Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje kolektorów słonecznych
REKLAMA
Kolektory słoneczne dzielimy na kolektory cieczowe i powietrzne. Cieczowe dzielimy dalej na płaskie, próżniowe rurowe i skupiające. Kolektory płaskie są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej – jest to najpopularniejszy typ kolektorów ze względu na atrakcyjną cenę i wysoką wydajność, którą osiągają mimo prostej konstrukcji. Kolektory próżniowe rurowe zdecydowanie różnią się od płaskich zastosowanymi rozwiązaniami, co ma wpływ zarówno na ich cenę, jak i na wydajność. Zaś kolektory powietrzne sprawdzą się tylko tam, gdzie chcemy uzyskać ciepłe powietrze do systemów wentylacyjnych ogrzewających pomieszczenia.
REKLAMA
Pamiętajmy, że kolektory słoneczne w naszym klimacie nie sprawdzą się jako główne źródło energii cieplnej ze względu na długotrwałe zachmurzenia jesienią i zimą. Jeśli chcemy wykorzystać kolektory do ogrzewania wody użytkowej, wybierzmy kolektory płaskie – latem możemy uzyskać nawet – 100% przygotowania ciepłej wody, zimą – około 30%.
Zasada działania kolektorów słonecznych płaskich
Najpopularniejsze kolektory zbudowane są z płaskiego absorbera, który wykonany jest z metalu dobrze przewodzącego ciepło pokrytego warstwą tlenków metali – dzięki temu może pochłaniać jak największą ilość promieni słonecznych. Absorber łączy się z systemem miedzianych rurek zawierających odpowiedni czynnik grzewczy, w naszym klimacie sprawdza się niezamarzający glikol. Czynnik grzewczy dalej transportowany jest dalej do systemu grzewczego. Wszystkie dodatkowe elementy składające się na kolektor płaski mają zabezpieczać przed utratą pobranego ciepła.
Montaż kolektorów słonecznych
Kolektory słoneczne należy montować w miarę możliwości prostopadle do promieni słonecznych, dlatego najlepiej ustawić kolektory na dachu budynku. Pamiętajmy jednak, że optymalnym kątem nachylenia kolektora jest kąt 30 stopni – jeśli chcemy wykorzystywać go głownie latem i kąt 45-60 stopni – jeśli ma nam służyć przez cały rok. Dzięki temu śnieg czy deszcz nie będą zalegały na powierzchni kolektora. Oprócz kolektora słonecznego musimy także zadbać o zamontowanie zbiornika ciepła, układu pompującego czynnik nagrzewający się – w tym wypadku glikol, instalacji hydraulicznej dostarczającej podgrzany glikol od kolektora do zbiornika, regulatora temperatury i zespołu bezpieczeństwa.
Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
Zobacz także: Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu
Zobacz także: Jakie wymiary powinien mieć kolektor?
REKLAMA
REKLAMA