REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gniazda elektryczne na co dzień. Jak je rozplanować?

REKLAMA

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że jest ich albo za mało, albo są ulokowane w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont to świetna okazja, do tego, aby przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w domu, czy mieszkaniu.

Unikaj przedłużaczy  

Lampki, sprzęt audio i video, komputer, tablet, a przede wszystkim nieskończona liczba ładowarek – wszystko to wymaga podłączenia do gniazdka. Domowa codzienność pokazuje, że gniazdko elektryczne w jednym, czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podłączyć do prądu wszystkie potrzebne urządzenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu są przedłużacze. Tyle tylko, że te są nieestetyczne, schowane za meble bywają trudno dostępne, a ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania się instalacji, a nawet pożaru.  

REKLAMA

Narysuj schemat

Budowa czy remont to dobra okazja, do tego, aby właściwie rozplanować rozkład gniazdek w pomieszczeniach. Można to zrobić w kilku prostych krokach.

  • Krok pierwszy: na planie swojego domu lub mieszkania zaznacz miejsca, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych takich jak sprzęt kuchenny, sprzęt RTV, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki, suszarki do włosów, pralki, lampy, czy odkurzacze. 
  • Krok drugi: oceń ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc, a następnie dodaj jedno lub dwa gniazda.
  • Krok trzeci: zainstaluj przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju.
  • Krok czwarty: zaplanuj gniazdo do odkurzacza przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi.
  • Krok piąty: jeśli w mieszkaniu są długie ściany, to warto na nich zainstalować dodatkowe gniazda w odstępach co 2-3 metry.
  • Krok szósty: zaplanuj, gdzie ustawisz meble,  - gniazdo ukryte za szafą nie będzie przydatne.
  • Krok siódmy: (opcjonalny): warto zainwestować w kilka gniazd USB i zainstalować je w łatwo dostępnych miejscach. Można je używać do ładowania telefonów, czy tabletów bez ładowarki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Umieść na odpowiedniej wysokości

Oczywiście nie wszystkie gniazda wtyczkowe muszą być umieszczone na tej samej wysokości. Oto kilka cennych wskazówek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • W kuchni zainstaluj gniazdka około 10-15 cm nad powierzchnią blatu, z dala od zlewozmywaka i kranu.
  • Gniazda przy drzwiach (zawsze po przeciwnej stronie niż zawiasy) umieść poniżej wyłączników oświetlenia.
  • Przy biurku z komputerem zainstaluj listwę z gniazdkami nieco powyżej blatu, dzięki temu gniazda będą łatwo dostępne i w razie potrzeby będzie można dołożyć kolejne.
  • W pokojach dziennych gniazdka umieszcza się zwykle na wysokości od 15 do 20 cm ponad podłogą. Myśląc przyszłościowo warto umieścić je trochę wyżej, np. 40-50 cm ponad podłogą. Z wiekiem domownikom nie będzie łatwo schylać się, a umieszczenie gniazd wyżej uczyni instalację bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, zarówno starszych, jak i młodszych.

Zobacz także:  Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Skorzystaj z listy kontrolnej

Planując rozmieszczenie oraz liczbę gniazdek w naszym domu czy mieszkaniu, warto skorzystać z tak zwanej listy kontrolnej. Większość producentów osprzętu elektrycznego zamieszcza takie listy na swoich stronach www. Przykładową listę można pobrać ze strony: http://www.copperalliance.pl/zastosowania/systemy-elektryczne/zbior-prezentacji-pitchbook

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA