Czym malować i tapetować?
REKLAMA
REKLAMA
Jednak różnorodność tych materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie laika, który po raz pierwszy chce podjąć się malowania lub tapetowania.
REKLAMA
Pędzle i wałki
Wśród narzędzi do malowania znajdziesz pędzle, wałki i pistolety natryskowe. Najczęściej do odnowienia ścian domu używa się pędzli i wałków. O przeznaczeniu tych narzędzi decyduje materiał, z którego zostały wykonane. I tak farby akrylowe należy nakładać pędzlami nylonowymi, farby olejne należy rozprowadzać pędzlami z włosia naturalnego. Pędzle oprócz rodzaju włosia różnią się także wielkością i kształtem. Nawet jeśli będziesz malował wałkiem mały pędzel może Ci się przydać do malowania wykończeń – rogów i kantów. Spotkać też możesz pędzle skośne – jednak nie ma potrzeby ich kupowania każdego do innego zadania, często bowiem wystarcza jeden prosty pędzel do wykonania zadań specjalnych.
Zobacz także: Jak dobrać narzędzia malarskie?
Pędzel o rozszerzonym włosiu nabiera dużo farby, zatem malowanie nim polega na delikatnym muskaniu ściany. Pędzle, których włosie jest ostro zakończone pozwalają lepiej dozować farbę.
Wałki do malowania możesz wybierać tradycyjne szerokie. Wówczas nanoś farbę w następujący sposób:
Wykonaj kilka ruchów poziomych, a następnie ruchami pionowymi rozprowadź równo farbę.
Wałki małe i o krótkim włosiu służą malowaniu trudno dostępnych zakamarków i kątów. Mają jednak tę wadę, że trzeba je stale zanurzać w farbie. Duży wałek o długim włosiu pozwala na znacznie rzadsze sięganie do wanienki z farbą.
Zobacz także: Jakie są techniki malowania ścian zewnętrznych?
Zwróć uwagę na jakość włosia, z jakiego zrobiony jest wałek: najlepsze są wałki o włosiu wysokiej jakości, z kolei jeśli zależy Ci na uzyskaniu porowatej powierzchni wybierz wałek z gęstym włosiem.
Możesz też spotkać wałki moherowe – są one przeznaczone do nakładania kleju do tapet. Ich zaleta jest to, że nie pozostawiają pęcherzyków powietrza.
Malowanie natryskowe
Malowanie natryskowe rzadko stosowane jest w domach i mieszkaniach. Wymaga bowiem użycia kompresora lub pistoletu rozpylającego.
Zobacz także: Malowanie metalowych powierzchni
REKLAMA
REKLAMA