Grzejniki płytowe – jak działają?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zbudowany jest grzejnik płytowy?
Grzejnik płytowe złożone są ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy (tzw. płyt). Poprzez znajdujące się w nich poziome i pionowe kanały przepływa gorąca woda. Ciepło z wody najpierw przenika do płyty, a następnie do powietrza. Aby znacząco (ok. 60%) zwiększyć moc grzejnika warto zwrócić uwagę na grzejniki z konwektorem – arkuszem falistej blachy przymocowanej do płyty. Konwektor ma za zadanie ogrzać powietrze, które przepływa wzdłuż niego, może być ich maksymalnie tyle ile płyt (każdy jest przymocowany do jednej płyty). Na rynku występują grzejniki jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe i czteropłytowe. Ich oznaczenia symbolizują odpowednio: pierwsza cyfra – liczbę płyt, druga cyfra – liczbę konwektorów (np: 22 – grzejnik dwupłytowy z dwoma konwektorami, 30 – grzejnik trzypłytowy bez konwektora).
REKLAMA
Grzejnik płytowy.
Na stronie następnej: Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?
Jak rozprowadzana jest woda w grzejniku płytowym?
Istnieją obecnie dwa sposoby rozprowadzenia czynnika grzewczego.
Pierwszy – sposób równoległy, to metoda tradycyjna, najczęściej stosowana. Gorąca woda wpływa do grzejnika od góry i zostaje rozprowadzona jednakowo na wszystkie płyty, po ogrzaniu materiału spływa i powraca do źródła ciepła.
Drugim sposób to szeregowy – gorąca woda doprowadzana jest najpierw do płyty znajdującej się od strony pomieszczenia (najdalej od ściany), a następnie coraz zimniejsza przepływa kolejno do dalszych. Jest to sposób nowy, a niektórzy eksperci są zdania, że bardziej wydajny od tradycyjnego.
Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem
Jak regulować temperaturę?
Regulacji temperatury w pomieszczeniu służy urządzenie zwane popularnie termostatem, a składające się z dwóch elementów – wkładki i głowicy. Wkładka termostatyczna to element hydrauliczny, który służy zapewniu możliwość regulacji ilości wody w grzejniku. Na tę nakładkę montuje się głowicę termostatyczną, czyli część, która widoczna jest na zewnątrz grzejnika. To właśnie ona służy bezpośredniej regulacji temperatury. Zwykle głowica jest wyposażona w skalę.
Montaż termostatu w grzejnikach płytowych zależy od miejsca, w którym znajduje się podłączenie:
1. Podłączenie boczne – wkładka termostatyczna znajduje się na zewnątrz grzejnika, jest otoczona korpusem, na którym zamontowana jest głowica.
2. Połączenie dolne – w tym przypadku większość grzejników jest wyposażona we wkładkę termostatyczną.
Warto zawczasu dokładnie przeczytać warunki gwarancyjne i warunki stosowania grzejników. Zawierają one informacje na temat pomieszczeń i instalacji w jakich można je umieszczać. Określają również parametry wody oraz przewodów doprowadzających ją, a także sposoby zabezpieczania instalacji, czyli jej typ – zamknięty (gdzie woda zbiera się w naczyniu wybiorczym, jeśli jej objętość się zwiększy) lub otwarty (bez naczynia - woda ma kontakt z powietrzem). Jest to o tyle istotne, że jeżeli nie dostosujemy się do tych warunków nie tylko grzejniki mogą działać w sposób wadliwy (i zwiększać koszty ogrzewania), ale też tracimy gwarancję producenta na urządzenie.
Zobacz także dział: Instalacje grzewcze i wodociągowe
REKLAMA
REKLAMA