REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

 TECE Sp. z o.o.
Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.
Kominek z płaszczem wodnym w układzie grzewczym. Fot. TECE
Kominek z płaszczem wodnym w układzie grzewczym. Fot. TECE
TECE

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

Kominek od zawsze był przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń oddając ciepło do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Sprawność takiego ogrzewania nie przekraczała 15%. W miarę rozwoju techniki przekonstruowano kominki tak, aby podgrzewały powietrze w pomieszczeniu a następnie rozwiązano problem rozprowadzania tego podgrzanego powietrza do innych pomieszczeń.

REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem jakie zaadoptowano do nowoczesnych kominków było wzbogacenie jego konstrukcji o płaszcz wodny do podgrzewania wody użytkowej – rozwiązanie często spotykane we Włoszech i innych krajach Śródziemnomorskich. W Polsce postanowiono wykorzystać płaszcz wodny jako równoległe z kotłem źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania w domkach jednorodzinnych.

Kominek z płaszczem wodnym w układzie grzewczym. Fot. TECE

Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym?

Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym pracujący w systemie otwartym z kotłem c.o. pracującym zazwyczaj w układzie zamkniętym. Jest to możliwe lecz rozwiązanie takie jest dosyć drogie i skomplikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

Innym problemem jest zagospodarowanie nadmiaru ciepła z kominka szczególnie gdy zapotrzebowanie na ciepło będzie niezbyt wielkie. Często zdarza się, że woda w układzie grzewczym zaczyna się gotować i jej nadmiar musi zostać usunięty z układu np. do kanalizacji.

Czy istnieje dobre rozwiązanie tego problemu i na co należy zwrócić szczególną uwagę? - wyjaśnia Rafał Durda z firmy TECE.

Zobacz także: Instalacje grzewcze - Porady

Równoległe podłączenie dwóch źródeł ciepła

Aby połączyć w domu równolegle dwa źródła ciepła najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. bufora cieplnego, poprzez który będziemy zasilać całą instalację grzewczą.

REKLAMA

– „Wielkość bufora cieplnego dla 20 kW źródła ciepła powinna wynosić około 800 - 1000 l. Konieczna jest też dosyć kosztowna inteligentna automatyka i dodatkowe układy pompowe.
Oczywiście niezbędne jest do tego pomieszczenie o odpowiednio dużej powierzchni. Z mojej praktyki wynika, że takie rozwiązania, z uwagi na wysoki koszt i znaczny stopień skomplikowania, są wykonywane niezbyt często. Najczęściej instalatorzy proponują inwestorowi rozwiązania znacznie uproszczone a wg nich równie efektywne” –
mówi Rafał Durda, ekspert z firmy TECE.

Najczęściej proponuje się dosyć drogą automatykę regulującą proces spalania drewna w kominku. Trzeba tu dodać, że spalanie drewna w kominku to nie to samo co spalanie gazu lub oleju opałowego. Jeśli wystąpi nadwyżka ciepła, czyli woda grzewcza osiąga zbyt wysoką temperaturę, to jedynym rozwiązaniem jest spowolnienie procesu spalania poprzez zmniejszenie dopływu powietrza. I tu pojawiają się poważne komplikacje.

Zobacz także: Instalacje grzewcze - Porady

„Zdaniem fachowców, kominki wyposażone w płaszcz wodny pracują dobrze zazwyczaj tylko wtedy, gdy czas ich pracy wynosi kilkanaście godzin na dobę, i nie jest przekraczana moc nominalna.
Mamy wtedy pewność, że spaliny będą dopalone, a w kominie nie osadzi się zbyt dużo cząstek smolistych” –
wskazuje ekspert firmy TECE.

Trzeba pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym używany jedynie wybiórczo przez kilka godzin w ciągu dnia lub tygodnia i to z zasady w chłodniejsze dni. Przy takim używaniu tego źródła możemy zniszczyć cały komin.

– „Powodem tego uszkodzenia może być zbyt niska temperatura w komorze spalania. Podczas niecałkowitego spalania drewniany opał może nadmiernie dymić, co z kolei szybko doprowadzi do powstania szkodliwych cząstek smolistych w przewodzie kominowym”- dodaje Rafał Durda.

Kominek bez płaszcza wodnego

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem o dużej bezwładności cieplnej i wyłączenie go, np. na noc, spowoduje duże wychłodzenie bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga i rano trzeba będzie długo czekać, aż grzejnik ten zaabsorbuje na tyle dużo ciepła, że będzie go mógł przekazać do pomieszczenia.

Przed zdecydowaniem się na taką instalację warto zatem pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła.

Kominek z płaszczem wodnym tej funkcji nie spełni – ponieważ nie jest on kotłem gdzie proces spalania jest o wiele łatwiej kontrolować. Rozwiązaniem, które znacznie lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym jest kominek podgrzewający tylko powietrze.

„W sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniu lub pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym podniesie się o 2oC, to ilość ciepła przekazywanego przez ogrzewanie podłogowe zmniejszy się o ponad 40%. Najprostsza automatyka pomieszczenia sterująca tym ogrzewaniem wyłączy go – bez potrzeby stosowania bardzo drogich sterowników sprzęgających to źródło ciepła z instalacją grzewczą. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że kominki bez płaszcza wodnego znakomicie sprawdzają się, jako dodatkowe źródło ciepła i, co najważniejsze, nie komplikują w sposób niepotrzebny układu grzewczego” – mówi ekspert firmy TECE.

Podsumowując powyższe wskazania eksperta pamiętajmy, że mimo podjętych wysiłków wodne ogrzewanie podłogowe sprzężone z kominkiem z płaszczem wodnym może nie funkcjonować tak efektywnie, jak tego oczekujemy. Problemem jest nie tylko konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownie, ale fakt, że automatyka, pompy i inne urządzenia towarzyszące nie są urządzeniami w pełni bezobsługowymi. Skomplikowane instalacje są bardziej podatne na awarie i wymagającymi fachowego serwisu oraz częstszej konserwacji.

Zobacz także: Instalacje grzewcze - Porady

Co do oszczędności energii to należy wziąć pod uwagę, że tak skomplikowany układ grzewczy pochłonie znaczne ilości energii elektrycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA