REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana grzejników w kamienicy

Subskrybuj nas na Youtube
Grzejnik. Fot. Purmo
Grzejnik. Fot. Purmo
Purmo

REKLAMA

REKLAMA

Jak wymienić grzejniki w starym budynku? W ostatnim czasie gruntowne remonty kamienic są coraz częściej przeprowadzane. Wymiana instalacji grzewczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. W pierwszej kolejności musimy zadecydować czy wymieniamy całą instalację, czy tylko jej część.

REKLAMA

Grzejniki. Fot. Purmo

Wymiana grzejników w starej kamienicy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Przede wszystkim zdecydować należy, czy wymieniamy tylko grzejniki czy całą instalację grzewczą. W przypadku starych budynków najczęściej wymiany wymaga całość instalacji, jednak jeśli jesteśmy właścicielem indywidualnego mieszkania w starym budynku, możliwa jest także wymiana w obrębie lokalu.

Wymiana grzejników bez przeprowadzania remontu instalacji

REKLAMA

W tym przypadku sprawa demontażu i zamontowania nowych grzejników jest dość prosta. Głównymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są przyłącza, które będzie trzeba dostosować do instalacji starego typu, projektowanych według innych standardów niż obecnie. Rozstaw króćców przyłączeniowych w dawnych instalacjach znacznie różni się od dzisiejszych, jednak niektórzy producenci grzejników są na to przygotowani i oferują specjalne grzejniki tzw. „renowacyjne”.

Decydując się na wymianę grzejników, pamiętajmy o ich pojemności wodnej. Zmniejszając ilość wody krążącej w instalacji, zmniejszamy wymiernie koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie nowych grzejników w zawory termostatyczne umożliwiające indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzejniki. Fot. Purmo

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na konkretne grzejniki trzeba sprawdzić jaki typ instalacji funkcjonuje w danym budynku. Z jakiego tworzywa wykonane są rury instalacji grzewczej, do których przyłączone zostaną nowe grzejniki. Nie można łączyć np. rur miedzianych z aluminiowymi grzejnikami członowymi, trzeba wówczas zastosować dodatkowe przekładki dielektryczne. Innym, standardowym procesem jest wyznaczenie mocy grzejnika, czyli wydajności cieplnej. W kamienicach objętych nadzorem konserwatora zabytków najlepiej, aby moc cieplną obliczył projektant instalacji grzewczej.

Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Roman Strzelczyk - Purmo

Wymieniając jedynie grzejniki kłopotliwe może okazać się to, że będziemy mieli ograniczony wybór. Nowy grzejnik musi mieć podłączenie boczne, podobnie jak stary. Dodatkowo rozstaw przewodów przyłączeniowych – liczony od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika – powinien wynosić 50 cm, ponieważ taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne. Najłatwiej i najefektywniej będzie, gdy zastąpimy stare żeliwne grzejniki nowoczesnymi członowymi (o zmniejszonej pojemności wody i podobnym wzornictwie). W ofercie Purmo dostępne są także grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjne – płytowe lub członowe, o rozstawie króćców wynoszącym właśnie 50 cm. Do łazienek polecane są grzejniki drabinkowe renowacyjne (o podłączeniach dostosowanych do instalacji starego typu).

Wymiana grzejników wraz z remontem instalacji grzewczej w kamienicy

Najczęstszymi przypadkami są jednak te, w których inwestorzy decydują się na wymianę całych instalacji grzewczych – grzejników wraz z pionami. Wiekowe kamienice są z reguły w stanie nadającym się do kapitalnego remontu, dlatego też wymiana instalacji pod okiem konserwatora zabytków i projektanta instalacji grzewczej staje się koniecznością. Wymiana całej instalacji oznacza, że nie mamy kłopotu z dostosowaniem grzejników do starych przyłączy. Możemy wybrać nowoczesne grzejniki, w trendach nawiązujących do stylu retro lub innego odpowiadającego stylowi kamienicy.

Grzejniki. Fot. Purmo

Podczas wymiany całej instalacji warto zastanowić się nad sposobem podłączenia. W nowoczesnych projektach stosuje się podłączenie dolne (do podłogi), po prawej bądź lewej stronie grzejnika. Jest to sposób podłączenia grzejników stalowych – płytowych oraz niektórych żeliwnych i konwektorowych. Podobny sposób to podłączenie dolne środkowe – tu króćce przyłączeniowe znajdują się po środku u dołu grzejnika. Natomiast grzejniki aluminiowe i większość żeliwnych mają podłączenia boczne. Istnieje również możliwość podłączenia krzyżowego - rura zasilająca wchodzi u góry grzejnika z jednej strony, natomiast powrotna wychodzi po przeciwnej stronie u dołu grzejnika.

Stylistyka dawnych kamienic

Aby nie zaburzyć stylu i klimatu kamienicy warto poszukać takich grzejników, które sprawdzą się nie tylko pod względem parametrów i mocy cieplnej, ale także pod względem wzornictwa i designu.

Grzejniki. Fot. Purmo

Grzejniki. Fot. Purmo

Kamienica ogrzewana elektrycznością

W niektórych leciwych kamienicach można spotkać jeszcze piece kaflowe, które wobec braku wodnej instalacji centralnego ogrzewania, przerabiane są na zasilanie elektryczne. Montaż grzałek elektrycznych to łatwe rozwiązanie, które nie zakłóci wystroju starej kamienicy. Piękny stary piec kaflowy stanowi wspaniałą ozdobę, jednak może okazać się niewystarczający z powodów czysto praktycznych - w czasie dużych mrozów wnętrze będzie niedogrzane. Propozycją może być montaż dodatkowych grzejników elektrycznych. To płaskie, bardzo eleganckie grzejniki, które zamontowane pod oknami dogrzeją wnętrze, a dodatkowo podkreślą jego wyjątkowy charakter. Są wykonane z konglomeratu granitowego i z pewnością dodadzą charakteru klasycznemu wnętrzu. Dzięki wbudowanym termostatom, grzejniki elektryczne będą automatycznie włączać się jedynie wówczas, gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika.

Zobacz także:  Samodzielne odpowietrzanie grzejników krok po kroku

Zobacz także:  Jak przedłużyć żywotność kotła grzewczego?

Zobacz także:  Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Źródło: PURMO

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA