REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kominki elektryczne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex
Kominek elektryczny. Fot. Dimplex
Dimplex

REKLAMA

REKLAMA

Kominki elektryczne to wygodne i bezpieczne urządzenia. Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają też podłączenia do szybów wentylacyjnych. Pobór energii pobieramy przez kominki elektryczne jest bardzo niewielki, zazwyczaj wynosi od 60 do 400 W, czyli tyle co 2, 3 żarówki.

REKLAMA

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex

Współczesne kominki elektryczne spełniają bowiem najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym - mówi Małgorzata Frohmberg ekspert z firmy Glen Dimplex.

Kominki elektryczne i ich historia

Wydawać by się mogło, iż kominek elektryczny to urządzenie zbyt nowoczesne, aby mogło pochwalić się 100 letnią historią. Bynajmniej. Okazuje się, iż pierwsze kominki elektryczne powstały w 1892 roku w Wielkiej Brytanii. Wynalazek nie przyjął się jednak ze względu na zbyt niskie właściwości grzewcze. Dopiero po odkryciu przez amerykańskiego metalurga Alberta Marsha stopu niklu i chromu, czyli Nichromu, możliwym stało się rozgrzanie kominków do wysokich temperatur. Pierwszy taki kominek skonstruowano w 1912 roku, czyli 100 lat temu. W przeciągu tego okresu kominki przeszły prawdziwą ewolucję technologiczną. W dalszym jednak ciągu grono sceptyków podważa ich zalety. Pora przedstawić fakty, które przemawiają za kominkami elektrycznymi – sugeruje Małgorzata Frohmbergspecjalista z firmy Glen Dimplex.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Dlaczego warto mieć kominek elektryczny?

Fakt nr 1 – Kominki elektryczne nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego

Kominek to marzenie wielu z nas. Tradycyjne palenisko jest jednak rozwiązaniem zarezerwowanym dla nielicznych. Prace instalacyjne, o których należy pomyśleć najlepiej jeszcze na etapie budowy sprawiają nie lada problem. ‘’Kominki elektryczne z kolei, nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego. Nie potrzebują również, jak w przypadku kominka gazowego doprowadzenia paliwa. Obowiązkowe jest jedynie standardowe gniazdo elektryczne. Montaż ogranicza się zatem do minimum, po wyciągnięciu z opakowania, wybrany model należy jedynie podłączyć do zasilania’’ – opisuje zalety kominków elektrycznych, Małgorzata Frohmberg.

Fakt nr 2- Wygodne i bezpieczne

W przypadku kominków elektrycznych wszelkie niedogodności związane z korzystaniem z kominka tradycyjnego nie mają miejsca. ‘’Kominki elektryczne nie brudzą sadzą, popiołem, nie wydzielają dymu ani spalin – nie wymagają więc podłączenia do szybów wentylacyjnych. Nie jest również konieczne magazynowanie opału bądź węgla. W przeciwieństwie do kominków gazowych, bądź biokominków, nie spalają we wnętrzu paliwa, nie stwarzają zatem zagrożenia w pomieszczeniach. Brak otwartego ognia niweluje ryzyko pożaru lub poparzenia. Kominki elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi’’ – przekonuje ekspert z firmy Glen Dimplex.

Kominek elektryczny. Fot. Dimplex

Zobacz także: Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Fakt nr 3 - Energooszczędne

Wiele osób zapewne niepokoi związek pomiędzy nazwą „elektryczny”, a kosztami użytkowania takiego kominka.
‘’W przypadku kominków elektrycznych pobór energii jest bardzo oszczędny i wynosi od 60 do 400 W, czyli podobnie jak 2, 3 żarówki. Efekt świetlny to od 7 do 12 groszy za godzinę, co w przeliczeniu na miesiąc wynosi od 6 do 9 zł.
Za rozprowadzenie ciepła w kominkach elektrycznych odpowiedzialne są termowentylatory o mocy od 1 - 2 kW. Pomimo niskiego poboru mocy kominki te są bardzo efektywne, gdyż całe ciepło oddawane jest do wewnątrz, co oznacza stuprocentową wydajność energetyczną. Ponieważ efekt świetlny działa niezależnie od trybu grzania możemy, bez obaw o wysokie rachunki, relaksować się przy widoku ognia przez cały rok’’ - rozwiewa wątpliwości Pani Małgorzata.

Fakt nr 4 – Płomienie jak tradycyjnym kominku

Ktoś mógłby powiedzieć, iż wnoszący do wnętrza niepowtarzalną atmosferę, efekt płomienia, charakterystyczny dla kominka tradycyjnego jest nie do podrobienia. Nic bardziej mylnego. Małgorzata Frohmberg przekonuje: „Kominki elektryczne imitują płomienie ognia w zadziwiająco realistyczny sposób. Są one bowiem wyposażone w opatentowany efekt płomieni, będący innowacyjnym, unikalnym rozwiązaniem, uzyskiwanym dzięki odpowiedniemu odbiciu światła oraz zastosowaniu paleniska imitującego żarzące się drewno, polana lub prawdziwy węgiel. Trójwymiarowy efekt płomienia i dymu to z kolei przełomowa, nowatorska, opatentowana przez inżynierów technologia, która pozwala na osiągnięcie trójwymiarowej iluzji ognia. Unikalna technika polega na wygenerowaniu mgły wodnej za pomocą ultradźwięków, która właściwie oświetlona wznosi się dając złudzenie ognia i unoszących się nad nim smużek dymu’’- mówi specjalista z firmy Glen Dimplex.

Zalety kominków elektrycznych

Zalety kominków elektrycznych można wymieniać bez końca. Oprócz powyższych, resztki wątpliwości z pewnością rozwieją: komfortowa obsługa kominków pilotem zdalnego sterowania, możliwość zmniejszenia, bądź zwiększenia temperatury za pomocą termostatu oraz dwupozycyjnego przełącznika mocy grzewczej, dodatkowa funkcja oczyszczania powietrza z alergenów bądź drobnych zanieczyszczeń, czy też szeroki wybór spośród modeli naściennych, do zabudowy i wolnostojących w stylu klasycznym i nowoczesnym.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?

 Źródło: Dimplex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA