Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę
REKLAMA
REKLAMA
Cena
Cena ma ogromny wpływ na jakość świetlówek. Nie łudźmy się, że najtańszy produkt będzie działał tak samo jak ten z wyższej półki. Loterią jest również kupowanie świetlówek pod marką własną supermarketu. Często są to produkty nie najlepsze, poza tym, supermarket zawsze może zmienić dostawcę (co zdarza się często), więc za każdym razem kupujemy rzecz innej jakości. W przypadku tych najtańszych świetlówek nie możemy być nawet pewni mocy, bo często jest ona przez producentów zawyżana w informacjach podanych na opakowaniu. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór znanej marki, a i tu mamy z czego wybierać. Zazwyczaj producenci proponują dwie linie – droższą i tańszą. Droższa zazwyczaj jest produkowana w fabryce należącej do firmy, tańsza – w egzotycznej wytwórni. Pamiętajmy jednak, że znany producent nawet, jeżeli zleci coś firmie zewnętrznej, będzie dbał o swoje dobre imię i gruntownie skontroluje wyroby. W przypadku produktów “firmy – krzak” lub marki własnej supermarketu raczej nie możemy na to liczyć.
REKLAMA
Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012
Trwałość
Najlepsze są te świetlówki, których żywotność wynosi więcej niż 10 000 h. Są one jednak zwykle droższe niż inne świetlówki tego samego producenta.
Start i nagrzewanie
Zazwyczaj świetlówka zaczyna świecić po ok. 0,5 do 2 s od momentu włączenia. Odczuwalny jest natomiast czas oczekiwania na osiągnięcie pełnej jasności świetlówki. Na opakowaniu znajdziemy informację po jakim świetlówka osiągnie 60% swojej jasności (do tego zobowiązuje prawo). W najlepszych produktach jest to 20 s, w najsłabszych ponad 2 minuty. Wartości tej nie podaje się dla 100%, ponieważ byłoby to bardzo zniechęcające dla kupujących – w produktach z najniższej półki czas rozgrzania się świetlówki do pełnej jasności może trwać nawet 8 minut. Warto pamiętać, że im słabszej mocy świetlówka, tym dłużej będzie się ona rozgrzewała.
Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?
Temperatura
Jeżeli temperatura rozgrzewającej się świetlówki jest zbyt niska, ma to duży wpływ na jej pracę. Upraszczając sprawę – im niższa jest temperatura otoczenia, tym świetlówka gorzej świeci. Jeżeli chcemy korzystać z urządzenia w zimnym pomieszczeniu (np. nieogrzewanym garażu lub piwnicy), należy zadbać o dużą moc świetlówki oraz szczelność oprawy, w której ją umieścimy.
Liczba cykli włącz/wyłącz
Ich maksymalna liczba waha się w zależności od produktu i producenta (od 3 tysięcy do ponad miliona). Także od tego uzależniona jest cena. Nie warto więc inwestować zbyt wiele w wysokiej jakości produkt w miejscu, gdzie włączamy światło rzadko (np. w sporadycznie użytkowanym schowku). Lepiej zainstalować bardziej wytrzymałe urządzenie np. w łazience, gdzie liczba cykli jest zdecydowanie większa. Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy najbardziej odporną świetlówkę, to zalecany odstęp pomiędzy załączeniami to minimum 3 minuty.
Zobacz także: Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?
Wskaźnik oddawania barw (Ra)
Wskaźnik oddawania barw określa naturalność barwy światła. Punkt odniesienia stanowi tu tradycyjna żarówka (Ra=100). Średniej jakości świetlówki powinny mieć Ra o wartości ok. 80. W najlepszych, ale za to mniej energooszczędnych, dochodzi ono nawet powyżej 90. Na rynku znajdziemy jednak również takie, u których Ra jest na poziomie 60. Należy się ich wystrzegać, ponieważ nie nadają się one do pomieszczeń mieszkalnych. Zdarza się również, że deklarowana przez producenta wartość Ra (podobnie jak moc) znacząco odbiegają od rzeczywistej, dlatego też najlepiej kupić produkt znanej firmy, która nie może sobie pozwolić na tego typu zabiegi.
REKLAMA
REKLAMA