REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Sofath
Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
ogrzewanie podłogowe Fot. Sofath
Sofath

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Niewidoczna dla oka instalacja zapewnia komfort cieplny, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i jest najczęściej polecana w systemach opartych na pompach ciepła. Dlaczego?

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Rolę grzejnika pełni w nim posadzka, w której znajduje się cała instalacja. Dzięki temu, system jest jednym z najbardziej estetycznych typów ogrzewania, którego istnienie zdradzają jedynie niewielkie termostaty umieszczone na ścianie. Tzw. „podłogówka” posiada również wiele innych zalet, sprawiających, że staje się ona konkurencyjna dla klasycznych grzejników. Zarówno jeśli chodzi o koszty, wydajność, jak i wpływ na samopoczucie użytkowników.  

REKLAMA

Fot. Sofath

Jak to działa?

W ogrzewaniu podłogowym głównym elementem są wbudowane w posadzkę rurki rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia. W ten sposób, wymiana ciepła odbywająca się na dużej przestrzeni skutkuje znacznym obniżeniem temperatury zasilania. – Maksymalna temperatura posadzki w ogrzewaniu podłogowym to 290C (zgodnie z normą EN-PN 1264). Pomimo tak niskiej temperatury, ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu, dostarczając energię w 70% w wyniku promieniowania. Ponieważ standardowa instalacja grzejnikowa posiada znacznie mniejsze powierzchnie oddawania ciepła, aby dostarczyć jego podobną ilość, konieczne jest zasilenie grzejnika w wodę o znacznie wyższej temperaturze – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła marki Sofath.

Zobacz także: Klimatyzacja z pompą ciepła

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Estetyka

Niemniej ważną zaletą przy wyborze instalacji jest jej wygląd i możliwości urządzenia mieszkania. Grzejniki montowane na ścianie niejednokrotnie ograniczają ustawienie mebli i dekoracji w upragniony sposób, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Zaprojektowanie domu marzeń nie stanowi problemu przy ogrzewaniu podłogowym. Całkowicie niewidoczne dla oka, nie zajmuje miejsca na ścianach czy przy podłodze, a dostępna przestrzeń daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy będzie to ceramika, kamień czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję i odpowiednio pracowało.

Zobacz także: Pompy ciepła – wydajność

Komfort cieplny i zdrowotny

Chłodne, zimowe dni często zmuszają do spędzania czasu w pobliżu jedynego źródła ciepła, jakim jest grzejnik. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działania, kaloryfery wyczuwalnie dzielą powietrze na obszary cieplejsze i chłodniejsze, związane z niedostatecznym, kierunkowym ruchem powietrza. Z kolei promieniowanie ciepłego powietrza w ogrzewaniu płaszczyznowym pozwala uzyskać równomierny, naturalny rozkład temperatury, zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu.

Zobacz także: Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Badania wykazały jego znaczenie dla zmniejszenia ilości roztoczy. Wynika to z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas. Dodatkowo, ciepło rozchodzące się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest korzystniejsze dla organizmu. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze.

Oszczędności

Obniżona temperatura zasilania oraz system działania ogrzewania podłogowego wiążą się również z niższymi nakładami finansowymi. Poprzez równomierny rozkład temperatur „podłogówka” dostarcza wystarczającą ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych). Tym samym niskie koszty eksploatacji instalacji pozwalają na uzyskanie oszczędności w opłatach za media.

Ogrzewanie podłogowe a pompy ciepła

Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z „podłogówką”. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązanie proekologiczne, ponadto zapewniają mniejsze opłaty eksploatacyjne oraz większą wydajność systemu.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA