REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Energooszczedne_osiedle_mieszkaniowe_w_Pradze_Skanska_Residential_Development . Fot. Materiały prasowe
Energooszczedne_osiedle_mieszkaniowe_w_Pradze_Skanska_Residential_Development . Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Koszt związany z ogrzaniem budynku stanowi większą część opłat eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowy dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy zostało ono zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz czy do jego budowy wykorzystano energooszczędne materiały, które wyeliminują straty ciepła. Zobacz jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności nowego mieszkania lub domu.

REKLAMA

Wybierając nowy dom lub mieszkanie zwracamy uwagę na cenę zakupu. Jednak powinniśmy pomyśleć również o wysokości opłat eksploatacyjnych, jakie będziemy ponosić w trakcie jego wieloletniego użytkowania. Największy udział w opłatach ma koszt ogrzewania (ponad 70% ). To, w jakim stopniu trzeba będzie ogrzewać pomieszczenia zimą lub chłodzić latem, zależy od poziomu energochłonności budynku. Różne statystyki, w tym dane prezentowane w raporcie Instytutu Ekonomii Środowiska Efektywność energetyczna w Polsce – Przegląd 2012  potwierdzają, że energochłonność polskich budynków systematycznie maleje. W latach 2010-2012 współczynniki zużycia energii  obniżały się w przypadku budynków wielorodzinnych o ok. 6% rocznie, a w przypadku budynków jednorodzinnych o 3% rocznie. Na rynku dostępne są mieszkania i domy o różnym standardzie energetycznym. Przy zakupie warto porównać kilka różnych ofert i sprawdzić ile energii zużywa każdy z rozpatrywanych budynków, aby wybrać ten, który gwarantuje najniższe wydatki eksploatacyjne.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

„Podstawową informację o ilości energii, jaką będzie zużywał wybrany przez nas dom lub mieszkanie zawierają wskaźniki energii użytkowej (Eu) i końcowej (Ek)” – mówi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska. „Eu świadczy o energetycznej jakości konstrukcji budynku, jego najtrwalszych elementów, których poprawienie podczas normalnej eksploatacji byłoby bardzo kłopotliwe i jeszcze bardziej kosztowne. Najniższe wskaźniki mają budynki dobrze zaizolowane, nietracące ciepła, dzięki temu, niezależnie od rodzaju wykorzystywanych paliw, potrzebujące niewiele dodatkowej energii na ogrzanie. Takie opłaca się wybierać, jeśli chcemy trwale uniknąć wysokich rachunków. Wskaźnik Eu wykazany jest na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej – obowiązkowej dokumentacji towarzyszącej odpowiednio sprzedaży lub budowie domu lub mieszkania. Nie należy go mylić ze wskaźnikiem energii pierwotnej (Ep) budynku, uwydatnioną na pierwszej stronie świadectwa energetycznego w postaci kolorowej grafiki i określającym, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł zużywa budynek. Tym samym nie musi on wcale odzwierciedlać potencjalnych kosztów eksploatacji, a jedynie opisuje pewien aspekt oddziaływania budynku na środowisko naturalne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Poza wskaźnikiem energi użytkowej, warto też pozyskać od sprzedawcy lub dewelopera informacje o zastosowanych energooszczędnych rozwiązaniach. Jak wynika z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska, w którym wykorzystano dane BuildDesk z ponad 40 000 świadectw energetycznych, liczba domów jednorodzinnych charakteryzujących się bardzo dobrą izolacją termiczną wzrosła z 2,3% w roku 2010 do 15,5% w 2012. Natomiast w okna trójszybowe wyposażonych było odpowiednio 7% i 9,4% budynków jednorodzinnych. Nastąpił też widoczny wzrost stosowania ogrzewania słonecznego, m.in. dzięki dofinansowaniu udzielanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2010 r. w kolektory słoneczne wyposażony był tylko jeden dom na sto, a w 2012 r. już cztery.

Zobacz także: Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

„Coraz wyższe standardy energetyczne stosowane są też w budownictwie wielorodzinnym”  – mówi Wojciech Caruk, Dyrektor Techniczny w Skanska Residential Development Poland. „Osoby planujące zakup mieszkania powinny upominać się u deweloperów o przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i sprawdzać, jaki jest wskaźnik określający zużycie energii użytkowej. Należy też prosić o informacje o zastosowanych rozwiązaniach obniżających energochłonność mieszkania. Na przykładzie rynków sąsiednich widzimy, że mieszkania w budynkach energooszczędnych lub pasywnych realizowane przez naszą firmę cieszą się dużym powodzeniem, pomimo nieco wyższej ceny zakupu. Na przykład Czesi chętnie wybierają mieszkania w domach, w których zastosowaliśmy między innymi specjalne systemy ogrzewania i rolety zewnętrzne na dużych powierzchniach przeszklonych, które chronią pomieszczenia przed nadmiernym przegrzaniem latem oraz podwyższyliśmy szczelność ścian zewnętrznych. Pozwoliło to obniżyć koszty ogrzewania nawet o 65% w porównaniu z tradycyjnymi mieszkaniami. Niższe koszty eksploatacji, wysokiej klasy materiały i przyjazne dla zdrowia środowisko w naszych mieszkaniach, rekompensują wyższą cenę zakupu. Wykorzystując te doświadczenia chcemy oferować mieszkania w podobnym standardzie energetycznym również polskim klientom” – dodaje Wojciech Caruk.

Wojciech Caruk, Dyrektor Techniczny w Skanska Residential Development Poland. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Przeprowadzone w styczniu 2013 r. badanie opinii społecznej Energooszczędność w moim domu , wykazało, że Polacy doceniają zalety energooszczędnych budynków. Osoby, które już wprowadziły w swoich mieszkaniach energooszczędne ulepszenia zauważają efekt zmian w postaci niższych rachunków za energię. Na pytanie o największą korzyść z mieszkania w energooszczędnym domu najwięcej respondentów wskazało aspekt finansowy (47% ankietowanych). Na kolejnych miejscach znalazły się: ochrona środowiska  – 22%, poprawa jakości i komfortu życia – 16% oraz pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców – 12%.

Źródło:

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA