REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać najlepszy opał? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Planując wydatki na ogrzewanie warto rozważyć wiele czynników. W pierwszej kolejności sprawdź rachunki za sezon ubiegły, następnie zastanów się czy twój dom był wystarczająco dobrze ogrzany. Może czas na zmianę opału?

REKLAMA

Przy szacowaniu budżetu i zapotrzebowania na opał stały w nadchodzącym sezonie grzewczym warto przeanalizować wiele czynników. Na początek warto bliżej przyjrzeć się rachunkom za poprzedni sezon. Powinniśmy zastanowić się czy poprzedniej zimy nie brakowało nam ciepła, czy było ono nam dostarczane w odpowiedniej ilości. Do tego dołóżmy komfort obsługi urządzenia, składowania opału i jego dostępność. Wszystkie te dane posłużą do odpowiedzi na podstawowe pytanie. Kontynuujemy schemat zeszłoroczny, a może obieramy kurs na oszczędzanie? Czy wręcz przeciwnie, nasze niezadowolenie jest tak duże, a portfel na tyle zasobny, że możemy sobie pozwolić na opał z wyższej półki?

Określamy zapotrzebowanie energetyczne

Określając nasze zapotrzebowanie energetyczne weźmy pod uwagę stan naszego budynku. Zapotrzebowanie na ciepło budowli jest różne w zależności od tego czy nasz dom reprezentuje współczesne budownictwo, z reguły dobrze ocieplone, czy jest ono skąpe, niewystarczające. Znaczenie ma również wielkość domu i stan instalacji centralnego ogrzewania, nie tylko kotła ale i rur oraz grzejników. Ocenić należy również nasze subiektywne zapotrzebowanie na ciepło. Lubimy gdy jest naprawdę ciepło np. powyżej 22 stopni C, czy wystarcza nam temperatura ok. 20 stopni. Nie zapomnijmy zapytać o te preferencje wszystkich domowników. Energetyczny apetyt naszej rodziny będzie mniejszy, gdy w budynku posiadamy inne źródło ciepła np. kominek w salonie. Po podsumowaniu wszystkich zmiennych dokładnie określimy nasze zapotrzebowanie na energię cieplną.

Opal o podwyższonej energetyczności - który to?

Gdy nasze oczekiwania są znaczne, warto od razu zdecydować się opał o podwyższonej energetyczności. Unikniemy wówczas rozczarowania i stresu związanego z dość dużym zużyciem węgla o zaniżonej kaloryczności. Opał wzbogacony dodatkową energią zapewni nam wysoką temperaturę. Produkty ze średniej i wysokiej półki cenowej charakteryzują się energetycznością w granicach 24 MJ/kg - ekogroszek wysokoenergetyczny, 27 MJ/k - ekogroszek ULTRA i 30MJ/kg - ekogroszek PRO (www.taniopal.pl). Pamiętajmy jednak, że każdy opał, w zależności od zawartości energii posiada inne optymalne ustawienia kotła. Należy je dobrać odpowiednio do jakości węgla, aby móc spalać opał „do czysta”, eliminując tym samym emisję szkodliwych gazów i zapobiegając utracie niewykorzystanego ciepła. Węgiel o wysokiej zawartości energii, przy jego prawidłowym spalaniu zaskoczy nas nie tylko efektywnością spalania, czyli sporą dawką domowego ciepła, ale i niedużym w przeliczeniu na doby zużyciem. Kosztem wyższych nakładów finansowych zapewnimy sobie spokój i komfort obsługi domowego c.o.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Na pewno odnotujemy spore oszczędności w całorocznym budżecie grzewczym decydując się na zakup renomowanego ekogroszku (www.taniopal.pl) o niższej zawartości opałowej. Popularnie nazywany ekogroszek light osiąga energię od 20 do 22 MJ/kg. Nie jest to wiele, ale przy poprawnym spalaniu można nim z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia gdy zrobi się chłodniej. Przy bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych, szczególnie zimą można wymiennie stosować go z produktem o wyżej energetyczności. Po przeanalizowaniu zużycia, nawet przy zakupie dodatkowego opału z wyższej półki (ok. tony) nasz domowy budżet i tak zyskuje. W porównaniu do produktów wysokoenergetycznych, przy jednorazowym zakupie opału ok. 5 ton możemy zaoszczędzić nawet 1 600 zł. Pamiętajmy jednak, że niższa wartość kilodżuli w kilogramie produktu, to również wyższe zużycie, przy wyższych osiągach temperaturowych. Może się również zdarzyć, że w takim przypadku nasza obecność w kotłowi będzie częstsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Zobacz także:  Wymiana grzejników w kamienicy

Zobacz także:  10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

Źródło: taniopal.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA