REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania.
Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania.

REKLAMA

REKLAMA

Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Prowadzone są badania skutków porażeń prądem elektrycznym. W celu uniknięcia porażenia, udoskonalane jest podejście do zabezpieczeń i bezpiecznej pracy. Uprawnienia elektryczne SEP podzielono na obsługę, konserwację, remont i montaż, z których tylko uprawnienia do remontu uprawniają do wykonywania napraw. Jednak wypadki wśród elektryków ciągle się zdarzają. Dlatego najlepiej nie naprawiać samemu usterek elektrycznych.

REKLAMA

Dlaczego nie naprawiać samemu usterek elektrycznych?

Nawet wykładowca fizyki na uniwersytecie nie posiada odpowiedniej wiedzy do wykonywania napraw instalacji elektrycznej. Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania. Sama znajomość zjawisk fizycznych nie zastąpi gromadzonej latami wiedzy i doświadczeń, wielu przeprowadzonych badań, na podstawie których tworzone są przepisy i reguły postępowania elektryka. Do poprawnego doboru środków ochrony osobistej i zabezpieczenia miejsca wykonywania naprawy nie wystarczy wiedza teoretyczna o zjawiskach fizycznych.

Zobacz także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej

W niebezpiecznych miejscach przepisy energetyczne ściśle określają procedurę postępowania, włącznie z wyznaczeniem koniecznych dokumentów do wykonania naprawy i odpowiedzialnością osobistą za konkretną czynność. Stworzono łańcuchy poleceń i zezwoleń na kolejne etapy prac, gdzie zawsze jest osoba nadzorująca i osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie miejsca pracy. Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo zawsze udowadnia brak napięcia, dotykając własną dłonią niebezpiecznych elementów, i dopiero po takiej demonstracji elektryk, który wykonuje naprawę, przystępuje do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Nie podejmujmy samodzielnych napraw, ponieważ nie znamy czekających na nas zagrożeń. Musimy tak wykonać swoją pracę, aby wykluczyć możliwość zdarzenia się wypadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA