REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

REKLAMA

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

REKLAMA

Budowa kominków otwartych

Budowa kominka otwartego nie zalicza się do najprostszych. Należy pamiętać, że ewentualne błędy mogą doprowadzić do cofania się dymu do pomieszczeń. Dlatego najlepiej rzetelnie podejść do tematu, by być w pełni usatysfakcjonowanym. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni fundament, którego głównym zadaniem stanie się uniesienie bardzo ciężkiej konstrukcji. Kominek musi zostać wyposażony w osobny, duży kanał dymowy. Ta część służy do odprowadzania spalin znad komory paleniskowej. Powierzchnia przekroju komina o wysokości przynajmniej 5 metrów powinna wynosić około 10% powierzchni paleniska. Ważnym elementem jest umiejscowienie wymarzonego kominka. Pamiętajmy, że musi znajdować się w pobliżu komina. Powód: im przewód dymowy ma mniej zagięć, tym lepiej. Istotny fakt stanowi także zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych elementów kominka. Komora paleniskowa musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a jej tylna ściana powinna być nachylona pod kątem 80° w stronę otworu. Ścianki boczne należy ustawić ukośnie. Dzięki takiemu rozmieszczeniu ciepło będzie kierowane do pomieszczenia. Kolejnym elementem jest gardziel, która zapobiega cofaniu się spalin do pomieszczenia. Jej idealny rozmiar to przynajmniej 10% powierzchni otworu komory paleniskowej. To w niej powinien być zainstalowany szyber, służący do regulowania odpływu spalin. Szerokość oraz głębokość komory dymowej, która jest poszerzeniem kanału dymowego, jest równa wymiarom komory paleniskowej. Jeśli budowa kominka okaże się zbyt problematyczna, nie bójmy się poprosić o radę doświadczonego fachowca. W efekcie zyskamy pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy. Niezawodne materiały ogniotrwałe Odpowiednie materiały ogniotrwałe zagwarantują dobre działanie kominka.

Zobacz także: Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Jednymi z produktów, które są przydatne podczas budowy wymarzonego kominka otwartego są cegły szamotowe, odporne na działanie wysokich temperatur. Charakteryzują się one wysokim współczynnikiem energooszczędności.

- Niezbędnym materiałem do kominków z otwartym paleniskiem jest Kit. Z jego pomocą możemy dokonywać drobnych napraw lub "łatać" pęknięcia. W przypadku poważniejszych napraw powinniśmy użyć tynku ognioodpornego. Jest to produkt odporny na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli uszkodzeniu uległy płytki, które narażone są na działanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest użycie ognioodpornej Zaprawy Klejącej Do Płytek - tłumaczy ekspert z działu technicznego firmy VITCAS POLSKA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Do budowy lub przebudowy kominka niezbędna można okazać się zaprawa murarska, która świetnie nadaje się do łączenia cegieł szamotowych. Jej grubość nie powinna przekraczać 3 mm. Alternatywą może być specjalny tynk, którym bez problemu można pokryć położone cegły. Jego minimalna warstwa wynosi 1,20 cm.

Pamiętaj!

Decydując się na kominek otwarty musimy pamiętać o tym, że może on być opalany tylko i wyłącznie drewnem. Po rozpaleniu należy mieć go na uwadze, ponieważ w domu łatwo zaprószyć ogień. Wymagające jest również utrzymanie kominka w czystości. Najważniejszym elementem jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek domowników. Pamiętajmy o tym, aby posadzka w odległości przynajmniej 0,5 m przed kominkiem została zrobiona z materiałów, które są odporne na działanie ognia. Nie zostawiajmy w jego pobliżu rzeczy, które mogą zająć się ogniem. Powinno się je przechowywać około metra od kominka. Jeśli mówimy o budowie domu, to od razu myślimy o pięknym kominku w salonie. Jego zadaniem będzie stworzenie niesamowitej atmosfery. Pamiętajmy przy tym o wysokiej jakości materiałach, dzięki którym w pełni będziemy mogli cieszyć się z długich i klimatycznych wieczorów przy kominku.

Źródło: VITCAS

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA