REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!
Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

Rządowe programy zachęcające do inwestowania w odnawialne źródła energii stanowiły kuszącą okazję dla wielu Polaków. Jednakże coraz częściej słychać skargi użytkowników pomp ciepła na wysokie rachunki za energię. Budzą one niepokój tych osób, które dopiero stoją przed decyzją zainstalowania takiego rozwiązania w swoim domu. Czy te obawy są uzasadnione?

REKLAMA

Według ekspertów problem często leży nie w samych pompach, lecz w błędach popełnionych przy ich doborze i instalacji. To one sprawiają, że koszty eksploatacji takich urządzeń rosną. Co zrobić, by pompa ciepła okazała się wyborem ekonomicznie uzasadnionym?

Zanim wybierzesz pompę ciepła, zrób audyt i przygotuj budynek!

Audyt energetyczny budynku, w którym będzie instalowana pompa ciepła, powinien być jednym z pierwszych kroków poprzedzających całą inwestycję. Jest bowiem niezbędny do dopasowania odpowiedniej mocy pompy. 

- W przeszłości audyty energetyczne często były pomijane, ale obecnie są wymagane m.in. przy ubieganiu się o dofinansowanie. Niestety, z powodu braku profesjonalizmu audytorów i świadomości właścicieli domów wiele audytów jest przeprowadzanych online. Taki audyt jest niestety bezwartościowy i prowadzi do błędnych obliczeń. Tylko na podstawie pełnej analizy dokumentów i stanu faktycznego audytor może prawidłowo określić zapotrzebowanie na energię niezbędną do tego, aby ogrzać dom – tłumaczy Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet.

Na wydajność energetyczną pompy negatywnie wpływa też brak właściwego przygotowania budynku przed jej instalacją. Choć pompę ciepła można zainstalować w każdym budynku – nie tylko w nowym, to przed jej montażem konieczne może być przeprowadzenie dodatkowej termomodernizacji. Polega ona na dostosowaniu budynku do specyfiki pracy pompy ciepła. Brak wykonania tego kroku może wiązać się z wyższymi kosztami utrzymania pompy, w tym wysokimi rachunkami za prąd i problemami natury technicznej. 

Za słaba źle, za duża – jeszcze gorzej! Kilka słów o mocy pompy

Dobór mocy pompy jest kluczowym elementem planowania instalacji grzewczej. Niewłaściwie dobrana moc urządzenia może prowadzić do niekorzystnych skutków, większego zużycia prądu i skrócenia żywotności pompy.

Pompa ciepła o zbyt małej mocy nie będzie po prostu w stanie odpowiednio ogrzać budynku, nawet mimo pracy na najwyższych obrotach. W efekcie właściciele budynku mogą doświadczać problemów z temperaturą wewnątrz pomieszczeń, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.

Zbyt duża moc pompy ciepła z kolei prowadzi do taktowania. Oznacza ono częste włączanie i wyłączanie sprężarki, co skraca jej żywotność i prowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Skutkuje to również wyższymi rachunkami za prąd oraz koniecznością częstszych napraw i serwisu, co generuje dodatkowe koszty.

- Wielu inwestorówu dobiera moc pompy do najniższej możliwej temperatury otoczenia lub do metrażu domu. Przy podjęciu decyzji o wyborze pompy ciepła sugeruje się wyłącznie jej mocą. Tymczasem pompę ciepła należy dopasować do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku, biorąc pod uwagę zarówno temperatury zewnętrzne, jak i wymagania cieplne. Urządzenie dostosowujemy zatem przede wszystkim do tak zwanego punktu biwalentnego. Dzięki temu unikniemy nadmiernego zużycia energii elektrycznej i dodatkowych kosztów – dodaje Dariusz Król.

Punkt projektowy a punkt biwalentny – nie szykuj się na syberyjskie mrozy

Punkt projektowy – ustalany przez projektanta całej instalacji – to temperatura, do jakiej należy dostarczyć odpowiednią ilość energii, aby utrzymać komfort termiczny w budynku mimo niskiej temperatury otoczenia. Dobieranie mocy pompy wyłącznie do punktu projektowego jest jednak błędem, ponieważ w Polsce dni o skrajnie niskiej temperaturze zdarzają się bardzo rzadko. To właśnie dlatego moc pompy powinna być dostosowana do punktu biwalentnego. Określa on moment, w którym zapotrzebowanie na ciepło przewyższa możliwości wytworzenia energii cieplnej przez pompę ciepła. Wtedy konieczne jest uruchomienie dodatkowego źródła ciepła, na ogół grzałki elektrycznej, która stanowi kolejny ważny element mający wpływ na wydajność pomp ciepła. 

Określając ten moment, specjalista bierze pod uwagę dane z lat poprzednich, informujące, jakie temperatury panowały najczęściej, uwzględnia skrajne temperatury i czas ich występowania. Wszystko po to, by znaleźć równowagę między mocą pompy wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło tak w chłodne, jak i nieco cieplejsze dni, oraz by liczba dni, podczas których potrzebne będzie wspomaganie grzałką, nie była zbyt duża. 

 

Nie ryzykuj i nie rezygnuj z grzałki

Czy warto ryzykować, rezygnując z grzałki w pompie ciepła? Niektórzy inwestorzy tak uważają. Twierdzą, że pompa powinna efektywnie ogrzewać dom nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Ale czy to prawda? W Polsce takie warunki atmosferyczne zdarzają się rzadko, zwykle przez kilka czy kilkanaście dni w ciągu całego sezonu grzewczego. 

Aby ogrzać dom w tak niskich temperaturach bez użycia dodatkowego źródła ciepła, należałoby wybrać pompę o dużej mocy. Takie urządzenie będzie jednak z jednej strony pobierać znacznie więcej prądu niż grzałka, z drugiej zaś spowoduje wystąpienie w cieplejsze dni wspomnianego efektu taktowania, skracając  żywotność najdroższego elementu pompy ciepła – sprężarki. 

- Korzystając z grzałki dogrzewającej, można sprawić, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji. Grzałka jest uruchamiana tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej punktu biwalentnego, czyli momentu, kiedy zapotrzebowanie na ciepło przekracza możliwości pompy ciepła. Dzięki temu pompa ciepła może działać efektywnie przez większość czasu, zużywając mniej prądu niż pompa o większej mocy – dodaje ekspert z Solplanet.

Błędy w instalacji a koszty utrzymania pompy ciepła 

Pompę ciepła można nie tylko nieprawidłowo dobrać, ale też zainstalować.

- W branży pojawiła się pilna potrzeba zwiększenia kontroli nad jakością instalacji grzewczych wykonywanych przez specjalistów zajmujących się pompami ciepła. Moim zdaniem większość z tych instalacji nie spełniłaby norm odbiorów technicznych. Brak wodoszczelnych rozdzielnic w standardzie IP65, pomijanie dławików na przewodach czy umieszczanie rozdzielnic pod rurami wodnymi to tylko niektóre z rażących zaniedbań. Poprawa standardów montażu jest niezbędna, aby zapewnić klientom skuteczność i bezpieczeństwo systemów pomp ciepła – tłumaczy Dariusz Król. 

Wielu problemów techniczno-ekonomicznych związanych z pompami ciepła by w ogóle nie było, gdyby instalatorzy poświęcali na swoje zadania odpowiednią ilość czasu i uwagi. Do najczęściej popełnianych błędów należą między innymi brak wyczyszczenia całej instalacji hydraulicznej, źle dobrane miejsce instalacji pompy, błędnie dobrane średnice rur, niedopasowane lub brak filtrów przed wymiennikiem ciepła, a także nieprawidłowo zamontowana jednostka zewnętrzna.

- W ostatnich 2-3 sezonach do branży instalatorskiej dołączyło wielu nowych pracowników, niestety często bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia potrzebnego do skutecznego montażu pomp ciepła. To zjawisko przyczyniło się poniekąd do obniżenia jakości wykonywanych instalacji – mówi Dariusz Król z Solplanet.

Wzrost popytu na pompy ciepła i nieoczekiwany brak wystarczającej ich liczby na rynku skłoniły instalatorów do podejmowania ryzykownych decyzji dotyczących doboru i montażu tych urządzeń. W konsekwencji w wielu domach działają przewymiarowanie pompy i zaniedbane instalacje elektryczne, co generuje wysokie rachunki za prąd i obniża wydajność systemów grzewczych. 

To nie sama pompa ciepła, a nieprawidłowe dopasowanie i montaż wpływają negatywnie na koszty jej eksploatacji. Dlatego warto zainwestować swój czas i środki we właściwy wybór urządzenia. To pozwoli cieszyć się efektywnym, ekologicznym i oszczędnym systemem grzewczym – bez rozczarowań!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-10-10 12:20:53
    Wielu moich znajomych wybrało Home Group Black podczas zakupu mieszkania w Katowicach i są zachwyceni – serdecznie polecam!
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA