REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Ogrzewanie, grzejnik.
Ogrzewanie, grzejnik.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

REKLAMA

Koszty ogrzewania mieszkania czy domu w dużej mierze zależą od jakości instalacji grzewczej. Ze względu na to, że instalacja grzewcza jest najdroższym systemem instalacyjnym, warto zwrócić uwagę na jej jakość jeszcze przed zakupem wymarzonego domu, bo późniejsza wymiana tej instalacji może się okazać kłopotliwa i bardzo droga. Jeśli dom posiada grzejniki elektryczne, a nie instalację centralnego ogrzewania, koszty jego utrzymania w miesiącach jesiennych i zimowych będą znacznie wyższe. Warto także zwrócić uwagę na to w jaki sposób ogrzewana jest woda użytkowa – od tego również będzie zależała wysokość naszych rachunków.

Wskaźnik EK

Wskaźnik EK to wskaźnik, który określa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu przez cały rok, w tym do przygotowania ciepłej wody użytkowej przypadającej na 1 m2 całkowitej powierzchni użytkowej. Taki wskaźnik możemy znaleźć w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku – świadectwo to wyda nam sprzedawca nieruchomości. Wskaźnik EK będzie niezbędny do dokładnego i szybkiego oszacowania kosztów ogrzewania mieszkania przez cały rok.

Zobacz także:  Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Zobacz także:  Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Jak obliczyć koszty?

Obliczenie kosztów należy wykonać mnożąc wskaźnik EK przez powierzchnię użytkową mieszkania i koszt wytwarzania energii – zależy on od użytego źródła ciepła. Dla przykładu w roku 2012 najniższy koszt wytwarzania energii generowały kotły na drewno lub węgiel kamienny lub gruntowa pompa ciepła – 18 gr/kWh. Najdroższe okazywało się wykorzystywanie energii elektrycznej w taryfie całodobowej – około 59 gr/kWh.


Bez świadectwa charakterystyki energetycznej bardzo trudno jest obliczyć roczny koszt ogrzewania domu, zwłaszcza jeśli zależy nam na dość dokładnych wyliczeniach.

Ocieplenie domu a koszty ogrzewania

W zależności od tego, jakie materiały zostały zastosowane do ocieplenia domu, koszty jego ogrzewania będą różne. Jeśli chcemy oszacować koszty ogrzewania tylko z wykorzystaniem informacji o ociepleniu, dokładność takich obliczeń wyniesie do 30%. Jeśli do ocieplenia naszego domu wykorzystano materiały o standardowej grubości to znaczy 10 – 15 cm na ścianach, 8 – 10 cm – podłoga i 20 – 25 cm dach, a okna posiadają współczynnik U = 1,1 – 1,5 W/(m2 · K), wówczas wskaźnik zapotrzebowania na energię będzie wynosił około 150 kWh/ (m2 · rok). Proporcjonalnie przy użyciu dwa razy grubszego ocieplenia, zużycie energii do ogrzewania pomieszczeń może być nawet ponad dwa razy mniejsze.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA