REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Najczęstsze przyczyny pożarów

Jak wskazują statystyki publikowane co roku przez Straż Pożarną, do najczęstszych przyczyn pożarów należą nieostrożne obchodzenie się z grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, na paliwo stałe i ciekłe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewanie pomieszczeń, przenośne grzejniki), a także ich wady. W czasie sezonu grzewczego, który trwa w Polsce od października do kwietnia, co roku notuje się średnio kilkanaście tysięcy pożarów, z czego w wielu z nich giną ludzie.

REKLAMA

REKLAMA

– Zatrważająca jest strażacka statystyka związana z pożarami mieszkań. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach 2012 r. na terenie Wielkopolski w pożarach zginęło 7 osób. Analizy tych zdarzeń pokazują, że w zdecydowanej większości powstały one w porze nocnej, a ogniem objęte były niewielkie powierzchnie (około 1 m2) - mówi Sławomir Brandt, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Poznaniu.

 Dane te wskazują na powagę sytuacji i powinny przestrzegać naszych czytelników przed ryzykownym dogrzewaniem pomieszczeń w sezonie zimowym. Okazuje się, że aby bezpiecznie ogrzać mieszkanie lub dom, należy pamiętać o zaledwie kilku podstawowych zasadach.

Zobacz także: Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Bezpieczna instalacja grzewcza i kominowa

Aby przetrwać zimę w komfortowych i bezpiecznych warunkach warto jeszcze przed nastaniem mrozów pomyśleć o doborze odpowiedniej instalacji grzewczej i kominowej. Inwestycja w droższy, ale bardziej nowoczesny system – np. podczas budowy domu lub w trakcie generalnego remontu -  może być strzałem w dziesiątkę. Urządzenia najnowszej generacji są bowiem projektowane tak, aby spełniały dzisiejsze wymogi energooszczędności i ekologii. Oznacza to, że prawdopodobnie w kilka sezonów grzewczych poniesiona inwestycja zwróci się nam w postaci zaoszczędzonego paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak za późno już na generalny remont lub wcale nie mamy na niego ochoty, a nasza aktualna instalacja grzewcza i kominowa pozostawia wiele do życzenia, warto zwrócić uwagę na systemy kominowe zewnętrzne.

Dwuścienne systemy kominowe

REKLAMA

Od jakiegoś czasu na polskim rynku można spotkać stalowe dwuścienne systemy kominowe, czyli  lekkie konstrukcje, które montuje się  bezpośrednio do zewnętrznej ściany domu. Są niezastąpione w przypadku braku wolnego szachtu kominowego w domu oraz w sytuacji, gdy nie chcemy angażować się w kosztowny i długotrwały remont mieszkania, który wiąże się z budową nowego przewodu kominowego.

Kominy zewnętrzne jednościenne należą do grupy produktów samodzielnych, które nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów ochronnych, jak np. ceramiki. Ich  wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna lub ceramiczna. Środek  kominów dwuściennych wykonany jest z  blach nierdzewnych, kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 [mm], rura zewnętrzna z blachy nierdzewnej grubości 0,5–1,0 [mm], izolacja termiczna ma grubość 30 [mm] lub 60 [mm].

Zobacz także: Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Zasady bezpiecznego ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń

– Należy pamiętać, że podczas pożaru dla człowieka dym jest równie groźny i zabójczy jak ogień   Zagrożenie pożarowe nie dotyczy się wyłącznie starych kamienic wyposażonych w piece kaflowe, występuje ono w każdym z mieszkań  – podkreśla Brandt. – Warto to zagrożenie znać i usunąć. Warto pamiętać, że jest kilka prostych sposobów, aby być bezpiecznym w swoich domach. Pierwszym z nich jest montaż czujek dymu i czadu, które ostrzegą nas w nocy przed niebezpieczeństwem. Warto również zamykać drzwi do wszystkich pomieszczeń – zamknij drzwi i nie wpuszczaj ognia i dymu do swojej sypialni.

 Jak się okazuje, zasady bezpiecznego ogrzewania są bardzo proste, czasami mogą wydawać się nawet oczywiste. Zacząć należałoby od rodzaju urządzeń grzewczych w naszym domu. Nie należy stosować pieców, grzejników i innych tego typu maszyn, jeżeli nie są one dopuszczone na naszym rynku. Natomiast przed użyciem nowego urządzenia zaleca się zapoznać z instrukcją obsługi, w której zwykle są ujęte zasady poprawnego używania owego sprzętu. Naprawę zepsutych urządzeń należy powierzyć fachowcom.

Zobacz także: Instalacje grzewcze - porady

Składowanie materiałów palnych

Nie powinno się także składować materiałów palnych w bezpośredniej bliskości pieców, grzejników, kóz, kominków itd. Odległość od urządzenia grzewczego a np. łatwopalnych ozdóbek, papierków, makulatury, firan itp. powinna wynosić co najmniej 0,5 metra. Jeżeli dogrzewamy się przykładowo przenośnymi grzejnikami lub piecykami, niedozwolone jest ustawianie ich bezpośrednio na podłożu palnym (dywany, maty papierowe).

Stosowanie paliw zgodnie z ich przeznaczeniem

Należy także pamiętać, aby stosować do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane przez jego producenta. Zlekceważenia zwłaszcza tego zalecenia może doprowadzić do rozszczelnienia się przewodów spalinowych lub ich zatkania, co w konsekwencji może spowodować pożar, zaczadzenie, a nawet wybuch.

Kontrola przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Równie ważna co ostrożne obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi, jest regularna kontrola przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Komin oraz elementy instalacji spalinowej są wyrobami budowlanymi i podlegają regulacjom prawa budowlanego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków Dz. Ust. nr 109 poz. 719) czyszczenie przewodów kominowych należy przeprowadzać w paleniskach opalanych paliwem stałym co najmniej 4 razy w roku, natomiast w przypadku opalania paliwem płynnym i gazowym minimum 2 razy w roku. Treść ustawy jest ogólnie dostępna w Internecie, można ją także znaleźć na stronach producentów systemów kominowych.

Zobacz także: Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Jak widać, zasady dotyczące bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych oraz ogrzewania pomieszczeń nie wymagają wielkiego wysiłku oraz wysokich kosztów. Kluczowy w tej kwestii wydaje się być zdrowy rozsądek oraz traktowanie tzw. okazji cenowych z dystansem. Warto również pamiętać, że renoma w branży systemów kominowych oraz urządzeń grzewczych to wskazówka pewnej, sprawdzonej przez wielu inwestorów inwestycji. Szukajmy zatem producentów, którzy mogą pochwalić się wieloma certyfikatami jakości oraz wyróżnieniami w ogólnopolskich rankingach.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA