Problematyczny status instalacji przesyłowych
REKLAMA
REKLAMA
Sprawa jest szczególnie istotna i kłopotliwa zarazem dla rozliczeń między przedsiębiorstwami dostarczającymi energię, deweloperami, a właścicielami poszczególnych lokali, czy też wspólnoty mieszkaniowej. Status urządzeń przesyłowych w budynku reguluje art. 49 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim z chwilą podłączenia instalacji do sieci zmienia ona swój charakter prawny. Przestaje ona być częścią danej nieruchomości i uzyskuje status rzeczy odrębnej i wchodzi w skład przedsiębiorstwa przesyłowego.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości Saveinvest, podkreśla fakt, że kodeks cywilny przewiduje jednak pewne wyjątki od zasady mówiącej, że nieruchomość rozciągać się może na połączoną z nią rzecz ruchomą. Zgodnie z powyższym urządzenia do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, prądu i podobne nie należą do nieruchomości w sytuacji gdy wchodzą one w skład przedsiębiorstwa (przesyłowego). Osoba, która poniosła koszty ich budowy oraz jest ich właścicielem, może zażądać od przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci, nabycia ich za odpowiednim wynagrodzeniem – chyba, że uprzednio w umowie strony postanowiły inaczej. Z takim żądaniem przeniesienia własności może także wystąpić przedsiębiorca.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Bartosz Antos, Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.