REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatek energetyczny w 2014 r.

Justyna Hek
kontakt, Fot. Fotolia
kontakt, Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne powstał tak zwany dodatek energetyczny przysługujący odbiorcy wrażliwemu, czyli takiemu, który już pobiera dodatek mieszkaniowy i zaliczany jest do osób najuboższych. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić aby otrzymać dodatek energetyczny? Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek i ile on wynosi?

REKLAMA

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadza od początku bieżącego roku dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego – takiego, który pobiera dodatek mieszkaniowy albo ma do niego prawo i, który stanowi stronę w umowie kompleksowej lub w umowie o sprzedaż energii elektrycznej zawartej z dowolnym przedsiębiorstwem energetycznym. Jeszcze jednym warunkiem jest konieczność mieszkania w miejscu odbioru energii, wobec tego dodatek energetyczny nie przysługuje wynajmującym lokale mieszkalne.

Ile wynosi dodatek energetyczny?

Ze względu na to, że dodatek przyznaje się wyłącznie na pół roku, obawiano się, ile będzie wynosił od maja 2014 – obwieszczenie ministra gospodarki z 17 kwietnia nie zmienia wysokości dodatku na okres od 1 maja 2014 do 30 kwietnia 2015 roku. Wobec tego dla gospodarstw prowadzonych przez jedną osobę wyniesie, tak jak dotychczas, 11,36 zł miesięcznie, dla gospodarstw liczących od dwóch do czterech osób – 15,77 zł miesięcznie, a dla co najmniej pięciu osób – 18,93 zł. Dodatek ten obliczany jest z kwoty rocznej dodatku energetycznego, którą ogłasza minister gospodarki.

Co trzeba zrobić aby otrzymać dodatek energetyczny?

Dodatek przyznawany jest na wniosek osoby uprawnionej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby otrzymać dodatek energetyczny należy poza wypełnionym wnioskiem złożyć także kopię umowy kompleksowej albo umowy o sprzedaż energii elektrycznej. Później to gminy wypłacają dodatek odbiorcy wrażliwemu do dziesiątego dnia każdego miesiąca z góry, wyjątek stanowi styczeń – wówczas gminy mają czas do trzydziestego dnia miesiąca. Dodatek ten jest przyznawany na okres sześciu miesięcy i nie można go stracić. Utrata staje się możliwa tylko wówczas, gdy odbiorca przestanie być uprawniony do jego pobierania, czyli gdy na przykład straci także dodatek mieszkaniowy.

Na jakiej podstawie oblicza się dodatek energetyczny?

Za podstawę do obliczenia dodatku energetycznego uznaje się rocznie trzydzieści procent iloczynu zużycia energii elektrycznej i jej średniej ceny. Limit w przypadku gospodarstwa jednoosobowego wynosi 900 kWh, dla gospodarstwa, które liczy od dwóch do czterech osób – 1250 kWh, a dla pięciu i więcej – 1500 kWh.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchylenie opłaty skarbowej od dodatku energetycznego

Od stycznia 2014 roku zniesiono konieczność ponoszenia opłaty skarbowej od decyzji w sprawie przyznania dodatku energetycznego, która to opłata wynosiła 10 zł i musiała być wniesiona trzykrotnie w ciągu roku, co skutecznie odstraszało osoby uprawnione do pobierania tego dodatku.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Zobacz także: Oznakowanie urządzeń elektrycznych - nowe przepisy w 2014 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA