Ogrzewanie podłogowe – jak działa?
REKLAMA
REKLAMA
Ogrzewanie podłogowe to rodzaj niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Rolę grzejnika pełni w nim posadzka, w której znajduje się cała instalacja. Dzięki temu, system jest jednym z najbardziej estetycznych typów ogrzewania, którego istnienie zdradzają jedynie niewielkie termostaty umieszczone na ścianie. Tzw. „podłogówka” posiada również wiele innych zalet, sprawiających, że staje się ona konkurencyjna dla klasycznych grzejników. Zarówno jeśli chodzi o koszty, wydajność, jak i wpływ na samopoczucie użytkowników.
REKLAMA
Fot. Sofath
Jak to działa?
W ogrzewaniu podłogowym głównym elementem są wbudowane w posadzkę rurki rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia. W ten sposób, wymiana ciepła odbywająca się na dużej przestrzeni skutkuje znacznym obniżeniem temperatury zasilania. – Maksymalna temperatura posadzki w ogrzewaniu podłogowym to 290C (zgodnie z normą EN-PN 1264). Pomimo tak niskiej temperatury, ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu, dostarczając energię w 70% w wyniku promieniowania. Ponieważ standardowa instalacja grzejnikowa posiada znacznie mniejsze powierzchnie oddawania ciepła, aby dostarczyć jego podobną ilość, konieczne jest zasilenie grzejnika w wodę o znacznie wyższej temperaturze – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła marki Sofath.
Zobacz także: Klimatyzacja z pompą ciepła
Estetyka
Niemniej ważną zaletą przy wyborze instalacji jest jej wygląd i możliwości urządzenia mieszkania. Grzejniki montowane na ścianie niejednokrotnie ograniczają ustawienie mebli i dekoracji w upragniony sposób, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Zaprojektowanie domu marzeń nie stanowi problemu przy ogrzewaniu podłogowym. Całkowicie niewidoczne dla oka, nie zajmuje miejsca na ścianach czy przy podłodze, a dostępna przestrzeń daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy będzie to ceramika, kamień czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję i odpowiednio pracowało.
Zobacz także: Pompy ciepła – wydajność
Komfort cieplny i zdrowotny
Chłodne, zimowe dni często zmuszają do spędzania czasu w pobliżu jedynego źródła ciepła, jakim jest grzejnik. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działania, kaloryfery wyczuwalnie dzielą powietrze na obszary cieplejsze i chłodniejsze, związane z niedostatecznym, kierunkowym ruchem powietrza. Z kolei promieniowanie ciepłego powietrza w ogrzewaniu płaszczyznowym pozwala uzyskać równomierny, naturalny rozkład temperatury, zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu.
Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?
Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Badania wykazały jego znaczenie dla zmniejszenia ilości roztoczy. Wynika to z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas. Dodatkowo, ciepło rozchodzące się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest korzystniejsze dla organizmu. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze.
Oszczędności
Obniżona temperatura zasilania oraz system działania ogrzewania podłogowego wiążą się również z niższymi nakładami finansowymi. Poprzez równomierny rozkład temperatur „podłogówka” dostarcza wystarczającą ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych). Tym samym niskie koszty eksploatacji instalacji pozwalają na uzyskanie oszczędności w opłatach za media.
Ogrzewanie podłogowe a pompy ciepła
Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z „podłogówką”. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązanie proekologiczne, ponadto zapewniają mniejsze opłaty eksploatacyjne oraz większą wydajność systemu.
Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda
REKLAMA
REKLAMA