REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

REKLAMA

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

REKLAMA

Budowa kominków otwartych

Budowa kominka otwartego nie zalicza się do najprostszych. Należy pamiętać, że ewentualne błędy mogą doprowadzić do cofania się dymu do pomieszczeń. Dlatego najlepiej rzetelnie podejść do tematu, by być w pełni usatysfakcjonowanym. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni fundament, którego głównym zadaniem stanie się uniesienie bardzo ciężkiej konstrukcji. Kominek musi zostać wyposażony w osobny, duży kanał dymowy. Ta część służy do odprowadzania spalin znad komory paleniskowej. Powierzchnia przekroju komina o wysokości przynajmniej 5 metrów powinna wynosić około 10% powierzchni paleniska. Ważnym elementem jest umiejscowienie wymarzonego kominka. Pamiętajmy, że musi znajdować się w pobliżu komina. Powód: im przewód dymowy ma mniej zagięć, tym lepiej. Istotny fakt stanowi także zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych elementów kominka. Komora paleniskowa musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a jej tylna ściana powinna być nachylona pod kątem 80° w stronę otworu. Ścianki boczne należy ustawić ukośnie. Dzięki takiemu rozmieszczeniu ciepło będzie kierowane do pomieszczenia. Kolejnym elementem jest gardziel, która zapobiega cofaniu się spalin do pomieszczenia. Jej idealny rozmiar to przynajmniej 10% powierzchni otworu komory paleniskowej. To w niej powinien być zainstalowany szyber, służący do regulowania odpływu spalin. Szerokość oraz głębokość komory dymowej, która jest poszerzeniem kanału dymowego, jest równa wymiarom komory paleniskowej. Jeśli budowa kominka okaże się zbyt problematyczna, nie bójmy się poprosić o radę doświadczonego fachowca. W efekcie zyskamy pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy. Niezawodne materiały ogniotrwałe Odpowiednie materiały ogniotrwałe zagwarantują dobre działanie kominka.

Zobacz także: Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Jednymi z produktów, które są przydatne podczas budowy wymarzonego kominka otwartego są cegły szamotowe, odporne na działanie wysokich temperatur. Charakteryzują się one wysokim współczynnikiem energooszczędności.

- Niezbędnym materiałem do kominków z otwartym paleniskiem jest Kit. Z jego pomocą możemy dokonywać drobnych napraw lub "łatać" pęknięcia. W przypadku poważniejszych napraw powinniśmy użyć tynku ognioodpornego. Jest to produkt odporny na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli uszkodzeniu uległy płytki, które narażone są na działanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest użycie ognioodpornej Zaprawy Klejącej Do Płytek - tłumaczy ekspert z działu technicznego firmy VITCAS POLSKA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Do budowy lub przebudowy kominka niezbędna można okazać się zaprawa murarska, która świetnie nadaje się do łączenia cegieł szamotowych. Jej grubość nie powinna przekraczać 3 mm. Alternatywą może być specjalny tynk, którym bez problemu można pokryć położone cegły. Jego minimalna warstwa wynosi 1,20 cm.

Pamiętaj!

Decydując się na kominek otwarty musimy pamiętać o tym, że może on być opalany tylko i wyłącznie drewnem. Po rozpaleniu należy mieć go na uwadze, ponieważ w domu łatwo zaprószyć ogień. Wymagające jest również utrzymanie kominka w czystości. Najważniejszym elementem jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek domowników. Pamiętajmy o tym, aby posadzka w odległości przynajmniej 0,5 m przed kominkiem została zrobiona z materiałów, które są odporne na działanie ognia. Nie zostawiajmy w jego pobliżu rzeczy, które mogą zająć się ogniem. Powinno się je przechowywać około metra od kominka. Jeśli mówimy o budowie domu, to od razu myślimy o pięknym kominku w salonie. Jego zadaniem będzie stworzenie niesamowitej atmosfery. Pamiętajmy przy tym o wysokiej jakości materiałach, dzięki którym w pełni będziemy mogli cieszyć się z długich i klimatycznych wieczorów przy kominku.

Źródło: VITCAS

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA