REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja obiektów - zysk dla inwestorów i korzyść dla najemców

modernizacja led instalacje
modernizacja led instalacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Modernizacja polegająca na rozbudowie, przebudowie lub remoncie przyczynia się do wzrostu wartości obiektów. Zapewnienie energooszczędności oświetlenia oraz dążenie do minimalizacji zużycia energii przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego, jest dziś kwestią priorytetową.

Kompleksowa modernizacja to szereg korzyści 

Zmiany aranżacyjne, podyktowane koniecznością dostosowania przestrzeni i funkcji do potrzeb przyszłych użytkowników, warto łączyć z modernizacją systemów instalacyjnych w budynku. 

REKLAMA

Rosnące znaczenie raportowania ESG (Environment Social Governance) jako sposobu przedstawienia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, w którym ujmuje się aspekt środowiskowy, przekłada się na większą potrzebę modernizacji źródeł energii dla obiektów. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz automatyzacja systemów HVAC przyczyniają się do oszczędności eksploatacyjnych i dbałości o naturalne środowisko. O ile w nowo projektowanych obiektach zrównoważone podejście oparte na nowoczesnych systemach instalacyjnych nie będzie problemem, to w istniejących budynkach może stanowić wyzwanie. W czasach niepewności cen energii, ma to niebagatelne znaczenie. Najlepiej sprawdzają się indywidualne liczniki podnajemców. Niestety w obiektach istniejących, budowanych w innych realiach, będzie to trudne. Dlatego w funkcjonujących budynkach powinno się dążyć do rozwiązań, które zachęcają użytkowników do oszczędzania zużycia mediów.

Wymiana zwykłego oświetlenia na LED obniży rachunki za prąd. Nowe okna zmniejszą straty ciepła 

Przykład częściowej modernizacji powierzchni biurowej, jednego z dwudziestoletnich obiektów biurowych, łączy racjonalne oszczędzanie energii elektrycznej z poprawą energooszczędności cieplnej. Stare istniejące oprawy oświetleniowe zastąpiono oprawami ledowymi. Zmniejszono straty ciepła wymieniając okna na nowe ponadnormatywne, a zyski solarne ograniczyły rolety typu „blackout” i zewnętrzne markizy okienne. Zastosowane rozwiązania przekładają się na poprawę komfortu użytkowania. Dodatkowo zmniejszają zużycie energii na oświetlenie w ciągu całego roku, chłodzenie latem i grzanie zimą.

Jak zwiększyć komfort użytkowy w pomieszczeniach? 

REKLAMA

Zmodernizowana przestrzeń zyskała nową jakość zapewniającą adekwatny do dzisiejszych potrzeb komfort pracy. Jasnego uniwersalne wnętrza o minimalistycznym charakterze połączono z zapewnieniem wymaganych parametrów akustycznych. Ograniczono pogłos w otwartych pomieszczeniach stosując okładziny akustyczne. Końcowy efekt wizualny przedstawia dbałość o szczegóły i dopracowanie funkcjonalne związane z potrzebami najemcy. Naturalna roślinność wzbogaca przestrzenie otwarte. Parametry zapewniające komfort przebywania w biurze przyszłym pracownikom, przekładają się bezpośrednio na wydajność pracy, dlatego też zwracano szczególną uwagę na jakość i ilość powietrza wentylacyjnego. Całość aranżacji przywróciła powierzchnię obiektu realizowanego 20 lat temu do obecnych potrzeb użytkowników oraz uwzględniła konieczność dostosowania eksploatacji budynku do adekwatnych warunków rynkowych. 

Dla obiektów biurowych dokonywane są analizy modernizacji źródła energii dla potrzeb cieplnych i chłodzenia, uwzględniające wykorzystanie odnawialnej energii. Rozpatrywana jest możliwość przystosowania instalacji wewnątrzbudynkowych do bieżących potrzeb obiektu z udziałem systemów zarządzania energią. Niewątpliwie kierunek ten, ściśle związany z adaptacją do zmian klimatu i może przynieść wymierne korzyści dla miasta zmniejszając efekt miejskiej wsypy ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizację należy dobrze zaplanować 

Inwestycja w modernizację istniejącego obiektu usytuowanego w atrakcyjnej lokalizacji pobliskiego centrum, z całą pewnością poprawia konkurencyjność względem nowych biurowców. Dodatkowo poprawia zużycie energii sektora obiektów istniejących. Dzięki temu realizowane są założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Przy modernizacji istniejących obiektów trzeba myśleć przyszłościowo, nie można popaść w mechanizm myślenia krótkoterminowego tzw. „tu i teraz”. Wszelkie optymalizacje podczas procesu remontu, przebudowy lub rozbudowy, powinny przede wszystkim uwzględniać zużycie energii przez budynki w czasie ich późniejszego trwania. Zyskują na tym zarówno Inwestorzy, jak i najmujący.

Autor: inż. Anita Dumicz, projektantka instalacji sanitarnych, SRDK Architekci Studio Śródka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA