REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Kontakt-Simon
Instalacje elektryczne. Fot. Fotolia
Instalacje elektryczne. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaprojektować układ gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach sprawnie i funkcjonalnie? Oczywiście, istnieje spora różnica pomiędzy kawalerką a domem jednorodzinnym, jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku łazienka zawsze zagrożona jest zachlapaniem, a gabinet wymaga zainstalowania łącza teleinformatycznego. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych pomieszczeń domowych wraz z zalecaną ilością wyposażenia w osprzęt elektryczny oraz rekomendowanymi rozwiązaniami.

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w przedpokoju

Korytarz to często pomieszczeniem bez okien, dlatego pomocne jest, gdy włączniki sygnalizują swoje położenie w wypadku całkowitego zaciemnienia.

REKLAMA

Łączniki podświetlane (podobnie jak niepodświetlane) umożliwiają sterowanie oświetleniem z dwóch, trzech lub więcej punktów (schodowe i krzyżowe). To szczególnie cenne rozwiązanie w wypadku długich korytarzy i klatek schodowych. Elementem świecącym w łącznikach podświetlanych są z reguły małe neonówki. Należy pamiętać, że w wypadku zainstalowania świetlówek (w tym energooszczędnych) dla ich prawidłowego działania istotne jest zastosowanie odpowiednio dobranego kondensatora.

Zasada działania łącznika z podświetleniem jest stosunkowo prosta. W momencie, kiedy jest on wyłączony, przez tzw. neonówkę przepływa prąd, co powoduje jej świecenie.

Rys. Kontakt Simon

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wykorzystać świecące ramki oraz podświetlane klawisze z piktogramami, które wyglądają inaczej w nocy, inaczej w dzień (np. piktogramy dla dzieci księżyc/słońce itp.). Do budynków użyteczności publicznej rekomendujemy podświetlane piktogramy do znakowania ciągów komunikacyjnych.

Zobacz także: 10 sposobów, jak płacić niższe rachunki za prąd

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 2
 • Punkty oświetleniowe: 2
 • Gniazda telefoniczne: 1

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w łazience

W łazienkach używamy coraz większej liczby urządzeń elektrycznych przeznaczonych do pielęgnacji. Korzystając z dobrodziejstw technologii, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Gniazda odporne na zachlapanie powinny być standardem w każdej łazience.


REKLAMA

W naszym kraju istnieje tendencja do stosowania łączników i gniazd IP44 w łazienkach, choć nie jest to wymaganie zawarte w normach. Normy narzucają natomiast konieczne odległości związane z odległością montażu osprzętu od wanny, umywalki itp. Tego przepisu należy bezwzględnie przestrzegać.

Praktycznie stosowanie gniazd IP44 wyposażonych w klapki zabezpieczające ma znaczenie w dużej mierze estetyczne. Gniazda montowane w łazienkach lokalizujemy bliżej linii wzroku niż np. w pokojach dziennych.

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 4
 • Punkty oświetleniowe: 3

Zobacz także:  Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w WC

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 2
 • Punkty oświetleniowe: 1

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w salonie

REKLAMA

Pokój dzienny to miejsce relaksu i spotkań całej rodziny. W zależności od tego,czy odpoczywamy przy multimediach, czy dobrej lekturze, ważny jest dobry osprzęt elektryczny. Obecnie na rynku dostępne są pełne pakiety rozwiązań teleinformatycznych oraz specjalnych łączników przystosowanych do nowoczesnego oświetlenia. Przed instalacją osprzętu warto policzyć nasze urządzenia stacjonarne oraz zastanowić się, czy nasze hobby nie wymaga dodatkowych łączy.

Standardem w każdym domu czy mieszkaniu jest Internet lub połączenie komputerów w domową sieć. Jeżeli nie chcemy zdać się na łącza bezprzewodowe, dobrze jest przewidzieć odpowiednie okablowanie zakończone gniazdami zwanymi popularnie komputerowymi.


Ich liczba i rozplanowanie zależy od przewidywanej liczby stanowisk komputerowych. Należy też pamiętać o stosowaniu gniazd zasilających z kołkiem ochronnym (popularne „uziemienie”). Następne ważne gniazda to głośnikowe pod kino domowe. Warto pomyśleć i o nim, planując w miarę dokładnie jego rozmieszczenie. Podobnie powinniśmy pamiętać o gniazdach RTV czy RTV-SAT i zainstalować je w różnych punktach, aby w przyszłości mieć możliwość przemieszczania telewizora w miarę naszych potrzeb, np. po przemeblowaniu pomieszczenia. Nie zapominajmy również o zainstalowaniu gniazda telefonicznego.

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 7-9
 • Punkty oświetleniowe: 2-3
 • Gniazda telefoniczne: 1
 • Gniazda antenowe: 2

Zobacz także:  Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Efekt możemy uzyskać stosując ściemniacze (coraz bardziej popularne zdalnie sterowane), które pozwolą nam budować nastrój o każdej porze, a także sterować oświetleniem bez „naruszania pozycji horyzontalnej”.

Nie powinniśmy zapominać o zainstalowaniu gniazda RTV, RTV-SAT czy nawet gniazda komputerowego, gdyż możemy w przyszłości zechcieć używać w sypialni laptopa i podłączyć go do Internetu.

Obecnie dostępny na rynku osprzęt elektroinstalacyjny pozwala np. na zamontowanie urządzenia działającego jak intercom wewnątrz domu pomiędzy pokojami (min. połączenie z pokojem dziecinnym z podsłuchem), radio montowane w module czy system nagłośnienia domu. Modne jest instalowanie w sypialni telewizora, a co za tym idzie, gniazd antenowych i głośnikowych. Dostępne są też zegary z alarmem oraz termoregulatory np. do kontroli ogrzewania podłogowego (tj. elektrycznego; dotyczy też łazienek i innych pomieszczeń).


Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 9
 • Punkty oświetleniowe: 3
 • Gniazda antenowe: 1

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w gabinecie

Do gabinetu potrzebujemy rozwiązań z zakresu łączy internetowych i komputerowych. Teraz oferta rynkowa daje nam możliwość stworzenia w domowym gabinecie prawdziwego centrum dowodzenia.

Jeżeli nasze hobby nie wymaga tego typu łączników, trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi. W gabinecie najczęściej pracujemy, dlatego ergonomia powinna stać na pierwszymi miejscu. Dlatego stosowane urządzenia są prawie takie same jak w pokoju dziennym.

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 7
 • Punkty oświetleniowe: 2
 • Gniazda telefoniczne: 1
 • Gniazda antenowe: 1

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie liczy się bezpieczeństwo i ergonomia. Specjalne listwy modułowe pozwolą Ci podłączyć tam tyle urządzeń, ile chcesz. Pozostaje tylko czerpać przyjemność z dobrodziejstw sztuki kulinarnej. Gniazda powinny mieć uziemienie i być odporne na zachlapania. Jeżeli w domu jest małe dziecko, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu gniazdek z przesłonami torów prądowych.

Gniazdka z przesłonami torów prądowych mogą być wyposażone dodatkowo w klucz uprawniający (klucz przesuwa przesłony torów zamontowane w gniazdku).

Warto zastanowić się nad zamontowaniem telebloków i ofibloków (Simon Connect), jeżeli kuchnia ma układ wyspowy. W takim układzie możliwe jest też stosowanie puszek natynkowych przykręcanych do mebli (w puszkach montujemy właściwy osprzęt).

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 7-9
 • Punkty oświetleniowe: 3

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w piwnicy lub garażu

Piwnica / Garaż. Zastosowanie gniazd wyposażonych w klapkę ochronną zabezpieczy osprzęt przed kurzem. Warto przemyśleć również zastosowanie łączników podświetlanych, o których była mowa wcześniej.

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 2
 • Punkty oświetleniowe: 1

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe wokół domu

Teren zewnętrzny wymaga zastosowania urządzeń odpornych na wpływy atmosferyczne. Na zewnątrz pomieszczeń należy bezwzględnie stosować osprzęt bryzgoszczelny o stopniu ochrony co najmniej IP44 (jeśli nie jest ulokowany pod zadaszeniem zapewniającym jego całkowitą ochronę przed deszczem).

Elektroinstalator powinien wykazać się szczególną dbałością o jego prawidłową instalację. Dotyczy to wszystkich rodzajów osprzętu, a w szczególności łączników służących do uruchomienia dzwonka drzwiowego.

W przypadku podłóg płaskich (np. przy basenach wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń) możemy polecić dedykowane puszki podłogowe Simon Connect z gniazdem zasilającym o szczelności IP66, odpornym na zalanie.

Estymowana liczba urządzeń:

 • Gniazda wtyczkowe: 2
 • Punkty oświetleniowe: 1

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA