REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Energooszczedne_osiedle_mieszkaniowe_w_Pradze_Skanska_Residential_Development . Fot. Materiały prasowe
Energooszczedne_osiedle_mieszkaniowe_w_Pradze_Skanska_Residential_Development . Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Koszt związany z ogrzaniem budynku stanowi większą część opłat eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowy dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy zostało ono zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz czy do jego budowy wykorzystano energooszczędne materiały, które wyeliminują straty ciepła. Zobacz jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności nowego mieszkania lub domu.

REKLAMA

Wybierając nowy dom lub mieszkanie zwracamy uwagę na cenę zakupu. Jednak powinniśmy pomyśleć również o wysokości opłat eksploatacyjnych, jakie będziemy ponosić w trakcie jego wieloletniego użytkowania. Największy udział w opłatach ma koszt ogrzewania (ponad 70% ). To, w jakim stopniu trzeba będzie ogrzewać pomieszczenia zimą lub chłodzić latem, zależy od poziomu energochłonności budynku. Różne statystyki, w tym dane prezentowane w raporcie Instytutu Ekonomii Środowiska Efektywność energetyczna w Polsce – Przegląd 2012  potwierdzają, że energochłonność polskich budynków systematycznie maleje. W latach 2010-2012 współczynniki zużycia energii  obniżały się w przypadku budynków wielorodzinnych o ok. 6% rocznie, a w przypadku budynków jednorodzinnych o 3% rocznie. Na rynku dostępne są mieszkania i domy o różnym standardzie energetycznym. Przy zakupie warto porównać kilka różnych ofert i sprawdzić ile energii zużywa każdy z rozpatrywanych budynków, aby wybrać ten, który gwarantuje najniższe wydatki eksploatacyjne.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

„Podstawową informację o ilości energii, jaką będzie zużywał wybrany przez nas dom lub mieszkanie zawierają wskaźniki energii użytkowej (Eu) i końcowej (Ek)” – mówi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska. „Eu świadczy o energetycznej jakości konstrukcji budynku, jego najtrwalszych elementów, których poprawienie podczas normalnej eksploatacji byłoby bardzo kłopotliwe i jeszcze bardziej kosztowne. Najniższe wskaźniki mają budynki dobrze zaizolowane, nietracące ciepła, dzięki temu, niezależnie od rodzaju wykorzystywanych paliw, potrzebujące niewiele dodatkowej energii na ogrzanie. Takie opłaca się wybierać, jeśli chcemy trwale uniknąć wysokich rachunków. Wskaźnik Eu wykazany jest na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej – obowiązkowej dokumentacji towarzyszącej odpowiednio sprzedaży lub budowie domu lub mieszkania. Nie należy go mylić ze wskaźnikiem energii pierwotnej (Ep) budynku, uwydatnioną na pierwszej stronie świadectwa energetycznego w postaci kolorowej grafiki i określającym, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł zużywa budynek. Tym samym nie musi on wcale odzwierciedlać potencjalnych kosztów eksploatacji, a jedynie opisuje pewien aspekt oddziaływania budynku na środowisko naturalne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Poza wskaźnikiem energi użytkowej, warto też pozyskać od sprzedawcy lub dewelopera informacje o zastosowanych energooszczędnych rozwiązaniach. Jak wynika z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska, w którym wykorzystano dane BuildDesk z ponad 40 000 świadectw energetycznych, liczba domów jednorodzinnych charakteryzujących się bardzo dobrą izolacją termiczną wzrosła z 2,3% w roku 2010 do 15,5% w 2012. Natomiast w okna trójszybowe wyposażonych było odpowiednio 7% i 9,4% budynków jednorodzinnych. Nastąpił też widoczny wzrost stosowania ogrzewania słonecznego, m.in. dzięki dofinansowaniu udzielanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2010 r. w kolektory słoneczne wyposażony był tylko jeden dom na sto, a w 2012 r. już cztery.

Zobacz także: Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

„Coraz wyższe standardy energetyczne stosowane są też w budownictwie wielorodzinnym”  – mówi Wojciech Caruk, Dyrektor Techniczny w Skanska Residential Development Poland. „Osoby planujące zakup mieszkania powinny upominać się u deweloperów o przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i sprawdzać, jaki jest wskaźnik określający zużycie energii użytkowej. Należy też prosić o informacje o zastosowanych rozwiązaniach obniżających energochłonność mieszkania. Na przykładzie rynków sąsiednich widzimy, że mieszkania w budynkach energooszczędnych lub pasywnych realizowane przez naszą firmę cieszą się dużym powodzeniem, pomimo nieco wyższej ceny zakupu. Na przykład Czesi chętnie wybierają mieszkania w domach, w których zastosowaliśmy między innymi specjalne systemy ogrzewania i rolety zewnętrzne na dużych powierzchniach przeszklonych, które chronią pomieszczenia przed nadmiernym przegrzaniem latem oraz podwyższyliśmy szczelność ścian zewnętrznych. Pozwoliło to obniżyć koszty ogrzewania nawet o 65% w porównaniu z tradycyjnymi mieszkaniami. Niższe koszty eksploatacji, wysokiej klasy materiały i przyjazne dla zdrowia środowisko w naszych mieszkaniach, rekompensują wyższą cenę zakupu. Wykorzystując te doświadczenia chcemy oferować mieszkania w podobnym standardzie energetycznym również polskim klientom” – dodaje Wojciech Caruk.

Wojciech Caruk, Dyrektor Techniczny w Skanska Residential Development Poland. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Przeprowadzone w styczniu 2013 r. badanie opinii społecznej Energooszczędność w moim domu , wykazało, że Polacy doceniają zalety energooszczędnych budynków. Osoby, które już wprowadziły w swoich mieszkaniach energooszczędne ulepszenia zauważają efekt zmian w postaci niższych rachunków za energię. Na pytanie o największą korzyść z mieszkania w energooszczędnym domu najwięcej respondentów wskazało aspekt finansowy (47% ankietowanych). Na kolejnych miejscach znalazły się: ochrona środowiska  – 22%, poprawa jakości i komfortu życia – 16% oraz pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców – 12%.

Źródło:

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA