REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Metody cieplnego łączenia metali

PS Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Łączenie metali za pomocą ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie. Czym różnią się te poszczególne metody łączenia metali? Jakie druty i elektrody można stosować do spawania stali? Jakie spoiwa lutownicze należy stosować do lutowania miękkiego, a jakie do lutowania twardego? Zobacz poradnik.

Łączenie stali pod wpływem ciepła

Łączenie metali pod wpływem ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie.

REKLAMA

Spawanie – polega na stopieniu krawędzi dwóch stykających się ze sobą materiałów i połączeniu ich stopionym metalem. Spawać możemy na dwa sposoby: elektryczne oraz gazowo. Spawanie elektryczne odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury. Spawanie gazowe natomiast, polega na stopieniu dwóch krawędzi łączonych ze sobą metali za pomocą palnika gazowego.

Zgrzewanie – polega na stopieniu łączonego metalu i drutu do spawania za pomocą palnika gazowego.

Lutowanie – polega na stopieniu metalu o niższej temperaturze topnienia z jednoczesnym użyciem go jako spoiwa. Z jego pomocą łączy się obie krawędzie lutowanych materiałów (metali o wyższej temperaturze topnienia). Lutowanie w temperaturze do 450°C nazywa się lutowaniem miękkim, lutowanie w temp. Powyżej 450°C – to lutowanie twarde.

Druty i elektrody wykorzystywane do spawania stali

Do spawania ręcznego wykorzystuje się elektrody stalowe. Do łączenia stali konstrukcyjnych najczęściej wykorzystuje się elektrody kwaśne, zasadowe, rutylowe, utleniające się oraz celulozowe. Czym się różnią?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektrody kwaśne – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza, krzemu oraz manganu. Świetnie nadają się do spawania stali niskowęglowych.

Elektrody zasadowe – to elektrody, które posiadają otuliny z węglanów wapniowych, magnezowych lub z fluorytu. Można nimi spawać stale węglowe i niskowęglowe o grubych przekrojach. Elektrody przygotowane do spawania powinny być bardzo dobrze wysuszone w temperaturze od 15 do 350°C.

Elektrody rutylowe – elektrody te zawierają bardzo dużą ilość dwutlenku tytanu. Zakres ich stosowania jest taki sam jak elektrod kwaśnych.

Elektrody utleniające  – to elektrody, które posiadają otuliny z tlenków żelaza oraz magnezu.  Elektrod tych można używać do spawania stali niskowęglowych. Spoiny wykonane z pomocą elektrod utleniających mają estetyczne spawy, niestety nie są zbyt wydajne.

Elektrody celulozowe – to elektrody, które posiadają otuliny z celulozy. Stosuje się je do głębokiego spawania prądem stałym lub zmiennym.

Druty i pręty do spawania

Do spawania gazowego powinno używać się drutów i prętów stalowych o średnicy od 0,5 do 12,5 mm i standardowym składzie chemicznym.

Do spawania gazowego lub łupkowego należy używać drutów o zawartości aluminium nie mniejszej niż 99,5 % z niewielką domieszką metali np. magnezu, manganu lub krzemu. Drut spawalniczy najczęściej można kupić w kręgach, natomiast pręty – w wiązkach.

Spoiwa lutownicze

 Z pośród spoiw lutowniczych wyróżniamy spoiwa do lutowania miękkiego i twardego.

Do miękkiego lutowania stosuje się spoiwa cynowo-ołowiowe w postaci gąsek, prętów trójkątnych, drutów rdzeniowych lub folii. Pręty trójkątne najczęściej są dostępne o długości ok. 50 cm przy średnicy 0,25–6 mm. Druty rdzeniowe mają rdzeń z topnika kalafoniowego.

Na budowach najczęściej wykorzystuje się pręty o przekroju trójkątnym, które dostarczane są w skrzynkach oraz druty, które możemy nabyć nawinięte na kręgi.  

Do lutowania twardego powinno stosować się spoiwa mosiężne, brązowe, niklowe oraz miedziane. Wykorzystuje się je dołączenia stali w konstrukcjach, które przenoszą duże obciążenia.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA