REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Joanna Orzechowska
Świetlówka kompaktowa OSRAM DULUXSTAR NANO TWIST. Fot. OSRAM
Świetlówka kompaktowa OSRAM DULUXSTAR NANO TWIST. Fot. OSRAM

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać najlepsze świetlówki? Nie jest to takie proste, bo liczy się wiele parametrów. Na co zwrócić uwagę? Nasz prosty przewodnik poniżej.

Cena

Cena ma ogromny wpływ na jakość świetlówek. Nie łudźmy się, że najtańszy produkt będzie działał tak samo jak ten z wyższej półki. Loterią jest również kupowanie świetlówek pod marką własną supermarketu. Często są to produkty nie najlepsze, poza tym, supermarket zawsze może zmienić dostawcę (co zdarza się często), więc za każdym razem kupujemy rzecz innej jakości. W przypadku tych najtańszych świetlówek nie możemy być nawet pewni mocy, bo często jest ona przez producentów zawyżana w informacjach podanych na opakowaniu. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór znanej marki, a i tu mamy z czego wybierać. Zazwyczaj producenci proponują dwie linie – droższą i tańszą. Droższa zazwyczaj jest produkowana w fabryce należącej do firmy, tańsza – w egzotycznej wytwórni. Pamiętajmy jednak, że znany producent nawet, jeżeli zleci coś firmie zewnętrznej, będzie dbał o swoje dobre imię i gruntownie skontroluje wyroby. W przypadku produktów “firmy – krzak” lub marki własnej supermarketu raczej nie możemy na to liczyć.

REKLAMA

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Trwałość

 Najlepsze są te świetlówki, których żywotność wynosi więcej niż 10 000 h. Są one jednak zwykle droższe niż inne świetlówki tego samego producenta.

Start i nagrzewanie

 Zazwyczaj świetlówka zaczyna świecić po ok. 0,5 do 2 s od momentu włączenia. Odczuwalny jest natomiast czas oczekiwania na osiągnięcie pełnej jasności świetlówki. Na opakowaniu znajdziemy informację po jakim świetlówka osiągnie 60% swojej jasności (do tego zobowiązuje prawo). W najlepszych produktach jest to 20 s, w najsłabszych ponad 2 minuty. Wartości tej nie podaje się dla 100%, ponieważ byłoby to bardzo zniechęcające dla kupujących – w produktach z najniższej półki czas rozgrzania się świetlówki do pełnej jasności może trwać nawet 8 minut. Warto pamiętać, że im słabszej mocy świetlówka, tym dłużej będzie się ona rozgrzewała.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Temperatura

 Jeżeli temperatura rozgrzewającej się świetlówki jest zbyt niska, ma to duży wpływ na jej pracę. Upraszczając sprawę – im niższa jest temperatura otoczenia, tym świetlówka gorzej świeci. Jeżeli chcemy korzystać z urządzenia w zimnym pomieszczeniu (np. nieogrzewanym garażu lub piwnicy), należy zadbać o dużą moc świetlówki oraz szczelność oprawy, w której ją umieścimy.

Liczba cykli włącz/wyłącz

 Ich maksymalna liczba waha się w zależności od produktu i producenta (od 3 tysięcy do ponad miliona). Także od tego uzależniona jest cena. Nie warto więc inwestować zbyt wiele w wysokiej jakości produkt w miejscu, gdzie włączamy światło rzadko (np. w sporadycznie użytkowanym schowku). Lepiej zainstalować bardziej wytrzymałe urządzenie np. w łazience, gdzie liczba cykli jest zdecydowanie większa. Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy najbardziej odporną świetlówkę, to zalecany odstęp pomiędzy załączeniami to minimum 3 minuty.

Zobacz także: Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?

Wskaźnik oddawania barw (Ra)

Wskaźnik oddawania barw określa naturalność barwy światła. Punkt odniesienia stanowi tu tradycyjna żarówka (Ra=100). Średniej jakości świetlówki powinny mieć Ra o wartości ok. 80. W najlepszych, ale za to mniej energooszczędnych, dochodzi ono nawet powyżej 90. Na rynku znajdziemy jednak również takie, u których Ra jest na poziomie 60. Należy się ich wystrzegać, ponieważ nie nadają się one do pomieszczeń mieszkalnych. Zdarza się również, że deklarowana przez producenta wartość Ra (podobnie jak moc) znacząco odbiegają od rzeczywistej, dlatego też najlepiej kupić produkt znanej firmy, która nie może sobie pozwolić na tego typu zabiegi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA