REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksander Galecki

REKLAMA

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Licznik, tablica rozdzielcza – jak poprowadzić prąd

Najprościej projektować instalację w takiej kolejności, w jakiej wprowadzamy prąd do domu. Na początku musimy przewidzieć miejsce na licznik energii elektrycznej. Warto zainstalować go w taki sposób abyśmy w trakcie eksploatacji mieli łatwy dostęp do odczytania wartości wskazywanych przez niego.

REKLAMA

REKLAMA

Niezbędna jest również tablica rozdzielcza, która rozdzieli prąd na cały budynek, a jednocześnie będzie  miejscem do zainstalowania bezpieczników. Powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby osoby zamieszkujące dom mogły się do niej bez większych trudności dostać w przypadku awarii. Jeżeli dom ma zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim tablica rozdzielcza musi być w jej zasięgu. Starajmy się montować tablice większe niż są potrzebne w danym momencie, aby była możliwość jej rozbudowy oraz czytelnego pogrupowania bezpieczników.

Planując wielkość tablicy rozdzielczej powinniśmy przewidzieć niezależne obwody na światło oraz gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu. Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować po dwa obwody, lub odpowiednio więcej jeżeli pobór prądu w danym pomieszczeniu ma być wysoki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie włączników, rozmieszczenie źródeł światła oraz gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Jednak ten krok poprzedza wstępne rozmieszczenie mebli w domu. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy nie zasłonili włącznika światła, lub zaplanowanego kinkietu szafą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedpokój

W przedpokoju zazwyczaj nie potrzeba zbyt wielu gniazdek elektrycznych, jednak budując dom warto zainstalować choć jedno. Jeżeli nasz przedpokój jest duży warto zaplanować dwa włączniki światła na początku i na końcu pomieszczenia. Będzie to niezbędne, abyśmy wchodząc do domu nie musieli wyłączać światła, a następnie przechodzić przez ciemne pomieszczenie.

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Kuchnia

REKLAMA

Jeżeli korzystamy z kuchenki elektrycznej musimy wziąć pod uwagę pobór prądu wszystkich urządzeń kuchennych, gdyby działały w jednym momencie. Nie zawsze korzystamy właśnie w ten sposób, jednak przygotowując obiad możemy włączyć płytę indukcyjną, piekarnik i czajnik elektryczny. Jeżeli nie rozplanujemy instalacji w odpowiedni sposób może to prowadzić do jej przeciążenia.

Poza gniazdami elektrycznymi na urządzenia zamontowane na stałe powinniśmy zaplanować jak dużo urządzeń przenośnych planujemy używać. Łatwo dostępnych źródeł prądu powinno być odpowiednio dużo aby podłączając urządzenie elektryczne nie trzeba było odłączać innego. Nie jest to czynność skomplikowana, ale w trakcie gotowania będzie uciążliwa dla tego starajmy się tego unikać już na etapie projektowania instalacji.

Salon

Projektując instalację w salonie musimy przewidzieć miejsce ustawienia urządzeń multimedialnych takich jak kino domowe. W tym pomieszczeniu potrzebna będzie dużo większa ilość gniazd elektrycznych niż gdziekolwiek indziej w domu. Jeżeli planujemy zamontować telewizor na ścianie musimy pamiętać o poprowadzeniu specjalnego tunelu tak, aby nie było widać przewodów opadających za urządzeniem. W przypadku rozwijanego ekranu z sufitu powinniśmy doprowadzić do niego prąd i zainstalować jego sterownik w ścianie tak aby nie sprawiało nam trudności korzystanie z niego podczas rozwijania i zwijania ekranu. Jednocześnie decydując się na takie rozwiązanie musimy po przeciwległej stronie pokoju przewidzieć źródło prądu dla rzutnika.

Zobacz także: Ustawienie telewizora w salonie – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszym świecie urządzeń mobilnych często potrzebujemy dostępu do prądu, dlatego warto obok kanapy zamontować gniazdko elektryczne. Będzie to o wiele bardziej estetyczne i praktyczne niż poprowadzenie w naszym nowym domu przedłużacza przez cały pokój tylko dla tego, że zapomnieliśmy w którym miejscu salonu najczęściej ładujemy nasz tablet.

Włączniki światła również powinny być tak skonfigurowane, abyśmy mogli włączać tylko część oświetlenia. Ma to duże znaczenie, ponieważ siedząc przy stole nie musimy oświetlać całego salonu co w znaczny sposób przełoży się na zużycie prądu.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem w którym nie będziemy potrzebowali tak dużej ilości gniazdek elektrycznych jak w kuchni, czy w salonie. Tutaj możemy zaplanować większą liczbę włączników, tak aby zapalone światło przy drzwiach można było wyłączyć dodatkowym włącznikiem bez konieczności wstawania z łóżka.

Schody

Oświetlenie schodów jest bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej. Powinno być zaprojektowane tak, abyśmy mogli włączyć je zarówno na początku, jak i na końcu ciągu komunikacyjnego. Praktycznym rozwiązaniem może być zainstalowanie fotokomórki, która podświetli nasze schody gdy wykryje ruch w odpowiedniej odległości od nich.

Jakie źródła światła wybrać?

Producenci oświetlenia opartego na różnego rodzaju diodach projektują dla nas coraz nowsze zamienniki znanych nam dotychczas źródeł światła. Żarówki ledowe są dostępne na praktycznie każdy gwint, czy rodzaj złącza. Dodatkowo możemy wybrać temperaturę barwową żarówki, jej moc, a nawet kolor światła. Różnorodność produktów sprawia, że każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie. Koszt takiej żarówki jest nieznacznie wyższy od pozostałych źródeł światła dostępnych na rynku, ale jego właściwości sprawiają, że inwestycja szybko się zwróci.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA