Wymiana grzejników w kamienicy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Grzejniki. Fot. Purmo
Wymiana grzejników w starej kamienicy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Przede wszystkim zdecydować należy, czy wymieniamy tylko grzejniki czy całą instalację grzewczą. W przypadku starych budynków najczęściej wymiany wymaga całość instalacji, jednak jeśli jesteśmy właścicielem indywidualnego mieszkania w starym budynku, możliwa jest także wymiana w obrębie lokalu.
Wymiana grzejników bez przeprowadzania remontu instalacji
REKLAMA
W tym przypadku sprawa demontażu i zamontowania nowych grzejników jest dość prosta. Głównymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są przyłącza, które będzie trzeba dostosować do instalacji starego typu, projektowanych według innych standardów niż obecnie. Rozstaw króćców przyłączeniowych w dawnych instalacjach znacznie różni się od dzisiejszych, jednak niektórzy producenci grzejników są na to przygotowani i oferują specjalne grzejniki tzw. „renowacyjne”.
Decydując się na wymianę grzejników, pamiętajmy o ich pojemności wodnej. Zmniejszając ilość wody krążącej w instalacji, zmniejszamy wymiernie koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie nowych grzejników w zawory termostatyczne umożliwiające indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach.
Grzejniki. Fot. Purmo
REKLAMA
Zanim zdecydujemy się na konkretne grzejniki trzeba sprawdzić jaki typ instalacji funkcjonuje w danym budynku. Z jakiego tworzywa wykonane są rury instalacji grzewczej, do których przyłączone zostaną nowe grzejniki. Nie można łączyć np. rur miedzianych z aluminiowymi grzejnikami członowymi, trzeba wówczas zastosować dodatkowe przekładki dielektryczne. Innym, standardowym procesem jest wyznaczenie mocy grzejnika, czyli wydajności cieplnej. W kamienicach objętych nadzorem konserwatora zabytków najlepiej, aby moc cieplną obliczył projektant instalacji grzewczej.
Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.
Roman Strzelczyk - Purmo
Wymieniając jedynie grzejniki kłopotliwe może okazać się to, że będziemy mieli ograniczony wybór. Nowy grzejnik musi mieć podłączenie boczne, podobnie jak stary. Dodatkowo rozstaw przewodów przyłączeniowych – liczony od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika – powinien wynosić 50 cm, ponieważ taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne. Najłatwiej i najefektywniej będzie, gdy zastąpimy stare żeliwne grzejniki nowoczesnymi członowymi (o zmniejszonej pojemności wody i podobnym wzornictwie). W ofercie Purmo dostępne są także grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjne – płytowe lub członowe, o rozstawie króćców wynoszącym właśnie 50 cm. Do łazienek polecane są grzejniki drabinkowe renowacyjne (o podłączeniach dostosowanych do instalacji starego typu).
Wymiana grzejników wraz z remontem instalacji grzewczej w kamienicy
Najczęstszymi przypadkami są jednak te, w których inwestorzy decydują się na wymianę całych instalacji grzewczych – grzejników wraz z pionami. Wiekowe kamienice są z reguły w stanie nadającym się do kapitalnego remontu, dlatego też wymiana instalacji pod okiem konserwatora zabytków i projektanta instalacji grzewczej staje się koniecznością. Wymiana całej instalacji oznacza, że nie mamy kłopotu z dostosowaniem grzejników do starych przyłączy. Możemy wybrać nowoczesne grzejniki, w trendach nawiązujących do stylu retro lub innego odpowiadającego stylowi kamienicy.
Grzejniki. Fot. Purmo
Podczas wymiany całej instalacji warto zastanowić się nad sposobem podłączenia. W nowoczesnych projektach stosuje się podłączenie dolne (do podłogi), po prawej bądź lewej stronie grzejnika. Jest to sposób podłączenia grzejników stalowych – płytowych oraz niektórych żeliwnych i konwektorowych. Podobny sposób to podłączenie dolne środkowe – tu króćce przyłączeniowe znajdują się po środku u dołu grzejnika. Natomiast grzejniki aluminiowe i większość żeliwnych mają podłączenia boczne. Istnieje również możliwość podłączenia krzyżowego - rura zasilająca wchodzi u góry grzejnika z jednej strony, natomiast powrotna wychodzi po przeciwnej stronie u dołu grzejnika.
Stylistyka dawnych kamienic
Aby nie zaburzyć stylu i klimatu kamienicy warto poszukać takich grzejników, które sprawdzą się nie tylko pod względem parametrów i mocy cieplnej, ale także pod względem wzornictwa i designu.
Grzejniki. Fot. Purmo
Grzejniki. Fot. Purmo
Kamienica ogrzewana elektrycznością
W niektórych leciwych kamienicach można spotkać jeszcze piece kaflowe, które wobec braku wodnej instalacji centralnego ogrzewania, przerabiane są na zasilanie elektryczne. Montaż grzałek elektrycznych to łatwe rozwiązanie, które nie zakłóci wystroju starej kamienicy. Piękny stary piec kaflowy stanowi wspaniałą ozdobę, jednak może okazać się niewystarczający z powodów czysto praktycznych - w czasie dużych mrozów wnętrze będzie niedogrzane. Propozycją może być montaż dodatkowych grzejników elektrycznych. To płaskie, bardzo eleganckie grzejniki, które zamontowane pod oknami dogrzeją wnętrze, a dodatkowo podkreślą jego wyjątkowy charakter. Są wykonane z konglomeratu granitowego i z pewnością dodadzą charakteru klasycznemu wnętrzu. Dzięki wbudowanym termostatom, grzejniki elektryczne będą automatycznie włączać się jedynie wówczas, gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika.
Zobacz także: Samodzielne odpowietrzanie grzejników krok po kroku
Zobacz także: Jak przedłużyć żywotność kotła grzewczego?
Zobacz także: Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?
Źródło: PURMO
REKLAMA
REKLAMA