REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?

Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?
Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niepewnych czasach, kiedy efektywność energetyczna i zrównoważone źródła energii stają się coraz ważniejsze, instalacja kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko wydajności, ale także bezpieczeństwa naszych systemów grzewczych i energetycznych. Niemniej jednak, proces ten może być pełen wyzwań i potencjalnych pułapek, które, jeśli nie zostaną odpowiednio uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie najczęściej błędy są popełniane podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć? Podpowiadamy.

Ceny energii w Polsce niepokoją zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych odbiorców. Urząd Regulacji Energetyki jeszcze nie ogłosił stawek, jakie będą obowiązywać od przyszłego roku. Jednakże brak tarcz solidarnościowych, mrożenia energii i powrót VAT-u mogą spowodować drastyczne wzrosty cen energii. Coraz więcej firm, czy spółdzielni mieszkaniowych inwestuje w kotłownie wodne, parowe, czy wodno-parowe, by zaoszczędzić pieniądze. A jakie błędy są najczęściej popełniane podczas instalacji? 

REKLAMA

Częsty błąd: niezgodny z kierunkiem przepływu czynnika montaż urządzeń

Nieprawidłowy montaż urządzeń, takich jak pompy, filtry, zawory, liczniki ciepła i inne, w sposób niezgodny z kierunkiem przepływu czynnika, może prowadzić do poważnych problemów w instalacji kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych.

   Montaż urządzeń w sposób niezgodny z kierunkiem przepływu wpływa na ich wydajność. Na przykład, jeśli pompa jest zamontowana w odwrotny sposób, to doprowadza do obniżonej wydajności całego systemu – mówi Wiktor Dowgań z INERGIS. – Nieprawidłowy montaż zmusza urządzenia do zwiększonej pracy, aby pokonać przeszkodę w postaci nieodpowiedniego kierunku przepływu. To z kolei zwiększa zużycie energii, co jest nie tylko kosztowne, ale również nieekologiczne.

Montaż urządzeń w sposób niezgodny z kierunkiem przepływu może prowadzić także do nadmiernego zużycia części, co zwiększa ryzyko awarii. 

Zamiana miejscami podłączenia rurociągów

Kolejnym, istotnym błędem jest zamiana miejscami podłączenia rurociągów (podłączenie rurociągu zasilającego do powrotu, a powrotnego do zasilającego). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych

Pozostałe błędy wymieniane przez eksperta: 

  • napełnienie instalacji wodą nieuzdatnioną chemicznie;
  • prowadzenie rurociągów bez spadku w kierunku wykonanych ich odwodnieni;
  • złe rozmieszczenie punktów/podpór stałych i przesuwnych rurociągów;
  • za duże odstępy pomiędzy uchwytami rurociągów;
  • brak wykonanych odpowietrzeń rurociągów w najwyższych ich punktach i spustów dla odwodnienia instalacji;
  • brak wykonanych spustów z króćca wylotowego zaworu bezpieczeństwa;
  • brak możliwości łatwego dostępu do instalacji podczas jej przeglądów – za mała odległość frontu kotła od ściany, za niskie pomieszczenie (np. czyszczenie płomieniówek kotła, wymiana anody magnezowej w zasobniku c.w.u.);
  • wykonanie instalacji z różnych materiałów (np. często widoczne jest używanie przez instalatorów do instalacji c.o. kształtek ocynkowanych zamiast czarnych);
  • brak wykonania izolacji rurociągów wody zimnej tzw. izolacji przeciwroszeniowej co w niesprzyjających odpowiednich do tego warunkach temperaturowych powoduje tzw. „pocenie się rur”, czyli skraplanie się pary wodnej występującej w powietrzu na chłodniejszej powierzchni;
  • przy kotłach zasilanych gazem LPG wykonanie zagłębień w posadzce kotłowni np. studzienki schładzającej, odwodnienia liniowego, itp. – ten gaz jest cięższy od powietrza i w przypadku nieszczelności instalacji gazowej gromadzi się przy posadzce, a tym samym w zagłębieniach co grozi niekontrolowanym jego wybuchem.

Do czego prowadzą błędy w instalacji? 

Błędy w instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych mają wpływ na funkcjonowanie systemu. Np. dobór nieodpowiedniego kotła prowadzi do nadmiernego zużycia energii lub niskiej wydajności instalacji. Wszystkie błędy, jakie zostały wymienione mogę prowadzić do: 

  • zmniejszenia wydajności instalacji; 
  • nadmiernego zużycia energii;
  • zwiększenia ryzyka awarii; 
  • pogorszenia jakości ciepła lub pary; 
  • konieczności napraw i modyfikacji. 

Mając na uwadze listę błędów, jaka może wystąpić podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych warto współpracować ze sprawdzonym partnerem, który posiada odpowiednie doświadczenie i wie, w jaki sposób przygotować instalację. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA