REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Jak zapanować nad domowym rozgardiaszem i nadmiarem codziennych obowiązków? Inteligentny dom zaparzy za nas rano kawę, podgrzeje obiad lub podleje ogród. Teraz to możliwe, dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Odwodnienie w łazience: brodzik czy odwodnienie liniowe?

Jak urządzić łazienkę aby była estetyczna a zarazem wygodna? Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest zastosowanie odwodnienia liniowego. Dla tych co wolą standardowe, klasyczne rozwiązania – pozostaje brodzik. O wadach i zaletach brodzika oraz odwodnienia liniowego opowiada Piotr Blige, ekspert z firmy TECE.

Powietrzne pompy ciepła – budowa, wydajność, działanie

Powietrzne pompy ciepła to źródła ciepła, której jeszcze do niedawna nie opłacało się stosować w naszym klimacie. Nie sprawdzały się bowiem przy temperaturze -25 st. C. Technika jednak poszła do przodu. Obecnie powietrzne pompy ciepła osiągają wysoką wydajność także przy temperaturze -25 st. C.

REKLAMA

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Kominek w domu jednorodzinnym to marzenie wielu osób. Wybór miejsca, w którym będzie znajdować się kominek nie możemy wybrać od tak, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Podpowiadamy, gdzie postawić kominek.

Modernizacja instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Okres jesieni pierwsze chłodne dni to czas sprawdzianu dla domowych systemów grzewczych. Jeśli okaże się, że system grzewczy nie działa prawnie, jest to ostatni dzwonek na modernizację i wymianę starych urządzeń na nowe. Modernizując system grzewczy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kocioł kondensacyjny, który to w najbardziej efektywny sposób pozwoli nam zużytkować energię pochodzącą z gazu. W porównaniu do urządzeń tradycyjnych, dzięki kotłowi kondensacyjnemu poprzez odzysk ciepła można zaoszczędzić od 20 do 40% energii.

9 sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie możemy zastosować kilka niezbyt skomplikowanych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które o ile zostaną zastosowane na pewno przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

REKLAMA

Paliwa do kominków – które wybrać?

Paliw, którymi możemy palić w kominkach jest wiele. Mamy drewno, brykiety drzewne, gaz, węgiel kamienny, pellety i lekki olej opałowy. Każde z paliw ma zarówno swoje zalety i wady. Zobacz, które wybrać.

Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Budowa kominka w domu jednorodzinnym. Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że wiele osób rozważa zakup lub budowę kominka. Ten niedrogi w eksploatacji sposób na dogrzanie domu od dawna cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Zobacz poradnik, jak wybudować kominek w domu jednorodzinnym.

10 sposobów, jak płacić niższe rachunki za prąd

Kiedy nadchodzą chłodne dni zaczynamy się dogrzewać, także elektrycznie. Niestety prąd jest dość drogi, jest to najdroższa możliwa opcja jeśli chodzi o ogrzewanie. Zobacz, co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Jak tanio i ekonomicznie ogrzewać dom i mieszkanie – najnowsze dane GUS

Sezon grzewczy tuż tuż, wskazówka na licznikach ciepła niebawem pójdzie w górę. W ciągu ostatnich 10 lat koszty ogrzewania niestety wzrosły. Nieważne w jaki sposób ogrzewany swój dom, z roku na rok jest coraz drożej.

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny? Który wybrać?

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny. Piec jednofunkcyjny zasila tylko instalację c.o. Piec dwufunkcyjny poza c.o. może ogrzewać także ciepłą wodę użytkową. Zobacz, który wybrać? Który będzie najlepszy?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie grzejnika nie jest skomplikowane. Aby odpowietrzyć grzejnik należy wyposażyć się w specjalny klucz lub inne narzędzie, które umożliwi nam przekręcenie zaworu w grzejniku. Zobacz, jak krok po kroku odpowietrzyć grzejnik.

Malowanie kaloryfera – krok po kroku

Malowanie kaloryfera najlepiej zaplanować pod koniec lata, kiedy nie ma jeszcze okresu grzewczego. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie odnowić stary kaloryfer. Zobacz Poradę.

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Inteligentny dom to taki, w którym możemy kontrolować i sterować elementami instalacji w domu, takimi jak temperatura, oświetlenie, zasłony/rolety w oknach, monitoring, sprzęt audio-video, urządzenia AGD. Jakie daje nam możliwości inteligentny dom?

Jak działa pompa gruntowa?

Pompa gruntowa to tanie w eksploatacji rozwiązanie do ogrzewania domu, które wybiera coraz więcej osób. Ale, czy wiesz jak działa pompa gruntowa? Przeczytaj. Komentarza udziela Piotr Słaby z firmy Nateo.

Jak podłączyć kominek gazowy?

Kominek gazowy to bardzo ciekawe rozwiązanie, kiedy nie mamy w domu standardowego kominka. Kominek gazowy poza tym, że ozdabia pomieszczenie, także je ogrzewa. Podpowiadamy w jaki sposób podłączyć kominek gazowy w domu lub mieszkaniu.

System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

Stalowe systemy coraz częściej stosuje się zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach starszej generacji. Wysoka bezawaryjność systemów kominowych, ich nowoczesność i długi okres eksploatacji to tylko niektóre z zalet tego typu przewodów kominowych. Zobacz, czy warto stosować systemy kominowe w domach jednorodzinnych?

Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Burza może być dość niebezpieczna. Kiedy tylko widzimy, że nadchodzi czym prędzej powinniśmy znaleźć schronienie. Niestety czasami zdarza się, że nie zdążymy się schronić. Zobacz, co należy zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych określają normy, w których znajdziemy informacje jakie przekroje powinny mieć przewody kominowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jak wysoko powinny być wyprowadzone powyżej poziomu dachu.

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zabezpieczenie dachu przed burzą w dużej mierze opiera się na ochronie odgromowej budynku. Z racji tego, że uderzenie pioruna może pozbawić nas domu, warto pomyśleć o montażu tego typu instalacji.

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Grzejniki płytowe – jak działają?

Grzejniki płytowe, to najpowszechniej spotykany dziś rodzaj urządzenia grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyzwyczailiśmy się już do najprostszej jego wersji – grzejnika profilowanego z widocznymi kanałami (“pofalowanego”). Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia z bardziej dekoracyjnymi płytami frontowymi, które nie wymagają już wykonywania dodatkowych osłon.

Sposoby na upał

Sposoby na walkę z upałem są różne. Możemy zainwestować w odpowiednie rolety, wiatraki elektryczne, klimatyzację albo spróbować zmniejszenia skutków upału za pomocą wyłączania urządzeń elektrycznych. Sprawdź, który z wymienionych sposobów jest najlepszy na upał w mieszkaniu.

Domofon czy wideodomofon. Co wybrać?

Domofony oraz wideodomofony najczęściej stosuje się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i biurach. Coraz częściej instaluje się także w domach jednorodzinnych. Domofony i wideodomofony to bardzo wygodny sposób porozumiewania się na nie zbyt duże odległości. Domofony oraz wideodomofony to także sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa.

Klasy bezpieczeństwa sejfów

Klasy bezpieczeństwa sejfów mówią nam o tym, jak wytrzymały jest dany sejf. Znając klasę odporności sejfu możemy określić też jaką ilość pieniędzy będziemy mogli przechowywać w konkretnym sejfie.

Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?

Sejf to świetne rozwiązanie, jeżeli zamierzamy przechowywać w domu cenne i wartościowe przedmioty. Jednak, kupno sejfu może okazać się nie lada wyzwaniem. Wybierając odpowiedni sejf powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Głównym kryterium wyboru konkretnego sejfu jest jego wielkość. Wielkość sejfu jest ściśle związana z tym, co zamierzamy w nim przechowywać. Jeśli będą to np. pieniądze lub dokumenty – wystarczy nam mały sejf. Przy większych przedmiotach – przyda się szafa pancerna.

Jaki klimatyzator wybrać? Urządzenia, które najczęściej kupują Polacy

W związku ze spadkiem cen klimatyzatorów, coraz więcej Polaków decyduje się na ich zakup. Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach i mieszkaniach. Przeciętni Inwestorzy najczęściej kupują klimatyzatory do ochłodzenia powierzchni mniejszej niż 25 m2. Najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne.

Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Zasady rozmieszczania gaśnic w budynku reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków z dn. 7 czerwca 2010 r.

Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Sprzęt gaśniczy w domu, to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obawiamy się pożaru i poniesionego z nim ryzyka. Do podręcznego sprzętu gaśniczego, który możemy w dowolnej chwili zakupić i przechowywać w domy zaliczamy np. różnego rodzaju gaśnice i koce gaśnicze.

Co zrobić podczas pożaru?

Kiedy wybuchnie pożar wiemy, że należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 do straży pożarnej i poinformować o powstałym zagrożeniu. Podczas pożaru są jednak sytuacje, gdy sam telefon alarmowy nie wystarczy. Co, jeśli znajdujemy się w centrum pożaru lub jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy? Zobacz poradnik.

Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Instalacje podtynkowe są coraz bardziej popularne. To jak będzie działać instalacja podtynkowa, w dużej mierze zależy od jej poprawnego montażu. W wyniku jej błędnego montażu, możemy narazić się na powtórny remont, kucie ścian i ponowne układanie płytek ceramicznych. Zobacz, jak poprawnie wykonać montaż instalacji podtynkowej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, aby mogła prawidłowo pełnić swoje zadanie powinna być dobrze wykonana. Dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, wielkość działki oraz poziom wód gruntowych. Ponadto należy dopełnić kilku formalności. Zobacz od czego zacząć?

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Podłączanie do sieci gazowej nie zawsze musi być drogą przez mękę. Istnieją sytuacje, w których formalności mogą być ograniczone do minimum, a koszty stanowić będą ułamek całości. Kto może liczyć na taki komfort? Co zrobić, jeśli koszty podłączenia instalacji gazowej są zbyt wysokie?

Jak prowadzić rury instalacji gazowej?

Jak poprowadzić instalację gazową, jeżeli chcemy ogrzewać dom gazem płynnym? Czy można ją poprowadzić tak samo jak w przypadku gazu ziemnego? Czy konieczne jest umieszczenie instalacji gazowej na wierzchu ściany? Jak można ukryć rury gazowe w ścianie? Oto nasz krótki przewodnik po instalacji gazu płynnego.

Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience

Baterie podtynkowe reprezentują trendy będące kwintesencją współczesnego design, są więc niezastąpionym rozwiązaniem w aranżacji nowoczesnej łazienki. Przedstawiamy instalacje podtynkowe oraz ich wady i zalety.

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Jak wybrać najlepsze świetlówki? Nie jest to takie proste, bo liczy się wiele parametrów. Na co zwrócić uwagę? Nasz prosty przewodnik poniżej.

Barwy rozpoznawcze rurociągów

Oznakowanie rur pod kątem przesyłanego w nim medium jest istotne przede wszystkim ze względu bezpieczeństwa, prawidłowego podłączenia oraz skutecznego gaszenia pożarów. Znakowania można dokonywać poprzez zamieszczenie właściwych tabliczek, nalepek lub też używając specjalnie dobranych kolorów. Norma DIN podaje kolory wg których znakowane są rury układane pod ziemią.

Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Projektując instalację kanalizacyjną w budynku musimy posiadać pewną wiedzę, która pomoże nam dobrać odpowiednie przekroje rur. Poniżej przedstawiamy tabelę określającą nominalne średnice przekrojów przyłączy, dobrane w zależności od rodzaju urządzeń kanalizacyjnych oraz rodzaju przewodu wg DIN 1986, 19 800, 19 850.

Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

Ilość ścieków zależy w dużym stopniu od częstotliwości użytkowania urządzeń kanalizacyjnych. Obliczenie ich ilości jest niezbędne we wstępnej fazie obliczeń potrzebnych do określenia ekonomicznych przekrojów rur. Zobacz wzory.

Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

W trudnych czasach każdy szuka oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Są jednak koszty, których uniknąć się nie da – takim jest ogrzewanie domu. Wiele osób już na etapie planowania budowy domu stara się możliwie ograniczyć jego powierzchnię martwiąc się o przyszłe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Podpowiadamy, jak wybrać tanie ogrzewanie.

Ogrzewanie kominkowe – rodzaje

Duże koszty ogrzewania zarówno gazowego i elektrycznego powodują, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych rozważa ogrzewanie domu za pomocą kominka. Ogrzewanie kominkiem może odbywać się np. za pomocą kominka z płaszczem wodnym, lub też kominka zamkniętego z turbiną elektryczną. Zobacz czym różnią się te dwa rozwiązania.

Ciecze niezamarzające – co to takiego?

Ciecze niezamarzające zwane inaczej użytkowymi, stosuje się w nowoczesnych instalacjach do przekazywania ciepła bądź chłodu. Ciecze niezamarzające można wykorzystywać w kolektorach słonecznych, ogrzewaniach wielkopowierzchniowych, sztucznych lodowiskach, instalacjach grzewczych, chłodniczych oraz odzysku ciepła. Z pośród cieczy niezamarzających wyróżniamy różne ich rodzaje, dlatego nietrudno dopasować je do potrzeb.

Grzejniki elektryczne – wszechstronne ogrzewanie

Grzejniki elektryczne są powszechnie używane do ogrzewania domów w okresie zimowym. Grzejniki elektryczne są dość wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebują prowadzenia specjalnej instalacji. Grzejników elektrycznych można używać zawsze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, o ile w pobliżu mamy źródło prądu.

Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego

Wybierając konkretną pompę ciepła, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie dopasować moc urządzenia do źródła dolnego. Firma Nateo przeprowadziła testy, które ukazały efekty grzewcze zróżnicowanych konfiguracji. Zobacz co wykazały testy.

REKLAMA