Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzone są badania skutków porażeń prądem elektrycznym. W celu uniknięcia porażenia, udoskonalane jest podejście do zabezpieczeń i bezpiecznej pracy. Uprawnienia elektryczne SEP podzielono na obsługę, konserwację, remont i montaż, z których tylko uprawnienia do remontu uprawniają do wykonywania napraw. Jednak wypadki wśród elektryków ciągle się zdarzają. Dlatego najlepiej nie naprawiać samemu usterek elektrycznych.
REKLAMA
Dlaczego nie naprawiać samemu usterek elektrycznych?
Nawet wykładowca fizyki na uniwersytecie nie posiada odpowiedniej wiedzy do wykonywania napraw instalacji elektrycznej. Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania. Sama znajomość zjawisk fizycznych nie zastąpi gromadzonej latami wiedzy i doświadczeń, wielu przeprowadzonych badań, na podstawie których tworzone są przepisy i reguły postępowania elektryka. Do poprawnego doboru środków ochrony osobistej i zabezpieczenia miejsca wykonywania naprawy nie wystarczy wiedza teoretyczna o zjawiskach fizycznych.
Zobacz także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej
W niebezpiecznych miejscach przepisy energetyczne ściśle określają procedurę postępowania, włącznie z wyznaczeniem koniecznych dokumentów do wykonania naprawy i odpowiedzialnością osobistą za konkretną czynność. Stworzono łańcuchy poleceń i zezwoleń na kolejne etapy prac, gdzie zawsze jest osoba nadzorująca i osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie miejsca pracy. Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo zawsze udowadnia brak napięcia, dotykając własną dłonią niebezpiecznych elementów, i dopiero po takiej demonstracji elektryk, który wykonuje naprawę, przystępuje do pracy.
Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?
Nie podejmujmy samodzielnych napraw, ponieważ nie znamy czekających na nas zagrożeń. Musimy tak wykonać swoją pracę, aby wykluczyć możliwość zdarzenia się wypadku.
REKLAMA
REKLAMA