REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak płacić niższe rachunki za prąd zimą. Poradnik

Ogrzewanie, kominek. Fot. Fotolia
Ogrzewanie, kominek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak obniżyć rachunki za prąd w okresie zimowym. Po pierwsze należy gasić światło w domu podczas naszej nieobecności, a także wyłączać sprzęt rtv. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Rachunki za prąd możne obniżyć też zmieniając dostawcę energii elektrycznej.

REKLAMA

Zima to okres, w którym rośnie zużycie energii przede wszystkim na oświetlenie naszych mieszkań
i domów. Krótki dzień i późny wschód słońca sprawiają, że sztuczne światło towarzyszy nam zimą praktycznie bez przerwy. Szarówka i długie wieczory sprzyjają spędzaniu czasu przed telewizorem czy komputerem, a przy bardzo niskich temperaturach, nieuniknionym staje się dogrzewanie pomieszczeń piecykami elektrycznymi. To wszystko sprawia, że zimą zużycie prądu w naszych domach rośnie nawet o kilkadziesiąt procent!

REKLAMA

Oszczędności można uzyskać stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby gasić światło w pustych pokojach i nie zostawiać włączonego sprzętu RTV podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Warto także ograniczyć działanie urządzeń w trybie czuwania. Pamiętajmy na przykład, że jeśli nie ładujemy telefonu lub innego sprzętu - należy odłączać od kontaktu ładowarki, bo wtedy także pobierają prąd!

Pewną oszczędnością może być gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaką wykorzystamy do sporządzenia napoju. Nie wkładajmy ciepłych posiłków do lodówki i nie trzymajmy długo otwartych od niej drzwi. Nie zasłaniajmy grzejników elektrycznych innymi meblami i przykręcajmy je podczas naszej nieobecności w domu. Warto rozważyć także zmianę żarówek na energooszczędne.

REKLAMA

Największe oszczędności możemy jednak uzyskać obniżając cenę za kWh, czyli wybierając lepszą ofertę. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Mimo, że rynek został uwolniony w 2007 roku, bardzo niewiele osób ma świadomość możliwości dokonania wyboru
i zmiany sprzedawcy prądu w gospodarstwie domowym – mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA. Obecnie jest to proste, jak zmiana operatora komórkowego czy dostawcy Internetu. Cała procedura jest bezpłatna, nie wymaga od nas wielu formalności, a umowę można podpisać bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka zmiana nie powoduje przerw w dostawach prądu, a w ofertach na rynku można przebierać. Zanim podpiszemy nową umowę należy zwrócić uwagę na stawki za jednostkę energii elektrycznej oferowane przez sprzedawcę, wysokość opłaty handlowej, okres na który podpisujemy umowę oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców oferuje klientom, którzy decydują się na zmianę, gwarancje stałej ceny. Dzięki temu klienci nie muszą obawiać się o ewentualne podwyżki w okresie obowiązywania umowy. Warto jednak sprawdzić, co oprócz takich gwarancji może zaoferować nam sprzedawca. I tak np. Energetyczne Centrum zabezpiecza swoich klientów podwójnie, bo poza gwarancją stałej ceny, daje również gwarancje niskiej ceny, czyli możliwość obniżenia stawki za prąd już w trakcie trwania umowy. - tłumaczy Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Damian Lindner. Fot. Materiały prasowe

Jeśli zimą zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, to już na wiosnę będziemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Zobacz także:  Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Zobacz także:  Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Zobacz także:  Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Źródło: Energetyczne Centrum SA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA