REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przygotowanie grzejników do okresu grzewczego jest ważne jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli grzejniki są brudne - wyczyść je, należy je także odpowietrzyć. Zobacz, jak kompleksowo przygotować grzejnik do zimy.

Po pierwsze – wyczyść grzejniki

REKLAMA

 „Na początku warto zadbać o ogólne oczyszczenie zewnętrznej powierzchni grzejnika.” – mówi Michał Gołaś z firmy Stelrad. „Poza sezonem grzewczym na urządzeniach gromadzi się często sporo kurzu. Po uruchomieniu kaloryfera, konwekcja ciepłego powietrza powoduje jego unoszenie i rozprzestrzenianie się po całym pomieszczeniu. Warto poświęcić kilka chwil, aby uniknąć rozpylania niechcianych zanieczyszczeń, często uciążliwych, zwłaszcza dla alergików.” – zwraca uwagę ekspert firmy Stelrad.

REKLAMA

Do czyszczenia używać warto wykorzystać ściereczki czy też szczotki, które mamy w domu. „Do wewnętrznych elementów warto wykorzystać miękkie szczotki, które umożliwią dotarcie do trudnodostępnych miejsc i nie uszkodzą powierzchni grzewczych. Jeśli istnieje taka możliwość, można także zdjąć osłony. Na zewnątrz z kolei należy użyć delikatnych ściereczek, a przy większych zabrudzeniach można zastosować wodę z rozcieńczonym mydłem. Mocniejsze detergenty mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika.” – mówi Michał Gołaś. Wszystkie prace powinny być oczywiście wykonywane na wyłączonym, zimnym urządzeniu.

Po drugie – odpowietrz grzejniki i sprawdź ciśnienie w instalacji

Kolejnym krokiem po konserwacji zewnętrznej części grzejnika jest kontrola stanu technicznego urządzenia. Podstawowymi czynnościami są tu odpowietrzanie i sprawdzanie ciśnienia w instalacji.

„Odpowietrzanie ma na celu usunięcie z kaloryfera nagromadzonych gazów – oprócz powietrza jest to czasami także wodór i siarkowodór. Ich obecność może powodować nierówne nagrzewanie urządzenia, a w skrajnych przypadkach także uciążliwe bulgotania i gwizdy.” – wyjaśnia ekspert firmy Stelrad. W większości grzejników zawór odpowietrzający umieszczony jest w górnej części konstrukcji, a do jego odkręcenia należy użyć śrubokrętu lub specjalnego, dedykowanego przez producenta przyrządu. W domach jednorodzinnych należy dodatkowo skontrolować ciśnienie wody w instalacji, której częścią jest grzejnik. „Poziom ciśnienia odczytać możemy na znajdującym się przy kotle manometrze. Jeśli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Najczęściej służą do tego umieszczone przy piecu zawory.” – mówi ekspert firmy Stelrad i zaznacza „Koniecznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważymy tego typu problemy, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora.”

Po trzecie – sprawdź powłokę lakierniczą

REKLAMA

Po oczyszczeniu i wykonaniu podstawowego przeglądu technicznego kaloryfera należy dokładnie obejrzeć całą jego powłokę lakierniczą. Pełni ona podwójną rolę – zabezpiecza urządzenie i zapewnia jego estetyczny wygląd, co jest szczególnie istotne w przypadku coraz bardziej popularnych grzejników dekoracyjnych. „Drobne ubytki w powłoce nie tylko źle wyglądają, ale stają się często ogniskami korozji. Dlatego warto uzupełnić je specjalnymi lakierami w sztyfcie lub w sprayu.” – radzi Michał Gołaś, i dodaje „Rozejrzyjmy się także po najbliższym otoczeniu grzejnika sprawdzając, czy w jego sąsiedztwie nie znajdują się przedmioty, które mogą go uszkodzić lub porysować. Większość kaloryferów ogrzewa pomieszczenia głównie poprzez konwekcję, polegającą na unoszeniu się ogrzewanego powietrza, należy zatem pamiętać o zapewnieniu przynajmniej minimalnej przestrzeni dla jego efektywnej cyrkulacji. Sprawdźmy więc, czy na przykład kanapa, stół lub szafa nie stoją zbyt blisko grzejnika.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nie chcemy, aby zaskoczył nas sezon grzewczy, warto zawczasu sprawdzić stan domowych grzejników. Proste czynności konserwacyjne, które wykonać możemy we własnym zakresie, na pewno pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji i zapewnianiu komfortu cieplnego w całym mieszkaniu.

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Zobacz także:  Samodzielne odpowietrzanie grzejników krok po kroku

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Michał Gołaś z firmy Stelrad

CARADON POLSKA Sp. z o. o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA