Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Staje się ono coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych. Pozwala bowiem uzyskać dużą wydajność przy poniesieniu stosunkowo niewielkich kosztów. Wodne ogrzewanie podłogowe przyszło do nas z zachodniej Europy, gdzie zyskało dużą popularność i cieszy się zaufaniem klientów. Ocenia się, że trwałość dobrze zamontowanej instalacji, wykonanej z dobrej klasy materiałów, może wynosić nawet kilkadziesiąt lat.
Zalety ogrzewania podłogowego
REKLAMA
Ogrzewanie tego typu ma szereg zalet. Przede wszystkim zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni domu. Podczas ogrzewania pomieszczeń w ten sposób nie występują ruchy ciepłych mas powietrza. W związku z tym, kurz znajdujący się w pomieszczeniu nie jest wzbijany jak ma to miejsce np. w przypadku ogrzewania na podczerwień. Dzięki temu ogrzewanie tego typu nie jest uciążliwe dla alergików.
Co więcej, z racji tego, że ciepło w pomieszczeniach biegnie od dołu do góry, domownicy nie mają problemu z tym, aby się rozgrzać i nie marzną od zimnych stóp. To sprawia również że tego typu sposób ocieplenia domu jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dzięki temu, że powierzchnia grzewcza jest bardzo duża, nie jest konieczne rozkręcanie go do wyższych temperatur.
Czy można zamienić ogrzewanie zwykłe na podłogowe?
Przyjmuje się, że ogrzewanie podłogowe najlepiej jest założyć w domu, w którym nie ma jeszcze żadnego źródła ciepła. Specjaliści odradzają demontaż normalnego ogrzewania na rzecz ogrzewania podłogowego.
Na ogół jest też tak, że zamiana jednej instalacji na inną wiąże się również ze zrywaniem podłogi, dlatego takie rozwiązanie może generować sporo kosztów. Wiążące decyzje powinny więc zapaść już na etapie projektowania domu.
Jaką podłogę wybrać?
Jeszcze do niedawna ogrzewanie podłogowe wymagało położenia specjalnej posadzki, która wykluczała niektóre materiały, np. panele drewniane. Od jakiegoś czasu nie jest to już problemem i zainstalowanie ogrzewania podłogowego nie wyklucza zamontowania również paneli zwykłych, paneli drewnopodobnych, czy też drewnianej posadzki.
Wady ogrzewania podłogowego
REKLAMA
Oprócz wielu zalet, ogrzewanie tego typu ma też wady. W przypadku np. awarii przewodów grzewczych, konieczne jest zrywanie podłogi. Korzystając z ogrzewania tego typu, nie zaleca się też wykładzin i dywanów, gdyż mogą znacznie ograniczać dopływ ciepła.
Koszt założenia instalacji jest wyższy, ale szybciej się zwraca. Minusem może być jednak to, że na początku, już na etapie projektowania domu, wymaga zaangażowania dodatkowych środków.
Zobacz także: Główne błędy popełniane przy montażu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego
Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów – czy warto?
Zobacz także: Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego
Mateusz Kozłowicz
REKLAMA
REKLAMA