REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Grzejniki – wymiana

Eksperci BUDTRADE.pl
Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.
Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające.
Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające.

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Moc grzejnika

Moc grzejnika należy dobrać, uwzględniając straty cieplne pomieszczenia i parametry pracy systemu grzewczego. Straty cieplne najczęściej zostają określone już w projekcie domu, jeżeli nie, najlepiej przyjąć wartość 50–70 W/mkw.

REKLAMA

Lokalizacja grzejnika

Grzejniki najlepiej montować w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, tzn. pod oknami czy przy drzwiach zewnętrznych.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Rodzaje grzejników

Bardzo ważny jest sposób przekazywania ciepła przez grzejnik. Pod tym względem wyróżnia się przekazywanie ciepła przez promieniowanie lub unoszenie (tzw. konwencję). W większości przypadków za korzystniejszy uznaje się pierwszy sposób, ponieważ konwencja powoduje, że pod sufitem tworzy się „poduszka” ciepłego powietrza, a przy podłodze utrzymuje się niska temperatura. To szczególnie niekorzystne w miejscach „otwartych” u góry.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe są najpopularniejsze, mają gładką powierzchnię czołową i dostępne są w wielu wymiarach i rodzajach. Są płaskie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, ułatwiają utrzymanie czystości, a na drodze promieniowania mogą przekazywać duże ilości ciepła. Tego typu grzejniki można podłączyć w tradycyjny sposób lub od połogi (rury przyłączeniowe są całkowicie ukryte).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej montować je w obiegach zamkniętych, ponieważ są mało odporne na korozję, oraz w instalacjach pompowych.

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe

Grzejniki aluminiowe, żeberkowe składają się z połączonych ze sobą aluminiowych żeberek. Kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie ciepła. Najlepiej montować je w starych instalacjach grzewczych – końcówki przyłączeniowe są tak rozstawione, że łatwo zastąpić nimi stare grzejniki żeliwne.

Zobacz także: System sterowania ogrzewaniem

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym grzejników konwektorowych jest nagrzewnica. Ma ona formę pętli wykonanej z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element ten osłania obudowa, która jednocześnie wymusza przepływ powietrza przez nagrzewnicę. Taka obudowa ma niską temperaturę, co jest szczególnie ważne np. w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.

Grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe nazywa się także ozdobnymi. Nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także zdobią je. Najczęściej mają formę drabinki, na której można suszyć ręczniki. Aby poza sezonem grzewczym zapewnić łazience odpowiednie dogrzanie, w grzejniku można zamontować gałkę elektryczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA