Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Wybierając miejsce na kominek, mamy zazwyczaj na uwadze jego efektowny wygląd, ale nie wolno również zapominać o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej komina, ponieważ priorytetem jest zapewnienie mu dostępu do przewodu kominowego.
REKLAMA
Istotnym elementem jest wytrzymałość fundamentu lub stropu w miejscu, w którym ma stanąć kominek. Należy wziąć pod uwagę, że przeciętny wkład wraz z obudową waży około 500 kg. Ze względów bezpieczeństwa na obudowie, ścianach i podłodze nie można układać przewodów instalacji elektrycznej i gazowej. Usytuowanie kominka nie powinno zaburzać funkcjonalności pomieszczenia i utrudniać komunikacji. Pamiętajmy, również, że wokół kominka nie mogą zbyt blisko stać żadne meble, a podłoga i sufit muszą zostać wykonane z materiałów niepalnych.
Zobacz także: Ile będzie kosztował kominek w moim domu?
Jeśli mamy rozwiązaną kwestię bezpieczeństwa, możemy skupić się na aspektach wizualnych.
REKLAMA
Kominek najchętniej umieszczamy w mniej lub bardziej centralnym punkcie domu zazwyczaj jest to pokój dzienny. Największą popularnością cieszą się tradycyjne wkłady kominkowe, usytuowane na ścianie w salonie, ale możliwości lokalizacji jest zdecydowanie więcej.
Jeśli chcemy przy kominku uzyskać atmosferę prawdziwego azylu i stworzyć kameralny kącik, możemy zdecydować się na umiejscowienie kominka w rogu salonu. Wystarczy tylko postawić wygodny fotel lub kanapę i relaksować się do woli.
Ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie ścianki w której można umiejscowić wkład z szybami na przestrzał. Największą zaletą takich kominków jest fakt, że palenisko jest w nich bardziej eksponowane niż w kominkach z tradycyjnymi wkładami, ponieważ ogień jest widoczny z dwóch stron.
Zobacz także: Rozpalanie ognia w kominku
Możliwość jeszcze większego wyeksponowania żywego płomienia daje nam usytuowanie przy ścianie kominka narożnego. Taka lokalizacja sprawia, że ogień jest widoczny z dwóch stron, a przy dobrym umiejscowieniu kominka również z innych pokoi. Kominek może stać się elementem scalającym dwa sąsiadujące pomieszczenia, warto wtedy
umieścić go na granicy wydzielonych stref, na przykład: wypoczynkowej i jadalni.
W przypadku otwartych salonów kominek stanie się wtedy łącznikiem poszczególnych części wnętrza.
Natomiast jeżeli marzy nam się piękny kominek, który będzie ozdobą salonu, można pomyśleć o wkładzie, w którym palenisko jest widoczne z trzech stron.
Wybór lokalizacji kominka należy dokładnie przemyśleć, to nie komoda czy kanapa, którą można przestawić w dowolne miejsce. Nie należy zapominać, że na długie lata będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to, by ciekawie komponował się z wnętrzem.
Zobacz także: Konserwacja kominków
REKLAMA
REKLAMA