REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

 Sofath
Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
Sofath

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Niewidoczna dla oka instalacja zapewnia komfort cieplny, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i jest najczęściej polecana w systemach opartych na pompach ciepła. Dlaczego?

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Rolę grzejnika pełni w nim posadzka, w której znajduje się cała instalacja. Dzięki temu, system jest jednym z najbardziej estetycznych typów ogrzewania, którego istnienie zdradzają jedynie niewielkie termostaty umieszczone na ścianie. Tzw. „podłogówka” posiada również wiele innych zalet, sprawiających, że staje się ona konkurencyjna dla klasycznych grzejników. Zarówno jeśli chodzi o koszty, wydajność, jak i wpływ na samopoczucie użytkowników.  

REKLAMA

Fot. Sofath

Jak to działa?

W ogrzewaniu podłogowym głównym elementem są wbudowane w posadzkę rurki rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia. W ten sposób, wymiana ciepła odbywająca się na dużej przestrzeni skutkuje znacznym obniżeniem temperatury zasilania. – Maksymalna temperatura posadzki w ogrzewaniu podłogowym to 290C (zgodnie z normą EN-PN 1264). Pomimo tak niskiej temperatury, ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu, dostarczając energię w 70% w wyniku promieniowania. Ponieważ standardowa instalacja grzejnikowa posiada znacznie mniejsze powierzchnie oddawania ciepła, aby dostarczyć jego podobną ilość, konieczne jest zasilenie grzejnika w wodę o znacznie wyższej temperaturze – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła marki Sofath.

Zobacz także: Klimatyzacja z pompą ciepła

Estetyka

Niemniej ważną zaletą przy wyborze instalacji jest jej wygląd i możliwości urządzenia mieszkania. Grzejniki montowane na ścianie niejednokrotnie ograniczają ustawienie mebli i dekoracji w upragniony sposób, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Zaprojektowanie domu marzeń nie stanowi problemu przy ogrzewaniu podłogowym. Całkowicie niewidoczne dla oka, nie zajmuje miejsca na ścianach czy przy podłodze, a dostępna przestrzeń daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy będzie to ceramika, kamień czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję i odpowiednio pracowało.

Zobacz także: Pompy ciepła – wydajność

Komfort cieplny i zdrowotny

Chłodne, zimowe dni często zmuszają do spędzania czasu w pobliżu jedynego źródła ciepła, jakim jest grzejnik. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działania, kaloryfery wyczuwalnie dzielą powietrze na obszary cieplejsze i chłodniejsze, związane z niedostatecznym, kierunkowym ruchem powietrza. Z kolei promieniowanie ciepłego powietrza w ogrzewaniu płaszczyznowym pozwala uzyskać równomierny, naturalny rozkład temperatury, zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu.

Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Badania wykazały jego znaczenie dla zmniejszenia ilości roztoczy. Wynika to z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas. Dodatkowo, ciepło rozchodzące się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest korzystniejsze dla organizmu. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze.

Oszczędności

Obniżona temperatura zasilania oraz system działania ogrzewania podłogowego wiążą się również z niższymi nakładami finansowymi. Poprzez równomierny rozkład temperatur „podłogówka” dostarcza wystarczającą ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych). Tym samym niskie koszty eksploatacji instalacji pozwalają na uzyskanie oszczędności w opłatach za media.

Ogrzewanie podłogowe a pompy ciepła

Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z „podłogówką”. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązanie proekologiczne, ponadto zapewniają mniejsze opłaty eksploatacyjne oraz większą wydajność systemu.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA