REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Justyna Hek
Ogrzewanie, grzejnik.
Ogrzewanie, grzejnik.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

REKLAMA

Koszty ogrzewania mieszkania czy domu w dużej mierze zależą od jakości instalacji grzewczej. Ze względu na to, że instalacja grzewcza jest najdroższym systemem instalacyjnym, warto zwrócić uwagę na jej jakość jeszcze przed zakupem wymarzonego domu, bo późniejsza wymiana tej instalacji może się okazać kłopotliwa i bardzo droga. Jeśli dom posiada grzejniki elektryczne, a nie instalację centralnego ogrzewania, koszty jego utrzymania w miesiącach jesiennych i zimowych będą znacznie wyższe. Warto także zwrócić uwagę na to w jaki sposób ogrzewana jest woda użytkowa – od tego również będzie zależała wysokość naszych rachunków.

Wskaźnik EK

Wskaźnik EK to wskaźnik, który określa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu przez cały rok, w tym do przygotowania ciepłej wody użytkowej przypadającej na 1 m2 całkowitej powierzchni użytkowej. Taki wskaźnik możemy znaleźć w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku – świadectwo to wyda nam sprzedawca nieruchomości. Wskaźnik EK będzie niezbędny do dokładnego i szybkiego oszacowania kosztów ogrzewania mieszkania przez cały rok.

Zobacz także:  Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Zobacz także:  Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Jak obliczyć koszty?

Obliczenie kosztów należy wykonać mnożąc wskaźnik EK przez powierzchnię użytkową mieszkania i koszt wytwarzania energii – zależy on od użytego źródła ciepła. Dla przykładu w roku 2012 najniższy koszt wytwarzania energii generowały kotły na drewno lub węgiel kamienny lub gruntowa pompa ciepła – 18 gr/kWh. Najdroższe okazywało się wykorzystywanie energii elektrycznej w taryfie całodobowej – około 59 gr/kWh.


Bez świadectwa charakterystyki energetycznej bardzo trudno jest obliczyć roczny koszt ogrzewania domu, zwłaszcza jeśli zależy nam na dość dokładnych wyliczeniach.

Ocieplenie domu a koszty ogrzewania

W zależności od tego, jakie materiały zostały zastosowane do ocieplenia domu, koszty jego ogrzewania będą różne. Jeśli chcemy oszacować koszty ogrzewania tylko z wykorzystaniem informacji o ociepleniu, dokładność takich obliczeń wyniesie do 30%. Jeśli do ocieplenia naszego domu wykorzystano materiały o standardowej grubości to znaczy 10 – 15 cm na ścianach, 8 – 10 cm – podłoga i 20 – 25 cm dach, a okna posiadają współczynnik U = 1,1 – 1,5 W/(m2 · K), wówczas wskaźnik zapotrzebowania na energię będzie wynosił około 150 kWh/ (m2 · rok). Proporcjonalnie przy użyciu dwa razy grubszego ocieplenia, zużycie energii do ogrzewania pomieszczeń może być nawet ponad dwa razy mniejsze.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

REKLAMA

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA