REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Metody cieplnego łączenia metali

PS Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Łączenie metali za pomocą ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie. Czym różnią się te poszczególne metody łączenia metali? Jakie druty i elektrody można stosować do spawania stali? Jakie spoiwa lutownicze należy stosować do lutowania miękkiego, a jakie do lutowania twardego? Zobacz poradnik.

Łączenie stali pod wpływem ciepła

Łączenie metali pod wpływem ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie.

REKLAMA

Spawanie – polega na stopieniu krawędzi dwóch stykających się ze sobą materiałów i połączeniu ich stopionym metalem. Spawać możemy na dwa sposoby: elektryczne oraz gazowo. Spawanie elektryczne odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury. Spawanie gazowe natomiast, polega na stopieniu dwóch krawędzi łączonych ze sobą metali za pomocą palnika gazowego.

Zgrzewanie – polega na stopieniu łączonego metalu i drutu do spawania za pomocą palnika gazowego.

Lutowanie – polega na stopieniu metalu o niższej temperaturze topnienia z jednoczesnym użyciem go jako spoiwa. Z jego pomocą łączy się obie krawędzie lutowanych materiałów (metali o wyższej temperaturze topnienia). Lutowanie w temperaturze do 450°C nazywa się lutowaniem miękkim, lutowanie w temp. Powyżej 450°C – to lutowanie twarde.

Druty i elektrody wykorzystywane do spawania stali

Do spawania ręcznego wykorzystuje się elektrody stalowe. Do łączenia stali konstrukcyjnych najczęściej wykorzystuje się elektrody kwaśne, zasadowe, rutylowe, utleniające się oraz celulozowe. Czym się różnią?

Elektrody kwaśne – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza, krzemu oraz manganu. Świetnie nadają się do spawania stali niskowęglowych.

Elektrody zasadowe – to elektrody, które posiadają otuliny z węglanów wapniowych, magnezowych lub z fluorytu. Można nimi spawać stale węglowe i niskowęglowe o grubych przekrojach. Elektrody przygotowane do spawania powinny być bardzo dobrze wysuszone w temperaturze od 15 do 350°C.

Elektrody rutylowe – elektrody te zawierają bardzo dużą ilość dwutlenku tytanu. Zakres ich stosowania jest taki sam jak elektrod kwaśnych.

Elektrody utleniające  – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza oraz magnezu.  Elektrod tych można używać do spawania stali niskowęglowych. Spoiny wykonane z pomocą elektrod utleniających mają estetyczne spawy, niestety nie są zbyt wydajne.

Elektrody celulozowe – to elektrody, które posiadają otuliny z celulozy. Stosuje się je do głębokiego spawania prądem stałym lub zmiennym.

Druty i pręty do spawania

Do spawania gazowego powinno używać się drutów i prętów stalowych o średnicy od 0,5 do 12,5 mm i standardowym składzie chemicznym.

Do spawania gazowego lub łupkowego należy używać drutów o zawartości aluminium nie mniejszej niż 99,5 % z niewielką domieszką metali np. magnezu, manganu lub krzemu. Drut spawalniczy najczęściej można kupić w kręgach, natomiast pręty – w wiązkach.

Spoiwa lutownicze

 Z pośród spoiw lutowniczych wyróżniamy spoiwa do lutowania miękkiego i twardego.

Do miękkiego lutowania stosuje się spoiwa cynowo-ołowiowe w postaci gąsek, prętów trójkątnych, drutów rdzeniowych lub folii. Pręty trójkątne najczęściej są dostępne o długości ok. 50 cm przy średnicy 0,25–6 mm. Druty rdzeniowe mają rdzeń z topnika kalafoniowego.

Na budowach najczęściej wykorzystuje się pręty o przekroju trójkątnym, które dostarczane są w skrzynkach oraz druty, które możemy nabyć nawinięte na kręgi.  

Do lutowania twardego powinno stosować się spoiwa mosiężne, brązowe, niklowe oraz miedziane. Wykorzystuje się je dołączenia stali w konstrukcjach, które przenoszą duże obciążenia.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA