Grzejniki – wymiana
REKLAMA
REKLAMA
Moc grzejnika
Moc grzejnika należy dobrać, uwzględniając straty cieplne pomieszczenia i parametry pracy systemu grzewczego. Straty cieplne najczęściej zostają określone już w projekcie domu, jeżeli nie, najlepiej przyjąć wartość 50–70 W/mkw.
REKLAMA
Lokalizacja grzejnika
Grzejniki najlepiej montować w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, tzn. pod oknami czy przy drzwiach zewnętrznych.
Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem
Rodzaje grzejników
Bardzo ważny jest sposób przekazywania ciepła przez grzejnik. Pod tym względem wyróżnia się przekazywanie ciepła przez promieniowanie lub unoszenie (tzw. konwencję). W większości przypadków za korzystniejszy uznaje się pierwszy sposób, ponieważ konwencja powoduje, że pod sufitem tworzy się „poduszka” ciepłego powietrza, a przy podłodze utrzymuje się niska temperatura. To szczególnie niekorzystne w miejscach „otwartych” u góry.
Grzejniki płytowe
Grzejniki płytowe są najpopularniejsze, mają gładką powierzchnię czołową i dostępne są w wielu wymiarach i rodzajach. Są płaskie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, ułatwiają utrzymanie czystości, a na drodze promieniowania mogą przekazywać duże ilości ciepła. Tego typu grzejniki można podłączyć w tradycyjny sposób lub od połogi (rury przyłączeniowe są całkowicie ukryte).
Najlepiej montować je w obiegach zamkniętych, ponieważ są mało odporne na korozję, oraz w instalacjach pompowych.
Grzejniki aluminiowe, żeberkowe
Grzejniki aluminiowe, żeberkowe składają się z połączonych ze sobą aluminiowych żeberek. Kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie ciepła. Najlepiej montować je w starych instalacjach grzewczych – końcówki przyłączeniowe są tak rozstawione, że łatwo zastąpić nimi stare grzejniki żeliwne.
Zobacz także: System sterowania ogrzewaniem
Grzejniki konwektorowe
Elementem grzejnym grzejników konwektorowych jest nagrzewnica. Ma ona formę pętli wykonanej z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element ten osłania obudowa, która jednocześnie wymusza przepływ powietrza przez nagrzewnicę. Taka obudowa ma niską temperaturę, co jest szczególnie ważne np. w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.
Grzejniki łazienkowe
Grzejniki łazienkowe nazywa się także ozdobnymi. Nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także zdobią je. Najczęściej mają formę drabinki, na której można suszyć ręczniki. Aby poza sezonem grzewczym zapewnić łazience odpowiednie dogrzanie, w grzejniku można zamontować gałkę elektryczną.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.