REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

REKLAMA

REKLAMA

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to, w dużym skrócie, nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Źródłem jest nasza najbliższa gwiazda, która wprawdzie nie emituje prądu jako takiego, ale obdarza Ziemię światłem o potężnej mocy. Owe światło jesteśmy dziś zdolni przetworzyć na energię elektryczną. Dzieje się tak głównie dzięki zaawansowanej technologii, którą w naszej epoce, dysponujemy jako cywilizacja. Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw wyłapujących słoneczne światło i falownika przetwarzającego jego energię na prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. System podłączony do domowej instalacji zapewnia nam energię elektryczną całkowicie za darmo i całkowicie niezależnie od monopolistycznych dostawców. Dodatkowo, dzięki temu, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Nie korzystamy bowiem ze zbiorczej mocy tradycyjnej elektrowni, która zwykle spala, obciążający naszą planetę, węgiel.

REKLAMA

Do największych zalet fotowoltaiki należą:

  • niezależność energetyczna

Gdy stajemy się już właścicielami systemu, sprzężonego z naszą domową instalacją elektryczną, przestają nas interesować ceny rosnących stawek za kilowat, pozostają jedynie opłaty przesyłowe. A niestety zarówno węgiel jak i wysokość faktur z zakładów energetycznych powiązane są dość mocno z niestabilną sytuacją w regionie. A przez najbliższe lata sytuacja ta będzie się komplikować jeszcze bardziej.

  • oszczędności

Zyskujemy o wiele niższe rachunki za prąd! To realna oszczędność dla każdego gospodarstwa domowego.

  • ekologia

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa powinna opierać się nie tylko na segregacji śmieci i ograniczaniu użytkowania plastiku. Powinniśmy podjąć działania bardziej systemowe i mające znacznie większą moc w ujęciu ogólnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Gdy myślimy o panelach, mamy dwie podstawowe możliwości: umiejscowienie ich na dachu (najlepiej skośnym, nie płaskim) lub na specjalnym rusztowaniu na działce obok domu. Gdy naprawdę już nie widzimy innej opcji, możemy zdecydować się na odpowiednio nasłonecznioną ścianę. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub wolnej powierzchni działki. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

  • nasłonecznienie terenu

Położenie domu, działki względem słońca. Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną dla nas. Jeśli nie mamy miejsca na działce, nie pakujmy na niej paneli na siłę. Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejsza będzie jednak jak najlepsza ekspozycja względem słońca.

  • zacienienie terenu

Nie umieścimy zatem paneli pod drzewami. Dlatego ten czynnik musi być brany pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest otwarta, a nad budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna.

  • estetyka

Istotną sprawą jest również fakt, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania. Jednak wszystko zależy ostatecznie od lokalnych warunków i naszej decyzji.

  • rodzaj dachu oraz jego pochylenie

Kwestia techniczna. Nie na każdym dachu da się zamontować panele. Ważny jest też odpowiedni kąt względem padania promieni słonecznych.

  • wygoda czyszczenia

Jedynym zasadniczym minusem instalacji dachowej jest trudna dostępność do niej. Panele umieszczone na ziemi można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, w 90% przypadków deszcze załatwiają sprawę za nas, więc nie jest to aspekt, którym należałoby się przejmować.

Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA