REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

 Sofath
Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
Sofath

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Niewidoczna dla oka instalacja zapewnia komfort cieplny, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i jest najczęściej polecana w systemach opartych na pompach ciepła. Dlaczego?

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Rolę grzejnika pełni w nim posadzka, w której znajduje się cała instalacja. Dzięki temu, system jest jednym z najbardziej estetycznych typów ogrzewania, którego istnienie zdradzają jedynie niewielkie termostaty umieszczone na ścianie. Tzw. „podłogówka” posiada również wiele innych zalet, sprawiających, że staje się ona konkurencyjna dla klasycznych grzejników. Zarówno jeśli chodzi o koszty, wydajność, jak i wpływ na samopoczucie użytkowników.  

REKLAMA

Fot. Sofath

Jak to działa?

W ogrzewaniu podłogowym głównym elementem są wbudowane w posadzkę rurki rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia. W ten sposób, wymiana ciepła odbywająca się na dużej przestrzeni skutkuje znacznym obniżeniem temperatury zasilania. – Maksymalna temperatura posadzki w ogrzewaniu podłogowym to 290C (zgodnie z normą EN-PN 1264). Pomimo tak niskiej temperatury, ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu, dostarczając energię w 70% w wyniku promieniowania. Ponieważ standardowa instalacja grzejnikowa posiada znacznie mniejsze powierzchnie oddawania ciepła, aby dostarczyć jego podobną ilość, konieczne jest zasilenie grzejnika w wodę o znacznie wyższej temperaturze – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła marki Sofath.

Zobacz także: Klimatyzacja z pompą ciepła

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Estetyka

Niemniej ważną zaletą przy wyborze instalacji jest jej wygląd i możliwości urządzenia mieszkania. Grzejniki montowane na ścianie niejednokrotnie ograniczają ustawienie mebli i dekoracji w upragniony sposób, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Zaprojektowanie domu marzeń nie stanowi problemu przy ogrzewaniu podłogowym. Całkowicie niewidoczne dla oka, nie zajmuje miejsca na ścianach czy przy podłodze, a dostępna przestrzeń daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy będzie to ceramika, kamień czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję i odpowiednio pracowało.

Zobacz także: Pompy ciepła – wydajność

Komfort cieplny i zdrowotny

Chłodne, zimowe dni często zmuszają do spędzania czasu w pobliżu jedynego źródła ciepła, jakim jest grzejnik. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działania, kaloryfery wyczuwalnie dzielą powietrze na obszary cieplejsze i chłodniejsze, związane z niedostatecznym, kierunkowym ruchem powietrza. Z kolei promieniowanie ciepłego powietrza w ogrzewaniu płaszczyznowym pozwala uzyskać równomierny, naturalny rozkład temperatury, zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu.

Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Badania wykazały jego znaczenie dla zmniejszenia ilości roztoczy. Wynika to z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas. Dodatkowo, ciepło rozchodzące się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest korzystniejsze dla organizmu. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze.

Oszczędności

Obniżona temperatura zasilania oraz system działania ogrzewania podłogowego wiążą się również z niższymi nakładami finansowymi. Poprzez równomierny rozkład temperatur „podłogówka” dostarcza wystarczającą ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych). Tym samym niskie koszty eksploatacji instalacji pozwalają na uzyskanie oszczędności w opłatach za media.

Ogrzewanie podłogowe a pompy ciepła

Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z „podłogówką”. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązanie proekologiczne, ponadto zapewniają mniejsze opłaty eksploatacyjne oraz większą wydajność systemu.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA