REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak płacić niższe rachunki za prąd zimą. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Ogrzewanie, kominek. Fot. Fotolia
Ogrzewanie, kominek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak obniżyć rachunki za prąd w okresie zimowym. Po pierwsze należy gasić światło w domu podczas naszej nieobecności, a także wyłączać sprzęt rtv. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Rachunki za prąd możne obniżyć też zmieniając dostawcę energii elektrycznej.

REKLAMA

Zima to okres, w którym rośnie zużycie energii przede wszystkim na oświetlenie naszych mieszkań
i domów. Krótki dzień i późny wschód słońca sprawiają, że sztuczne światło towarzyszy nam zimą praktycznie bez przerwy. Szarówka i długie wieczory sprzyjają spędzaniu czasu przed telewizorem czy komputerem, a przy bardzo niskich temperaturach, nieuniknionym staje się dogrzewanie pomieszczeń piecykami elektrycznymi. To wszystko sprawia, że zimą zużycie prądu w naszych domach rośnie nawet o kilkadziesiąt procent!

REKLAMA

Oszczędności można uzyskać stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby gasić światło w pustych pokojach i nie zostawiać włączonego sprzętu RTV podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Warto także ograniczyć działanie urządzeń w trybie czuwania. Pamiętajmy na przykład, że jeśli nie ładujemy telefonu lub innego sprzętu - należy odłączać od kontaktu ładowarki, bo wtedy także pobierają prąd!

Pewną oszczędnością może być gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaką wykorzystamy do sporządzenia napoju. Nie wkładajmy ciepłych posiłków do lodówki i nie trzymajmy długo otwartych od niej drzwi. Nie zasłaniajmy grzejników elektrycznych innymi meblami i przykręcajmy je podczas naszej nieobecności w domu. Warto rozważyć także zmianę żarówek na energooszczędne.

REKLAMA

Największe oszczędności możemy jednak uzyskać obniżając cenę za kWh, czyli wybierając lepszą ofertę. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Mimo, że rynek został uwolniony w 2007 roku, bardzo niewiele osób ma świadomość możliwości dokonania wyboru
i zmiany sprzedawcy prądu w gospodarstwie domowym – mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA. Obecnie jest to proste, jak zmiana operatora komórkowego czy dostawcy Internetu. Cała procedura jest bezpłatna, nie wymaga od nas wielu formalności, a umowę można podpisać bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka zmiana nie powoduje przerw w dostawach prądu, a w ofertach na rynku można przebierać. Zanim podpiszemy nową umowę należy zwrócić uwagę na stawki za jednostkę energii elektrycznej oferowane przez sprzedawcę, wysokość opłaty handlowej, okres na który podpisujemy umowę oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców oferuje klientom, którzy decydują się na zmianę, gwarancje stałej ceny. Dzięki temu klienci nie muszą obawiać się o ewentualne podwyżki w okresie obowiązywania umowy. Warto jednak sprawdzić, co oprócz takich gwarancji może zaoferować nam sprzedawca. I tak np. Energetyczne Centrum zabezpiecza swoich klientów podwójnie, bo poza gwarancją stałej ceny, daje również gwarancje niskiej ceny, czyli możliwość obniżenia stawki za prąd już w trakcie trwania umowy. - tłumaczy Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Damian Lindner. Fot. Materiały prasowe

Jeśli zimą zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, to już na wiosnę będziemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Zobacz także:  Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Zobacz także:  Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Zobacz także:  Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Źródło: Energetyczne Centrum SA.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA