REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gniazda elektryczne na co dzień. Jak je rozplanować?

REKLAMA

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że jest ich albo za mało, albo są ulokowane w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont to świetna okazja, do tego, aby przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w domu, czy mieszkaniu.

Unikaj przedłużaczy  

Lampki, sprzęt audio i video, komputer, tablet, a przede wszystkim nieskończona liczba ładowarek – wszystko to wymaga podłączenia do gniazdka. Domowa codzienność pokazuje, że gniazdko elektryczne w jednym, czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podłączyć do prądu wszystkie potrzebne urządzenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu są przedłużacze. Tyle tylko, że te są nieestetyczne, schowane za meble bywają trudno dostępne, a ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania się instalacji, a nawet pożaru.  

REKLAMA

Narysuj schemat

Budowa czy remont to dobra okazja, do tego, aby właściwie rozplanować rozkład gniazdek w pomieszczeniach. Można to zrobić w kilku prostych krokach.

  • Krok pierwszy: na planie swojego domu lub mieszkania zaznacz miejsca, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych takich jak sprzęt kuchenny, sprzęt RTV, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki, suszarki do włosów, pralki, lampy, czy odkurzacze. 
  • Krok drugi: oceń ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc, a następnie dodaj jedno lub dwa gniazda.
  • Krok trzeci: zainstaluj przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju.
  • Krok czwarty: zaplanuj gniazdo do odkurzacza przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi.
  • Krok piąty: jeśli w mieszkaniu są długie ściany, to warto na nich zainstalować dodatkowe gniazda w odstępach co 2-3 metry.
  • Krok szósty: zaplanuj, gdzie ustawisz meble,  - gniazdo ukryte za szafą nie będzie przydatne.
  • Krok siódmy: (opcjonalny): warto zainwestować w kilka gniazd USB i zainstalować je w łatwo dostępnych miejscach. Można je używać do ładowania telefonów, czy tabletów bez ładowarki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Umieść na odpowiedniej wysokości

Oczywiście nie wszystkie gniazda wtyczkowe muszą być umieszczone na tej samej wysokości. Oto kilka cennych wskazówek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • W kuchni zainstaluj gniazdka około 10-15 cm nad powierzchnią blatu, z dala od zlewozmywaka i kranu.
  • Gniazda przy drzwiach (zawsze po przeciwnej stronie niż zawiasy) umieść poniżej wyłączników oświetlenia.
  • Przy biurku z komputerem zainstaluj listwę z gniazdkami nieco powyżej blatu, dzięki temu gniazda będą łatwo dostępne i w razie potrzeby będzie można dołożyć kolejne.
  • W pokojach dziennych gniazdka umieszcza się zwykle na wysokości od 15 do 20 cm ponad podłogą. Myśląc przyszłościowo warto umieścić je trochę wyżej, np. 40-50 cm ponad podłogą. Z wiekiem domownikom nie będzie łatwo schylać się, a umieszczenie gniazd wyżej uczyni instalację bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, zarówno starszych, jak i młodszych.

Zobacz także:  Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Skorzystaj z listy kontrolnej

Planując rozmieszczenie oraz liczbę gniazdek w naszym domu czy mieszkaniu, warto skorzystać z tak zwanej listy kontrolnej. Większość producentów osprzętu elektrycznego zamieszcza takie listy na swoich stronach www. Przykładową listę można pobrać ze strony: http://www.copperalliance.pl/zastosowania/systemy-elektryczne/zbior-prezentacji-pitchbook

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA