REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedłużyć żywotność kotła grzewczego?

Ogrzewanie. Fot. Fotolia
Ogrzewanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja grzewcza, aby sprawnie działała musi spełniać wymagania polskich norm w zakresie zabezpieczenia urządzeń systemu grzewczego. Wielu producentów dodatkowo ma w swojej ofercie dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym będziemy mogli przedłużyć żywotność naszego kotła.

REKLAMA

Faktem jest, że każda instalacja cieplna, musi zostać zmontowana w sposób zapewniający odpowiednie warunki pracy kotła i innych urządzeń wchodzących w jej skład. Czynności instalacyjne należy powierzyć osobom o odpowiednich kwalifikacjach i potwierdzić ich prawidłowość pieczęcią fachowca w karcie gwarancyjnej. W interesie użytkownika leży natomiast dopilnowanie, aby montażu kotła dokonano przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami producentów. Dlatego warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z wymogami zawartymi w instrukcji obsługi bądź karcie gwarancyjnej i skonsultować prace z wykonawcą.

Zawory mieszające z kotłem na paliwo stałe

REKLAMA

Najważniejszym warunkiem prawidłowego połączenia kotła na paliwo stałe z instalacją jest zapewnienie odpowiedniej temperatury źródła ciepła (zwykle minimum 60–65°C) oraz na jego powrocie (zwykle minimum 45–55°C). Niektórzy producenci kotłów nie stawiają już ograniczeń związanych ze zbyt niską temperaturą na powrocie, jednak chłodna woda może w praktyce wyrządzić szkodę dla serca naszego centralnego ogrzewania. Destrukcyjna może się okazać szybsza korozja kotła, spowodowana wykropleniem wilgoci na ściankach wymiennika. Niska temperatura kotła uruchamia procesy niepełnego spalania, skutkujące wydzielaniem się sadzy i smoły, które z kolei obniżają sprawność źródła ciepła. Ryzyko uszkodzenia można jednak zmniejszyć poprzez montaż np. zaworu mieszającego.

- Dzięki zastosowaniu różnego typu zaworów zabezpieczamy źródło ciepła przed niekorzystnymi warunkami pracy mówi Krzysztof Mainka z firmy AfrisoDo podniesienia temperatury powrotu mogą posłużyć zarówno zawory mieszające (np. 4-drogowe), jak i zawory temperaturowe. Zawory 4-drogowe realizują funkcję podwójnego podmieszania. Możemy osiągnąć zadaną temperaturę na wyjściu na instalację, jednocześnie podnosząc temperaturę wody wracającej do kotła.

Dodatkowo aby maksymalnie usprawnić pracę zaworów 4-drogowych, montowane są na nich siłowniki elektryczne, który są połączone ze sterownikiem lub regulatorem. Zawsze jednak priorytetem jest temperatura wody wychodzącej na instalację, a podniesienie temperatury wody wracającej do kotła jest pożądanym „efektem ubocznym”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa rodzaje ogrzewania

Szczególnym przypadkiem, w którym niezbędne jest zastosowanie zaworów mieszających, są instalacje grzewcze, w których wykorzystano różne typy urządzeń emitujących ciepło. W praktyce najczęściej ma to miejsce przy połączeniu np. ogrzewania grzejnikowego z popularną podłogówką. Każdy z typów instalacji, do prawidłowego funkcjonowania wymaga innej temperatury wody zasilającej instalację. Na grzejniki musi wyjść woda cieplejsza (ok. 60°C), natomiast w ogrzewaniu podłogowym temperatura musi zostać obniżona (np. do ok. 30°C). W związku z tym zachodzi konieczność zbudowania odpowiedniego układu regulacji, który tą temperaturą będzie sterował. Z pomocą przychodzą właśnie zawory obrotowe, które wraz z siłownikami stanowią sprawdzone rozwiązanie przy różnych typach instalacji.

A wszystko po to, żeby zabezpieczyć instalację przed „przegrzaniem” i „wyziębieniem”, żeby zapewnić komfort użytkownikom oraz żeby kotły żyły dłużej...

Zobacz także: 10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

Zobacz także:  Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Zobacz także:  Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Źródło: Afriso

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA