Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
Ciągle poprawiany jest projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, mimo że pierwotnie został on przyjęty w listopadzie ubiegłego roku przez rządowy Komitet do Spraw Europejskich. Ustawa ta ma na celu wdrożenie przepisów europejskich, które powinny obowiązywać w naszym kraju już od roku. Przepisy będą dotyczyły konieczności tworzenia budynków prawie zero energetycznych – w Polsce nadal jednak nie określono co do dokładnie znaczy. Budynki tego typu miałyby powstawać od 2018 roku – jeśli tworzone byłyby na potrzeby użyteczności publicznej, a od 2020 roku ustawa objęłaby wszystkie nowo stawiane budynki.
Zobacz też: serwis Instalacje elektryczne
Obowiązek instalacji inteligentnych liczników – nowość w prawie energetycznym
W tym roku powinna powstać także nowelizacja ustawy o prawie energetycznym dotycząca konieczności montowania tak zwanych inteligentnych liczników i stworzenia Operatora Informacji Pomiarowej. Operator ten miałby być państwową spółką pobierającą dane z liczników energetycznych wszystkich odbiorców energii. Na razie wiadomo jednak tylko tyle, że ministerstwo gospodarki doszło do porozumienia z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i z ministerstwem finansów.
Korytarze przesyłowe – możliwość realnego wprowadzenia?
Od pięciu lat nie udało się uchwalić ustawy o korytarzach przesyłowych, ale w związku z krytyką ze strony Najwyższej Izby Kontroli istnieje szansa, że zostanie ona uchwalona jeszcze w tym roku. Ustawa ta ma z założenia ułatwić inwestowanie w sieci przesyłowe – gazowe, ciepłownicze, ropociągi i elektroenergetyczne. Niestety duży sprzeciw wyrażają samorządy i rzeczoznawcy majątkowi.
Nowela kogeneracyjna
Najprawdopodobniej także jeszcze w tym roku zostanie uchwalona tak zwana nowela kogeneracyjna – ustawa, która przywróci na najbliższe dwa lata system wsparcia energii w wysokosprawnej kogeneracji, czyli możliwości wytwarzanie jednocześnie prądu i ciepła. Taka możliwość wymaga niestety znacznie droższych technologii, ale posiada wielki plus – ogranicza emisję CO2. Nowela ta będzie miała także wpływ na wzrost ceny prądu i ciepła, dla indywidualnego odbiorcy oznacza to około 3% więcej.
Prace nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego
Rząd nadal pracuje także nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego – o opodatkowaniu oraz o eksploatacji i powołaniu Narodowego Operatora Kopalni Energetycznych. Po ostatnich złagodzeniach planowane są jeszcze jedne zmiany przed uchwaleniem tej ustawy.
Zobacz też: Dodatek energetyczny w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA