Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego
REKLAMA
REKLAMA
W przeprowadzanych testach przyjęto skrajnie niską temperaturę -20°C, dało to pewność, że urządzenie zapewni odpowiedni komfort grzewczy w ciągu całego roku.
REKLAMA
Wariant 1: Właściwa moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła
W takim zestawieniu instalacja będzie pracować poprawnie. Niestety budynek jest właściwie ogrzewany jedynie przy dodatnich temperaturach, natomiast przy ujemnych musi być dogrzewany.
Wariant 2: Właściwa moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła
W tym przypadku zbyt mała wydajność źródła dolnego powoduje, że pompa ciepła odbiera sytuację za awaryjną i się wyłącza. W takiej sytuacji nawet przy wysokiej temperaturze panującej na zewnątrz urządzenie załącza się na krótkie okresy, co ma znaczący wpływ na jego trwałość i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity
Wariant 3: Zbyt mała moc źródła dolnego + właściwa moc pompy ciepła
Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Pompa ciepła otrzymuje od układu informację o zbyt niskim ciśnieniu, co wywołuje awaryjne wyłączenia.
Wariant 4: Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła
Układ pracuje poprawnie, jednak budynek nie jest odpowiednio dogrzewany bez względu na warunki temperaturowe.
Wariant 5: Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła
Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury zewnętrznej. Analogicznie do sytuacji, gdy moc źródła dolnego jest za mała nawet przy odpowiedniej pompie ciśnienie w układzie jest zbyt niskie, co skutkuje wyłączeniem awaryjnym.
Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
Źródło: Nateo
REKLAMA
REKLAMA