Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

REKLAMA
REKLAMA

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w przedpokoju
Korytarz to często pomieszczeniem bez okien, dlatego pomocne jest, gdy włączniki sygnalizują swoje położenie w wypadku całkowitego zaciemnienia.
REKLAMA
Łączniki podświetlane (podobnie jak niepodświetlane) umożliwiają sterowanie oświetleniem z dwóch, trzech lub więcej punktów (schodowe i krzyżowe). To szczególnie cenne rozwiązanie w wypadku długich korytarzy i klatek schodowych. Elementem świecącym w łącznikach podświetlanych są z reguły małe neonówki. Należy pamiętać, że w wypadku zainstalowania świetlówek (w tym energooszczędnych) dla ich prawidłowego działania istotne jest zastosowanie odpowiednio dobranego kondensatora.
Zasada działania łącznika z podświetleniem jest stosunkowo prosta. W momencie, kiedy jest on wyłączony, przez tzw. neonówkę przepływa prąd, co powoduje jej świecenie.
Rys. Kontakt Simon
Warto wykorzystać świecące ramki oraz podświetlane klawisze z piktogramami, które wyglądają inaczej w nocy, inaczej w dzień (np. piktogramy dla dzieci księżyc/słońce itp.). Do budynków użyteczności publicznej rekomendujemy podświetlane piktogramy do znakowania ciągów komunikacyjnych.
Zobacz także: 10 sposobów, jak płacić niższe rachunki za prąd
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 2
- Punkty oświetleniowe: 2
- Gniazda telefoniczne: 1
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w łazience
W łazienkach używamy coraz większej liczby urządzeń elektrycznych przeznaczonych do pielęgnacji. Korzystając z dobrodziejstw technologii, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Gniazda odporne na zachlapanie powinny być standardem w każdej łazience.
REKLAMA
W naszym kraju istnieje tendencja do stosowania łączników i gniazd IP44 w łazienkach, choć nie jest to wymaganie zawarte w normach. Normy narzucają natomiast konieczne odległości związane z odległością montażu osprzętu od wanny, umywalki itp. Tego przepisu należy bezwzględnie przestrzegać.
Praktycznie stosowanie gniazd IP44 wyposażonych w klapki zabezpieczające ma znaczenie w dużej mierze estetyczne. Gniazda montowane w łazienkach lokalizujemy bliżej linii wzroku niż np. w pokojach dziennych.
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 4
- Punkty oświetleniowe: 3
Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w WC
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 2
- Punkty oświetleniowe: 1
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w salonie
REKLAMA
Pokój dzienny to miejsce relaksu i spotkań całej rodziny. W zależności od tego,czy odpoczywamy przy multimediach, czy dobrej lekturze, ważny jest dobry osprzęt elektryczny. Obecnie na rynku dostępne są pełne pakiety rozwiązań teleinformatycznych oraz specjalnych łączników przystosowanych do nowoczesnego oświetlenia. Przed instalacją osprzętu warto policzyć nasze urządzenia stacjonarne oraz zastanowić się, czy nasze hobby nie wymaga dodatkowych łączy.
Standardem w każdym domu czy mieszkaniu jest Internet lub połączenie komputerów w domową sieć. Jeżeli nie chcemy zdać się na łącza bezprzewodowe, dobrze jest przewidzieć odpowiednie okablowanie zakończone gniazdami zwanymi popularnie komputerowymi.
Ich liczba i rozplanowanie zależy od przewidywanej liczby stanowisk komputerowych. Należy też pamiętać o stosowaniu gniazd zasilających z kołkiem ochronnym (popularne „uziemienie”). Następne ważne gniazda to głośnikowe pod kino domowe. Warto pomyśleć i o nim, planując w miarę dokładnie jego rozmieszczenie. Podobnie powinniśmy pamiętać o gniazdach RTV czy RTV-SAT i zainstalować je w różnych punktach, aby w przyszłości mieć możliwość przemieszczania telewizora w miarę naszych potrzeb, np. po przemeblowaniu pomieszczenia. Nie zapominajmy również o zainstalowaniu gniazda telefonicznego.
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 7-9
- Punkty oświetleniowe: 2-3
- Gniazda telefoniczne: 1
- Gniazda antenowe: 2
Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w sypialni
Sypialnia to miejsce, gdzie chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Efekt możemy uzyskać stosując ściemniacze (coraz bardziej popularne zdalnie sterowane), które pozwolą nam budować nastrój o każdej porze, a także sterować oświetleniem bez „naruszania pozycji horyzontalnej”.
Nie powinniśmy zapominać o zainstalowaniu gniazda RTV, RTV-SAT czy nawet gniazda komputerowego, gdyż możemy w przyszłości zechcieć używać w sypialni laptopa i podłączyć go do Internetu.
Obecnie dostępny na rynku osprzęt elektroinstalacyjny pozwala np. na zamontowanie urządzenia działającego jak intercom wewnątrz domu pomiędzy pokojami (min. połączenie z pokojem dziecinnym z podsłuchem), radio montowane w module czy system nagłośnienia domu. Modne jest instalowanie w sypialni telewizora, a co za tym idzie, gniazd antenowych i głośnikowych. Dostępne są też zegary z alarmem oraz termoregulatory np. do kontroli ogrzewania podłogowego (tj. elektrycznego; dotyczy też łazienek i innych pomieszczeń).
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 9
- Punkty oświetleniowe: 3
- Gniazda antenowe: 1
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w gabinecie
Do gabinetu potrzebujemy rozwiązań z zakresu łączy internetowych i komputerowych. Teraz oferta rynkowa daje nam możliwość stworzenia w domowym gabinecie prawdziwego centrum dowodzenia.
Jeżeli nasze hobby nie wymaga tego typu łączników, trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi. W gabinecie najczęściej pracujemy, dlatego ergonomia powinna stać na pierwszymi miejscu. Dlatego stosowane urządzenia są prawie takie same jak w pokoju dziennym.
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 7
- Punkty oświetleniowe: 2
- Gniazda telefoniczne: 1
- Gniazda antenowe: 1
Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w kuchni
Kuchnia to miejsce, gdzie liczy się bezpieczeństwo i ergonomia. Specjalne listwy modułowe pozwolą Ci podłączyć tam tyle urządzeń, ile chcesz. Pozostaje tylko czerpać przyjemność z dobrodziejstw sztuki kulinarnej. Gniazda powinny mieć uziemienie i być odporne na zachlapania. Jeżeli w domu jest małe dziecko, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu gniazdek z przesłonami torów prądowych.
Gniazdka z przesłonami torów prądowych mogą być wyposażone dodatkowo w klucz uprawniający (klucz przesuwa przesłony torów zamontowane w gniazdku).
Warto zastanowić się nad zamontowaniem telebloków i ofibloków (Simon Connect), jeżeli kuchnia ma układ wyspowy. W takim układzie możliwe jest też stosowanie puszek natynkowych przykręcanych do mebli (w puszkach montujemy właściwy osprzęt).
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 7-9
- Punkty oświetleniowe: 3
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w piwnicy lub garażu
Piwnica / Garaż. Zastosowanie gniazd wyposażonych w klapkę ochronną zabezpieczy osprzęt przed kurzem. Warto przemyśleć również zastosowanie łączników podświetlanych, o których była mowa wcześniej.
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 2
- Punkty oświetleniowe: 1
Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe wokół domu
Teren zewnętrzny wymaga zastosowania urządzeń odpornych na wpływy atmosferyczne. Na zewnątrz pomieszczeń należy bezwzględnie stosować osprzęt bryzgoszczelny o stopniu ochrony co najmniej IP44 (jeśli nie jest ulokowany pod zadaszeniem zapewniającym jego całkowitą ochronę przed deszczem).
Elektroinstalator powinien wykazać się szczególną dbałością o jego prawidłową instalację. Dotyczy to wszystkich rodzajów osprzętu, a w szczególności łączników służących do uruchomienia dzwonka drzwiowego.
W przypadku podłóg płaskich (np. przy basenach wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń) możemy polecić dedykowane puszki podłogowe Simon Connect z gniazdem zasilającym o szczelności IP66, odpornym na zalanie.
Estymowana liczba urządzeń:
- Gniazda wtyczkowe: 2
- Punkty oświetleniowe: 1
Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady
REKLAMA
REKLAMA