REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Metody cieplnego łączenia metali

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PS Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Łączenie metali za pomocą ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie. Czym różnią się te poszczególne metody łączenia metali? Jakie druty i elektrody można stosować do spawania stali? Jakie spoiwa lutownicze należy stosować do lutowania miękkiego, a jakie do lutowania twardego? Zobacz poradnik.

Łączenie stali pod wpływem ciepła

Łączenie metali pod wpływem ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie.

REKLAMA

Spawanie – polega na stopieniu krawędzi dwóch stykających się ze sobą materiałów i połączeniu ich stopionym metalem. Spawać możemy na dwa sposoby: elektryczne oraz gazowo. Spawanie elektryczne odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury. Spawanie gazowe natomiast, polega na stopieniu dwóch krawędzi łączonych ze sobą metali za pomocą palnika gazowego.

Zgrzewanie – polega na stopieniu łączonego metalu i drutu do spawania za pomocą palnika gazowego.

Lutowanie – polega na stopieniu metalu o niższej temperaturze topnienia z jednoczesnym użyciem go jako spoiwa. Z jego pomocą łączy się obie krawędzie lutowanych materiałów (metali o wyższej temperaturze topnienia). Lutowanie w temperaturze do 450°C nazywa się lutowaniem miękkim, lutowanie w temp. Powyżej 450°C – to lutowanie twarde.

Druty i elektrody wykorzystywane do spawania stali

Do spawania ręcznego wykorzystuje się elektrody stalowe. Do łączenia stali konstrukcyjnych najczęściej wykorzystuje się elektrody kwaśne, zasadowe, rutylowe, utleniające się oraz celulozowe. Czym się różnią?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektrody kwaśne – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza, krzemu oraz manganu. Świetnie nadają się do spawania stali niskowęglowych.

Elektrody zasadowe – to elektrody, które posiadają otuliny z węglanów wapniowych, magnezowych lub z fluorytu. Można nimi spawać stale węglowe i niskowęglowe o grubych przekrojach. Elektrody przygotowane do spawania powinny być bardzo dobrze wysuszone w temperaturze od 15 do 350°C.

Elektrody rutylowe – elektrody te zawierają bardzo dużą ilość dwutlenku tytanu. Zakres ich stosowania jest taki sam jak elektrod kwaśnych.

Elektrody utleniające  – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza oraz magnezu.  Elektrod tych można używać do spawania stali niskowęglowych. Spoiny wykonane z pomocą elektrod utleniających mają estetyczne spawy, niestety nie są zbyt wydajne.

Elektrody celulozowe – to elektrody, które posiadają otuliny z celulozy. Stosuje się je do głębokiego spawania prądem stałym lub zmiennym.

Druty i pręty do spawania

Do spawania gazowego powinno używać się drutów i prętów stalowych o średnicy od 0,5 do 12,5 mm i standardowym składzie chemicznym.

Do spawania gazowego lub łupkowego należy używać drutów o zawartości aluminium nie mniejszej niż 99,5 % z niewielką domieszką metali np. magnezu, manganu lub krzemu. Drut spawalniczy najczęściej można kupić w kręgach, natomiast pręty – w wiązkach.

Spoiwa lutownicze

 Z pośród spoiw lutowniczych wyróżniamy spoiwa do lutowania miękkiego i twardego.

Do miękkiego lutowania stosuje się spoiwa cynowo-ołowiowe w postaci gąsek, prętów trójkątnych, drutów rdzeniowych lub folii. Pręty trójkątne najczęściej są dostępne o długości ok. 50 cm przy średnicy 0,25–6 mm. Druty rdzeniowe mają rdzeń z topnika kalafoniowego.

Na budowach najczęściej wykorzystuje się pręty o przekroju trójkątnym, które dostarczane są w skrzynkach oraz druty, które możemy nabyć nawinięte na kręgi.  

Do lutowania twardego powinno stosować się spoiwa mosiężne, brązowe, niklowe oraz miedziane. Wykorzystuje się je dołączenia stali w konstrukcjach, które przenoszą duże obciążenia.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA