REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

Subskrybuj nas na Youtube
System kominowy. Fot. MK Systemy Kominowe
System kominowy. Fot. MK Systemy Kominowe
MK Systemy Kominowe

REKLAMA

REKLAMA

Stalowe systemy coraz częściej stosuje się zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach starszej generacji. Wysoka bezawaryjność systemów kominowych, ich nowoczesność i długi okres eksploatacji to tylko niektóre z zalet tego typu przewodów kominowych. Zobacz, czy warto stosować systemy kominowe w domach jednorodzinnych?

Wprowadzone w XX wieku nowoczesne i oszczędne źródła ciepła sprawiły, że tradycyjne rozwiązania, takie jak kominy z cegły nie dały rady sprostać ich wymogom. Pożądane, z punktu widzenia oszczędności energetycznych, obniżanie temperatury spalin odprowadzanych do komina spowodowało wykraplanie się kondensatu w kominie. Kominy stały się mokre. Cegła i spoiny nie wytrzymywały kontaktu z kwaśnym kondensatem. Z tego powodu kominy z cegły ulegały szybkiemu zniszczeniu.

REKLAMA

System kominowy. Fot. MK Systemy Kominowe

REKLAMA

 Odpowiedzią na pojawienie się tego problemu, było skonstruowanie systemów kominowych odpornych na wilgoć. Ponadto okazało się, że wytwarzane w sposób przemysłowy systemy kominowe są łatwiejsze w montażu i tańsze, niż tradycyjne kominy. Wszystko to spowodowało, że kominy z cegły coraz częściej są wypierane przez nowoczesne, kwasoodporne systemy kominowe.

–  Komin stanowi bardzo ważny element budynku. Jego zadaniem jest bezpiecznie odprowadzić spaliny z domowego kotła, kominka czy modnej ostatnio kozy –  tłumaczy Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Niesprawny, uszkodzony, nieprawidłowo eksploatowany lub źle dobrany komin może być przyczyną powstania pożaru, albo zatrucia tlenkiem węgla. W Polsce nałożony jest na nas obowiązek czyszczenia kominów, co jest podstawą gwarancji w przypadku systemów kominowych – dodaje.

Czym jest „system kominowy”?

System kominowy jest zespołem prefabrykowanych elementów i kształtek, które po połączeniu tworzą komin. System kominowy umożliwia indywidualnie dopasowanie konstrukcję komina do naszych potrzeb. Osoba projektująca system, wybiera dla konkretnego domu odpowiedni przekrój komina, jego wysokość oraz punkt podłączenia paleniska. Mamy także możliwość wyboru sposobu odprowadzania skroplin. Systemy kominowe bardzo często wyposażone są w warstwę otuliny, eliminuje to potrzebę dodatkowej izolacji. Decydując się na system kominowy i kupując go bezpośrednio u producent, możemy także liczyć na sprawne dobranie komina do pieca, ważna jest w tym przypadku jego średnica i wysokość.

Gwarancja

REKLAMA

Systemy kominowe mają wiele zalet. Wybierając komin prefabrykowany znanego producenta, zyskujemy gwarancję nawet na 10 lat, mamy też pewność, że nabyty produkt jest wysokiej jakości, która poparta jest licznymi certyfikatami. Możemy także założyć, że wybrane przez nas urządzenie było konstruowane przez profesjonalistów według aktualnych norm budowlanych. To bardzo ważne, ponieważ kupno systemu kominowego to inwestycja nie tylko w długoletni komfort cieplny, ale także bezpieczeństwo własne oraz naszej rodziny.

– Bezpieczny komin to bezpieczny sen całej rodziny, a zwłaszcza bezpieczeństwo dziecitłumaczy Piotr Pacyna. – Przed jego kupnem koniecznie należy sprawdzić certyfikaty jakości i deklaracje zgodności z normami unijnym, którymi chwali się producent. Komin ma służyć przez dziesiątki lat, dlatego nowicjusze w tej branży na zaufanie muszą sobie zapracować. Zawsze większe zaufanie budzi duży producent działający od wielu lat, sprawdzony przez setki tysięcy użytkowników w wielu krajach.

System kominowy. Fot. MK Systemy Kominowe

Stalowy dwuścienny system kominowy

Stalowe dwuścienne systemy kominowe to lekkie konstrukcje, których montaż nie wymagają wykonywania fundamentów. Można je mocować bezpośrednio do ściany domu. Dwuścienne systemy kominowe posiadają tzw. płaszcz zewnętrzny wykonany ze stali szlachetnej, dzięki któremu nie ma potrzeby obudowywania tego typu systemów. Dzięki temu, dwuścienne stalowe systemy kominowe pełnią rolę samodzielnego komina znajdującego się na zewnątrz budynku. Jest to możliwe dzięki coraz większej uwadze producentów skierowanej na design produktów.

Z jakich materiałów wykonuje się systemy kominowe?

Do produkcji systemów kominowych wykorzystuje się stal szlachetną (austenityczną i ferrytyczną). Są to stale o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych oraz rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych.

Kominy wykonane w tej technologii nie wymagającą stosowania ceramiki. Ich wnętrze stanowi przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna lub ceramiczna. Środek kominów dwuściennych wykonany jest z blachy kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 mm, rura zewnętrzna z blachy nierdzewnej zazwyczaj ma grubość  od 0,5  do 1,0 mm, izolacja termiczna ma grubość 30 mm lub 60 mm.

Zalety systemów kominowych dwuściennych

Do głównych zalet stalowych dwuściennych systemów kominowych należą: szybki montaż, niewielka masa całego systemu oraz praktyczna bezawaryjność. Konstrukcję komina stalowego nie wymaga uciążliwych prac murarskich, a komin można zamontować nawet po zakończeniu budowy. Możliwość montażu systemów kominowych na zewnątrz budynku to kolejna cecha, która bardzo często przekonuje inwestorów do wyboru właśnie tego rozwiązania.

Stalowe systemy kominowe to nowe rozwiązanie na polskim rynku, które ma coraz więcej zwolenników. Tego typu systemy kominowe wzbudzają zainteresowanie nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę i warunki gwarancji, ale przede wszystkim na długoletnią bezawaryjność i bezpieczeństwo. To rozwiązanie wprost stworzone dla osób dbających o komfort cieplny i psychiczny w swoim domu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA