REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

Justyna Hek
Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku
Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 roku prawo energetyczne liczy na wejście w życie kilku ustaw, między innymi dotyczących korytarzy przesyłowych, gazu łupkowego, odnawialnych źródeł energii, turbin wiatrowych oraz inteligentnych liczników. Czy rzeczywiście te przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku? Co zmieni się w prawie energetycznym w 2014 roku?

REKLAMA

Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Ciągle poprawiany jest projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, mimo że pierwotnie został on przyjęty w listopadzie ubiegłego roku przez rządowy Komitet do Spraw Europejskich. Ustawa ta ma na celu wdrożenie przepisów europejskich, które powinny obowiązywać w naszym kraju już od roku. Przepisy będą dotyczyły konieczności tworzenia budynków prawie zero energetycznych – w Polsce nadal jednak nie określono co do dokładnie znaczy. Budynki tego typu miałyby powstawać od 2018 roku – jeśli tworzone byłyby na potrzeby użyteczności publicznej, a od 2020 roku ustawa objęłaby wszystkie nowo stawiane budynki.

Zobacz też: serwis Instalacje elektryczne

Obowiązek instalacji inteligentnych liczników – nowość w prawie energetycznym

W tym roku powinna powstać także nowelizacja ustawy o prawie energetycznym dotycząca konieczności montowania tak zwanych inteligentnych liczników i stworzenia Operatora Informacji Pomiarowej. Operator ten miałby być państwową spółką pobierającą dane z liczników energetycznych wszystkich odbiorców energii. Na razie wiadomo jednak tylko tyle, że ministerstwo gospodarki doszło do porozumienia z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i z ministerstwem finansów.

Korytarze przesyłowe – możliwość realnego wprowadzenia?

Od pięciu lat nie udało się uchwalić ustawy o korytarzach przesyłowych, ale w związku z krytyką ze strony Najwyższej Izby Kontroli istnieje szansa, że zostanie ona uchwalona jeszcze w tym roku. Ustawa ta ma z założenia ułatwić inwestowanie w sieci przesyłowe – gazowe, ciepłownicze, ropociągi i elektroenergetyczne. Niestety duży sprzeciw wyrażają samorządy i rzeczoznawcy majątkowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowela kogeneracyjna

 Najprawdopodobniej także jeszcze w tym roku zostanie uchwalona tak zwana nowela kogeneracyjna – ustawa, która przywróci na najbliższe dwa lata system wsparcia energii w wysokosprawnej kogeneracji, czyli możliwości wytwarzanie jednocześnie prądu i ciepła. Taka możliwość wymaga niestety znacznie droższych technologii, ale posiada wielki plus – ogranicza emisję CO2. Nowela ta będzie miała także wpływ na wzrost ceny prądu i ciepła, dla indywidualnego odbiorcy oznacza to około 3% więcej.

Prace nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego

Rząd nadal pracuje także nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego – o opodatkowaniu  oraz o eksploatacji i powołaniu Narodowego Operatora Kopalni Energetycznych. Po ostatnich złagodzeniach planowane są jeszcze jedne zmiany przed uchwaleniem tej ustawy.

Zobacz też: Dodatek energetyczny w 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA