowica jest wyposażona w skalę.

Montaż termostatu w grzejnikach płytowych zależy od miejsca, w którym znajduje się podłączenie:

1. Podłączenie boczne – wkładka termostatyczna znajduje się na zewnątrz grzejnika, jest otoczona korpusem, na którym zamontowana jest głowica.

2. Połączenie dolne – w tym przypadku większość grzejników jest wyposażona we wkładkę termostatyczną.

Warto zawczasu dokładnie przeczytać warunki gwarancyjne i warunki stosowania grzejników. Zawierają one informacje na temat pomieszczeń i instalacji w jakich można je umieszczać. Określają również parametry wody oraz przewodów doprowadzających ją, a także sposoby zabezpieczania instalacji, czyli jej typ – zamknięty (gdzie woda zbiera się w naczyniu wybiorczym, jeśli jej objętość się zwiększy) lub otwarty (bez naczynia - woda ma kontakt z powietrzem). Jest to o tyle istotne, że jeżeli nie dostosujemy się do tych warunków nie tylko grzejniki mogą działać w sposób wadliwy (i zwiększać koszty ogrzewania), ale też tracimy gwarancję producenta na urządzenie.

Zobacz także dział: Instalacje grzewcze i wodociągowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA