REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja obiektów - zysk dla inwestorów i korzyść dla najemców

Subskrybuj nas na Youtube
modernizacja led instalacje
modernizacja led instalacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Modernizacja polegająca na rozbudowie, przebudowie lub remoncie przyczynia się do wzrostu wartości obiektów. Zapewnienie energooszczędności oświetlenia oraz dążenie do minimalizacji zużycia energii przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego, jest dziś kwestią priorytetową.

Kompleksowa modernizacja to szereg korzyści 

Zmiany aranżacyjne, podyktowane koniecznością dostosowania przestrzeni i funkcji do potrzeb przyszłych użytkowników, warto łączyć z modernizacją systemów instalacyjnych w budynku. 

REKLAMA

Rosnące znaczenie raportowania ESG (Environment Social Governance) jako sposobu przedstawienia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, w którym ujmuje się aspekt środowiskowy, przekłada się na większą potrzebę modernizacji źródeł energii dla obiektów. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz automatyzacja systemów HVAC przyczyniają się do oszczędności eksploatacyjnych i dbałości o naturalne środowisko. O ile w nowo projektowanych obiektach zrównoważone podejście oparte na nowoczesnych systemach instalacyjnych nie będzie problemem, to w istniejących budynkach może stanowić wyzwanie. W czasach niepewności cen energii, ma to niebagatelne znaczenie. Najlepiej sprawdzają się indywidualne liczniki podnajemców. Niestety w obiektach istniejących, budowanych w innych realiach, będzie to trudne. Dlatego w funkcjonujących budynkach powinno się dążyć do rozwiązań, które zachęcają użytkowników do oszczędzania zużycia mediów.

Wymiana zwykłego oświetlenia na LED obniży rachunki za prąd. Nowe okna zmniejszą straty ciepła 

Przykład częściowej modernizacji powierzchni biurowej, jednego z dwudziestoletnich obiektów biurowych, łączy racjonalne oszczędzanie energii elektrycznej z poprawą energooszczędności cieplnej. Stare istniejące oprawy oświetleniowe zastąpiono oprawami ledowymi. Zmniejszono straty ciepła wymieniając okna na nowe ponadnormatywne, a zyski solarne ograniczyły rolety typu „blackout” i zewnętrzne markizy okienne. Zastosowane rozwiązania przekładają się na poprawę komfortu użytkowania. Dodatkowo zmniejszają zużycie energii na oświetlenie w ciągu całego roku, chłodzenie latem i grzanie zimą.

Jak zwiększyć komfort użytkowy w pomieszczeniach? 

REKLAMA

Zmodernizowana przestrzeń zyskała nową jakość zapewniającą adekwatny do dzisiejszych potrzeb komfort pracy. Jasnego uniwersalne wnętrza o minimalistycznym charakterze połączono z zapewnieniem wymaganych parametrów akustycznych. Ograniczono pogłos w otwartych pomieszczeniach stosując okładziny akustyczne. Końcowy efekt wizualny przedstawia dbałość o szczegóły i dopracowanie funkcjonalne związane z potrzebami najemcy. Naturalna roślinność wzbogaca przestrzenie otwarte. Parametry zapewniające komfort przebywania w biurze przyszłym pracownikom, przekładają się bezpośrednio na wydajność pracy, dlatego też zwracano szczególną uwagę na jakość i ilość powietrza wentylacyjnego. Całość aranżacji przywróciła powierzchnię obiektu realizowanego 20 lat temu do obecnych potrzeb użytkowników oraz uwzględniła konieczność dostosowania eksploatacji budynku do adekwatnych warunków rynkowych. 

Dla obiektów biurowych dokonywane są analizy modernizacji źródła energii dla potrzeb cieplnych i chłodzenia, uwzględniające wykorzystanie odnawialnej energii. Rozpatrywana jest możliwość przystosowania instalacji wewnątrzbudynkowych do bieżących potrzeb obiektu z udziałem systemów zarządzania energią. Niewątpliwie kierunek ten, ściśle związany z adaptacją do zmian klimatu i może przynieść wymierne korzyści dla miasta zmniejszając efekt miejskiej wsypy ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizację należy dobrze zaplanować 

Inwestycja w modernizację istniejącego obiektu usytuowanego w atrakcyjnej lokalizacji pobliskiego centrum, z całą pewnością poprawia konkurencyjność względem nowych biurowców. Dodatkowo poprawia zużycie energii sektora obiektów istniejących. Dzięki temu realizowane są założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Przy modernizacji istniejących obiektów trzeba myśleć przyszłościowo, nie można popaść w mechanizm myślenia krótkoterminowego tzw. „tu i teraz”. Wszelkie optymalizacje podczas procesu remontu, przebudowy lub rozbudowy, powinny przede wszystkim uwzględniać zużycie energii przez budynki w czasie ich późniejszego trwania. Zyskują na tym zarówno Inwestorzy, jak i najmujący.

Autor: inż. Anita Dumicz, projektantka instalacji sanitarnych, SRDK Architekci Studio Śródka

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA