REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Joanna Orzechowska
Świetlówka kompaktowa OSRAM DULUXSTAR NANO TWIST. Fot. OSRAM
Świetlówka kompaktowa OSRAM DULUXSTAR NANO TWIST. Fot. OSRAM

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać najlepsze świetlówki? Nie jest to takie proste, bo liczy się wiele parametrów. Na co zwrócić uwagę? Nasz prosty przewodnik poniżej.

Cena

Cena ma ogromny wpływ na jakość świetlówek. Nie łudźmy się, że najtańszy produkt będzie działał tak samo jak ten z wyższej półki. Loterią jest również kupowanie świetlówek pod marką własną supermarketu. Często są to produkty nie najlepsze, poza tym, supermarket zawsze może zmienić dostawcę (co zdarza się często), więc za każdym razem kupujemy rzecz innej jakości. W przypadku tych najtańszych świetlówek nie możemy być nawet pewni mocy, bo często jest ona przez producentów zawyżana w informacjach podanych na opakowaniu. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór znanej marki, a i tu mamy z czego wybierać. Zazwyczaj producenci proponują dwie linie – droższą i tańszą. Droższa zazwyczaj jest produkowana w fabryce należącej do firmy, tańsza – w egzotycznej wytwórni. Pamiętajmy jednak, że znany producent nawet, jeżeli zleci coś firmie zewnętrznej, będzie dbał o swoje dobre imię i gruntownie skontroluje wyroby. W przypadku produktów “firmy – krzak” lub marki własnej supermarketu raczej nie możemy na to liczyć.

REKLAMA

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Trwałość

 Najlepsze są te świetlówki, których żywotność wynosi więcej niż 10 000 h. Są one jednak zwykle droższe niż inne świetlówki tego samego producenta.

Start i nagrzewanie

 Zazwyczaj świetlówka zaczyna świecić po ok. 0,5 do 2 s od momentu włączenia. Odczuwalny jest natomiast czas oczekiwania na osiągnięcie pełnej jasności świetlówki. Na opakowaniu znajdziemy informację po jakim świetlówka osiągnie 60% swojej jasności (do tego zobowiązuje prawo). W najlepszych produktach jest to 20 s, w najsłabszych ponad 2 minuty. Wartości tej nie podaje się dla 100%, ponieważ byłoby to bardzo zniechęcające dla kupujących – w produktach z najniższej półki czas rozgrzania się świetlówki do pełnej jasności może trwać nawet 8 minut. Warto pamiętać, że im słabszej mocy świetlówka, tym dłużej będzie się ona rozgrzewała.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Temperatura

 Jeżeli temperatura rozgrzewającej się świetlówki jest zbyt niska, ma to duży wpływ na jej pracę. Upraszczając sprawę – im niższa jest temperatura otoczenia, tym świetlówka gorzej świeci. Jeżeli chcemy korzystać z urządzenia w zimnym pomieszczeniu (np. nieogrzewanym garażu lub piwnicy), należy zadbać o dużą moc świetlówki oraz szczelność oprawy, w której ją umieścimy.

Liczba cykli włącz/wyłącz

 Ich maksymalna liczba waha się w zależności od produktu i producenta (od 3 tysięcy do ponad miliona). Także od tego uzależniona jest cena. Nie warto więc inwestować zbyt wiele w wysokiej jakości produkt w miejscu, gdzie włączamy światło rzadko (np. w sporadycznie użytkowanym schowku). Lepiej zainstalować bardziej wytrzymałe urządzenie np. w łazience, gdzie liczba cykli jest zdecydowanie większa. Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy najbardziej odporną świetlówkę, to zalecany odstęp pomiędzy załączeniami to minimum 3 minuty.

Zobacz także: Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?

Wskaźnik oddawania barw (Ra)

Wskaźnik oddawania barw określa naturalność barwy światła. Punkt odniesienia stanowi tu tradycyjna żarówka (Ra=100). Średniej jakości świetlówki powinny mieć Ra o wartości ok. 80. W najlepszych, ale za to mniej energooszczędnych, dochodzi ono nawet powyżej 90. Na rynku znajdziemy jednak również takie, u których Ra jest na poziomie 60. Należy się ich wystrzegać, ponieważ nie nadają się one do pomieszczeń mieszkalnych. Zdarza się również, że deklarowana przez producenta wartość Ra (podobnie jak moc) znacząco odbiegają od rzeczywistej, dlatego też najlepiej kupić produkt znanej firmy, która nie może sobie pozwolić na tego typu zabiegi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA