REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Aleksander Galecki

REKLAMA

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Licznik, tablica rozdzielcza – jak poprowadzić prąd

Najprościej projektować instalację w takiej kolejności, w jakiej wprowadzamy prąd do domu. Na początku musimy przewidzieć miejsce na licznik energii elektrycznej. Warto zainstalować go w taki sposób abyśmy w trakcie eksploatacji mieli łatwy dostęp do odczytania wartości wskazywanych przez niego.

REKLAMA

REKLAMA

Niezbędna jest również tablica rozdzielcza, która rozdzieli prąd na cały budynek, a jednocześnie będzie  miejscem do zainstalowania bezpieczników. Powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby osoby zamieszkujące dom mogły się do niej bez większych trudności dostać w przypadku awarii. Jeżeli dom ma zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim tablica rozdzielcza musi być w jej zasięgu. Starajmy się montować tablice większe niż są potrzebne w danym momencie, aby była możliwość jej rozbudowy oraz czytelnego pogrupowania bezpieczników.

Planując wielkość tablicy rozdzielczej powinniśmy przewidzieć niezależne obwody na światło oraz gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu. Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować po dwa obwody, lub odpowiednio więcej jeżeli pobór prądu w danym pomieszczeniu ma być wysoki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie włączników, rozmieszczenie źródeł światła oraz gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Jednak ten krok poprzedza wstępne rozmieszczenie mebli w domu. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy nie zasłonili włącznika światła, lub zaplanowanego kinkietu szafą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedpokój

W przedpokoju zazwyczaj nie potrzeba zbyt wielu gniazdek elektrycznych, jednak budując dom warto zainstalować choć jedno. Jeżeli nasz przedpokój jest duży warto zaplanować dwa włączniki światła na początku i na końcu pomieszczenia. Będzie to niezbędne, abyśmy wchodząc do domu nie musieli wyłączać światła, a następnie przechodzić przez ciemne pomieszczenie.

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Kuchnia

REKLAMA

Jeżeli korzystamy z kuchenki elektrycznej musimy wziąć pod uwagę pobór prądu wszystkich urządzeń kuchennych, gdyby działały w jednym momencie. Nie zawsze korzystamy właśnie w ten sposób, jednak przygotowując obiad możemy włączyć płytę indukcyjną, piekarnik i czajnik elektryczny. Jeżeli nie rozplanujemy instalacji w odpowiedni sposób może to prowadzić do jej przeciążenia.

Poza gniazdami elektrycznymi na urządzenia zamontowane na stałe powinniśmy zaplanować jak dużo urządzeń przenośnych planujemy używać. Łatwo dostępnych źródeł prądu powinno być odpowiednio dużo aby podłączając urządzenie elektryczne nie trzeba było odłączać innego. Nie jest to czynność skomplikowana, ale w trakcie gotowania będzie uciążliwa dla tego starajmy się tego unikać już na etapie projektowania instalacji.

Salon

Projektując instalację w salonie musimy przewidzieć miejsce ustawienia urządzeń multimedialnych takich jak kino domowe. W tym pomieszczeniu potrzebna będzie dużo większa ilość gniazd elektrycznych niż gdziekolwiek indziej w domu. Jeżeli planujemy zamontować telewizor na ścianie musimy pamiętać o poprowadzeniu specjalnego tunelu tak, aby nie było widać przewodów opadających za urządzeniem. W przypadku rozwijanego ekranu z sufitu powinniśmy doprowadzić do niego prąd i zainstalować jego sterownik w ścianie tak aby nie sprawiało nam trudności korzystanie z niego podczas rozwijania i zwijania ekranu. Jednocześnie decydując się na takie rozwiązanie musimy po przeciwległej stronie pokoju przewidzieć źródło prądu dla rzutnika.

Zobacz także: Ustawienie telewizora w salonie – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszym świecie urządzeń mobilnych często potrzebujemy dostępu do prądu, dlatego warto obok kanapy zamontować gniazdko elektryczne. Będzie to o wiele bardziej estetyczne i praktyczne niż poprowadzenie w naszym nowym domu przedłużacza przez cały pokój tylko dla tego, że zapomnieliśmy w którym miejscu salonu najczęściej ładujemy nasz tablet.

Włączniki światła również powinny być tak skonfigurowane, abyśmy mogli włączać tylko część oświetlenia. Ma to duże znaczenie, ponieważ siedząc przy stole nie musimy oświetlać całego salonu co w znaczny sposób przełoży się na zużycie prądu.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem w którym nie będziemy potrzebowali tak dużej ilości gniazdek elektrycznych jak w kuchni, czy w salonie. Tutaj możemy zaplanować większą liczbę włączników, tak aby zapalone światło przy drzwiach można było wyłączyć dodatkowym włącznikiem bez konieczności wstawania z łóżka.

Schody

Oświetlenie schodów jest bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej. Powinno być zaprojektowane tak, abyśmy mogli włączyć je zarówno na początku, jak i na końcu ciągu komunikacyjnego. Praktycznym rozwiązaniem może być zainstalowanie fotokomórki, która podświetli nasze schody gdy wykryje ruch w odpowiedniej odległości od nich.

Jakie źródła światła wybrać?

Producenci oświetlenia opartego na różnego rodzaju diodach projektują dla nas coraz nowsze zamienniki znanych nam dotychczas źródeł światła. Żarówki ledowe są dostępne na praktycznie każdy gwint, czy rodzaj złącza. Dodatkowo możemy wybrać temperaturę barwową żarówki, jej moc, a nawet kolor światła. Różnorodność produktów sprawia, że każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie. Koszt takiej żarówki jest nieznacznie wyższy od pozostałych źródeł światła dostępnych na rynku, ale jego właściwości sprawiają, że inwestycja szybko się zwróci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA