Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Aczkolwiek, jeśli ogród mamy już założony i nie chcemy go rujnować dla kilku lampek doświetlających nam ścieżkę w ogródku, pewną alternatywą jest oświetlenie solarne, coraz częściej stosowane w naszych ogrodach.
REKLAMA
Ze względów bezpieczeństwa instalacje oświetleniową w ogrodzie należy zostawić elektrykowi z uprawnieniami elektrycznymi. Instalacja taka powinna być zabezpieczona dodatkowo. Mowa tutaj o zabezpieczeniach różnicowo-prądowych.
Zasilanie i układanie kabli w ogrodzie
Ułożenie kabli zależy od powierzchni ogrodów i ilości montowanych źródeł światła. Jeśli ogród nie ma znacznej powierzchni, czy mowa o kilku punktach wzdłuż dojścia do budynku, preferowana jest instalacja zasilona napięciem 12 lub 24 V. Możemy ją prowadzić na dowolnej głębokości i w zasadzie bez większych problemów z doborem kabla (nie przewodu). Natomiast, jeśli mowa o działkach o znaczącej powierzchni użytkowej należy instalacje układać w rurach osłonowych kablem YKY (min. 2.5 mm2). Należy pamiętać o tym, że trasa, którą będzie biegł kabel zasilający poszczególne lampy czy gniazda, nie powinna przebiegać w sąsiedztwie dużych drzew, wzdłuż fundamentów, rur wodociągowych czy innych odbiorów budynku. Kable zawsze trzeba prowadzić w prostych odcinkach (nigdy łukiem). Kable należy umieszczać w wykopie o głębokości 70 cm, a około 30 cm nad nimi umieścić taśmę ostrzegawczą.
Zobacz także: Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe
REKLAMA
Najlepiej, aby taka instalacja była zasilona z rozdzielni elektrycznej przeznaczonej specjalnie na potrzeby ogrodu, bądź zasilona z odrębnej, np. garażu.
Do sterowania oświetleniem najlepiej stosować wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy czasowe wyłączniki zainstalowanych w tablicy elektrycznej ogrodu. Czujniku ruchu mogą niekiedy przestrzec o zbliżającym się niebezpieczeństwie, jakim są złodzieje.
Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy basen czy oczko wodne, oświetlenie takie będzie wyglądać inaczej. Sprawa się zmienia ze względów bezpieczeństwa.
Cechy takiego oświetlenia to:
-wszystkie części czynne dodatkowe muszą być uziemione na wypadek przepięcia
- zasilanie napięciem bezpiecznym
- dodatkowymi zabezpieczeniami dla instalacji basenowych czy oczek wodnych na wypadek porażenia prądem elektrycznym.
Zobacz także: Jak zamontować szynę oświetleniową?
REKLAMA
REKLAMA